18.09.2020, 13:10 | czytano: 3665

Gospodynie z Huby uczą jak piec moskole i kołoce

Koło Gospodyń Wiejskich w Hubie realizuje projekt „Smaki wsi”. Wszystko dzięki dofinansowaniu, jakie organizacja pozyskała w ramach grantu.
Jak podkreślały we wniosku gospodynie z Huby - szczególnie bliska ich sercom jest lokalna tradycja oraz obyczaje. Inicjatywy, które podejmowane są przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich mają na celu podtrzymanie tradycji regionalnej oraz przekazywanie jej dalszym pokoleniom. Stąd też pomysł na projekt pn. „Smaki wsi” – warsztaty z wypiekania moskoli i kołocy.
Dzięki środkom, jakie panie pozyskały w ramach programu grantowego w projekcie „Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej -Subregion Podhalański” gospodynie doposażyły swoją kuchnię oraz realizują warsztaty z wypiekania moskoli oraz kołocy w remizie w Hubie ( fotorelacja z wypiekania już niebawem).

Do udziału w warsztatach panie zaangażować chcą zarówno lokalnych mieszkańców, jak również turystów, tak by tajniki góralskiej kuchni przekazane zostały następnym pokoleniom.

W ramach podpisanej z Fundacją Miejsc i ludzi Aktywnych w Krakowie umową gospodynie otrzymały 9 998,16 zł środków w ramach, których zakupiono m.in. patelnię uchylną elektryczną, gęsiarki, garnki gliniane, czy szafę mrożniczo-chłodniczą. Wymieniono także blachę na piecu kaflowym, na którym wypiekane są wspomniane smakołyki.

Dodamy, że KGW Huba to nie jedyna organizacja z terenu Gminy Czorsztyn, która otrzymała grant w powyższym projekcie. Otrzymały go również gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich w Maniowach.

opr. Aneta Markus
Może Cię zainteresować
komentarze
grule z mąką19.09.2020, 07:20
Przepis na moskola,natychmiast!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl