23.09.2020, 09:20 | czytano: 11602

Ważą się losy nowotarskiego schroniska

arch. Podhale24
NOWY TARG. - Jeśli ustawa wejdzie w życie, będziemy w tej samej sytuacji co nasi podopieczni - mówi krótko Celina Pawluśkiewicz, prowadząca od blisko trzech dekad nowotarskie schronisko dla bezdomnych zwierząt. Mowa o procedowanej właśnie ustawie o ochronie zwierząt.
Przyjęte przez Sejm przepisy nazywane "piątką dla zwierząt" dotyczą nie tylko zakazu hodowania zwierząt na futra, ograniczeń uboju rytualnego, zakazu wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, czy kwestii związanych ze zwierzętami domowymi. Dotyczą także schronisk. Zgodnie z jedną z poprawek opiekę nad bezdomnymi zwierzętami mają sprawować gminy i organizacje społeczne, zajmujące się ochroną zwierząt i nie działające dla zysku. Prywatne schroniska zostaną zlikwidowane.
- Z automatu takie schroniska jak nasze - będą zamykane. Wyrzuca się nas z rejestru schronisk i odbiera koncesję, którą my mamy jeszcze na 8 lat. Przestajemy istnieć - mówi Kazimierz Pawluśkiewicz.

Właściciele schroniska próbowali interweniować u podhalańskich parlamentarzystów. - Jeden nic nie może zrobić, a inni nawet nie mieli czasu by się spotkać - podsumowuję.

Dziś obradować będzie parlamentarna Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na posiedzeniu będzie Celina Pawluśkiewicz, by spróbować zawalczyć jeszcze o los psów. Potem ustawą zajmie się Senat.

Nowotarskie przytulisko powstało w 1992 roku. Przez pierwsze dwa lata prowadził je Kazimierz Pawluśkiewicz, a od 26 lat - obowiązki te przejęła jego żona. Zapis, że psami teraz zajmą się samorządy nie wzbudza zachwytu w miastach i gminach. Schronisko ma podpisane umowy z gminami w trzech powiatach - nowotarskim, tatrzańskim i limanowskim. Poprzez formę rozliczeń dotacji - właścicielami zwierząt są samorządy. W tej chwili w schronisku jest około 300 psów. - Normy dotyczące schronisk są wysokie. Mamy kilka kontroli w ciągu roku. Jest tu 6 wybiegów dla psów, zwierzęta są sterylizowane, od trzech lat "czipujemy" wszystkie psy i wyposażamy je w "adresatki" w formie breloków do obroży z danymi kontaktowymi. Wszystkie wytyczne spełniamy. Ale te nowe wyśrubowane przepisy, trochę przerażają. Nie chodzi o nas, ale ogólnie o właścicieli psów. Ludzie nie zechcą brać zwierząt, bo to będzie oznaczać dla nich kłopoty - przestrzega Kazimierz Pawluśkiewicz.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
ppf25.09.2020, 11:55
obserwator
Albo wysłać e-meil do Prezydenta żeby zablokował tą chorą ustawe
bdi@prezydent.pl listy[at]prezydent.pl
obserwator25.09.2020, 08:55
Nooooo "piątka kaczyńskiego "jeszcze nie raz zszokuje ,jak się sunia oszczeni np.w bloku to somsiad może donieść ,że za mały metraż i trzeba będzie kawalerkę wynająć i imię doba zwierzętom :))) A tak poważnie to już zaczyna docierać ,że w tej ustawie nie chodzi o dobro zwierząt ,bo juz jest ustawa ,ale żeby położyć gospodartę !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ludzie trzeba wyjść na ulicę póki nie jest zapóżno.
ppf24.09.2020, 21:19
Warto posłuchać

Ardanowski ostro o piątce prezesa: PiS, jak sądziłem prawicowe, kieruje się zasadami marksistowskimi yutube radio Wnet
k00t24.09.2020, 19:40
@włascicielka... Żal mi tego twojego psa.
Mp24.09.2020, 12:08
Was powinno się uśpić! Zero empatii! Dlatego wolę zwierzęta od ludzi. Wrr. Teź mam psa ze schroniska i zawsze będę brała! Nie kupuj - adopcyjne!
właścicielka psa zaczipowanego24.09.2020, 09:29
do GR masz rację po co wydawać taie pieniadze na bezpanskie psy , nalezy wprowadzić czipowanie psów obowiazkiem szczepin na wścieklizne nich to stanie się obowiazkiem kazdego posiadacza psa i kota !!!zaś te ktore sa nie rejestrowane nie oznakowane usypiac a pieniadze przeznaczyn dla przedszkoli i szkół a nie robić dochodowy interez dla bezpanskich psów
aro24.09.2020, 09:09
GR
heh, a po co utrzymywać niektórych ludzi ?
analogicznie powinno się tyczyć Twoje stwierdzenie do np. bandziorów itd
jak ich złapią to po miesiącu ...:)
sąsiad24.09.2020, 07:24
Właścicele w pracy i w szkole a psy wyjące na balkonach w bloku. Tak żyją niektóre pieski przygarnięte przez dobrych ludzi.
Schronisko23.09.2020, 22:07
Wszystkim dziękujemy za wsparcie w tej sprawie. A Super!, że ktoś może być z tego powodu szczęśliwy.
-23.09.2020, 21:50
Proszę sobie przeczytać projekt ustawy 18 września, ona dotyczy nie tylko zamknięcia schroniska, ale wielu zwierząt, a w prowadzenie jej w życie odczujemy wszyscy w codziennym życiu.
Pies bezdomy23.09.2020, 21:41
Państwo Pawluśkiewiczowie to ludzie oddani swojej pracy! W tych chorych czasach powinniśmy brać z nich przykład, uczyć się od nich miłości do zwierząt i ziemi./.../
32123.09.2020, 19:45
Super!
W koncu cisza na Kokoszkowie bedzie.
Oby nowi zobowiązani znaleźli lepsze miejsce z dala od najładnijejszych działek widokowych które przez schronisko tylko traciły na wartości :)
ola23.09.2020, 18:34
Suweryn 100 procent racji!!!! Bardzo chce wiedzieć którzy to posłowie nie mają czasu dla nas
suweren23.09.2020, 17:48
Ale proszę wymienić z imienia i nazwiska tych posłów, którzy nie mieli się czasu spotkać z wyborcami. Tego co się spotkał też proszę upublicznić. Mamy prawo wiedzieć kto jest warty naszego głosu a kto niewart nawet splunięcia. W kampanii wszyscy tacy otwarci i chętni do dyskusji a teraz jak są trudne sprawy do załatwienia to nie ma komu nawet wysłuchać.
Ha tfu! Na pohybel miernotom.
Alina23.09.2020, 16:33
Usypiać bezdomne psy i koty,a nie łożyć na nie potrzebne zwierzęta taką kasę.Powtarzam bezdomne usypiać a resztę czipować by wiadomo było kto jest właścicielem.
Antypis23.09.2020, 15:43
Ta i wiele innych pisowskich ustaw zdemolowało nasz kraj,ale Podhale za pisem, brawo ,kiedy przejrzycie na oczy,rozmawiajcie z pisowcami pytajcie o 70 baniek sasina,o maseczki ,respiratory i inne złodziejstwa.Ale górale za pisem.
PAL23.09.2020, 14:51
Na lewo obłąkani, na prawo opętani, a w centrum idioci...
nm23.09.2020, 14:33
Proszę sprawdzić ile gmina płaci za utrzymanie jednego psa miesięcznie w schronisku i pomnożyć to przez 300. W głowie wam się to nie pomieści.
O!23.09.2020, 14:03
nasi posłowie są bezradni od początku do końca
Anka23.09.2020, 14:02
Takie psy dla ich, ale także naszego dobra po miesiącu powinno się humanitarnie usypiać i tyle.
Kocham psy23.09.2020, 14:00
8 lat to dużo. Jaki jest problem założyć fundację i dalej prowadzić schronisko?
życzliwy wobec schroniska i obiektywny w ocenie sy23.09.2020, 13:48
Takie tam trochę wasze -pierdu , pierdu , a konkretów mało . Po pierwsze -primo- psów w i kotów bezdomnych , porzucanych jest dziś w tej rzeczywistości multum . Z tego , albo jedynie z tego żyje to i jeszcze wiele innych schronisk w Polsce .Chwała takim osobom jak Państwo Pawluśkiewicze-są potrzebni i jeszcze długo będą potrzebni , myślę ,że do swoich emerytur na pewno - bez obaw.Obecnie ilość bezdomnych , , a właściwie porzucanych psów -zabawek będzie coraz mniej i na wsiach także .Dlatego ,że każde zwierze musi mieć czipa , a będzie się mu go wszczepiać i rejestrować gdy będzie szczepione przeciwko wściekliźnie i innym chorobom . Wszystkie pozostałe , a z czasem będzie ich zdecydowanie mniej trafią do schroniska , bo każda gmina takowe musi mieć . Zostaną w praktyce jedynie takie które są dobrze prowadzone , a do takich należy schronisko Pani Pawluśkiewicz i nie ma się czego obecnie obawiać , byle nie obniżyła standardu .
patrycjuszka23.09.2020, 13:40
Uważam, że wszystkie ustawy powinny być wcześniej poddawane pod szeroko zakrojone konsultacje społeczne oraz przez długi czas gruntownie obmyślane, poprawiane, ulepszane, przez licznych ekspertów z danej dziedziny, zanim się je wprowadzi. A nie na łapu capu, szybko, szybko, bo paru posłów sobie tak wymyśliło i tak ma być. Może się mylę, ale tak to wygląda dla mnie, że za szybko sie wprowadza nie do końca przemyślane rozporządzenia, które na jedną bolączkę pomagają, a drugą same stwarzają.
ha tfu!23.09.2020, 12:43
Przecież górale tego chcieli. Zaorać rolnictwo, zaorać gospodarkę, podnieść podatki, zniszczyć oszczędność. Ale ważne że pięćset jest, i strefa wolna od LGBT xD
nie ślepy23.09.2020, 12:42
Proponuję zgodnie z wielkim oburzeniem odnośnie, jak głosował poseł Siarka przeciw gniotowi ustawie, aby wszyscy wielcy jego przeciwnicy, komentatorzy na czele z @ baciokiem założyli stowarzyszenie i zajęli się psami ze schroniska! Dość plucia za klawiatury i mędrkowania! Do roboty, na początek proponuję zacząć się rozglądać za odpowiednim terenem, no chyba, że każdy weźmie psa do swojego domu...?! Myślę, że po tonie oburzenia wielu tu się wypowiadających, mamy prawo się tego spodziewać?! Bo w życiu tak samo, jak w polityce przychodzi taki moment, jak w pokerze, takie sprawdzam i wtedy się okazuje kto odpowiada za swoje słowa, kto jest prawdziwym mężczyzną a kto zwykłym chłystkiem?!
Henryk23.09.2020, 12:30
Oto wasz kochany PiS w pigułce... Suweren zdecydował.
Nie nie jestem ani za PO ani PIS ani za żadną postkomunistyczna partią.

następni do uwalenia idą polscy emigranci za granicą. Po uchyleniu ulgi abolicyjnej już nigdy nie wrócą do POLSZE.
Zacznie się płacz gdy staruszkami nie będzie się miał kto zająć.
Na emerytury nie liczcie, już teraz na nic nie wystarczają, a będzie tylko gorzej.

To co w następnych wyborach też PIS albo PO? hmmm?
Ewa23.09.2020, 12:20
No nie wierzę, mam pieska staruszka z tego schroniska ,uważam że prowadzą go ludzie o wielkich sercach i chcących tylko dobrze dla nich ,byłam tam kilka razy i spotkałam się tylko z życzliwością i pomocą
leming doskonały23.09.2020, 11:49
Po raz kolejny powtarzam, że powyższa ustawa (tzw. piątka Kaczyńskiego) i ustawa o bezkarności urzędniczej, to były tylko wrzutki - przykrywki (dawniej to był temat aborcji) by podnieść emocje i poróżnić społeczeństwo - by miało o czym dyskutować, by ludzie o odmiennych poglądach "skoczyli sobie do gardeł i obrzucali się błotem", a tymczasem w nocy - nad ranem nie zauważona przez ogromną większość społeczeństwa (środki masowego przekazu o tym temacie MILCZĄ)) przechodzi w Sejmie "porozumienie wojskowe" między Polską a USA - zainteresowanych odsyłam do powyższego porozumienia. Po zapoznaniu się z jego treścią szczeny Wam opadną. Ustawa o zwierzakach (nie przejdzie dalszej legislacji, nie wejdzie w życie) przy tym "porozumieniu" to maleńki pikuś.
gratuluję23.09.2020, 10:57
Samorządy? Na pewno nie. Mają sobie brać kolejny kłopot na obciążenie budżetu? Ludźmi się mają zajmować w pierwszej kolejności, nie zwierzętami. Nie ma na zimę przytuliska dla ludzi, a ma być całoroczne dla psiaków? Sorki, ale nie.

Stowarzyszenia? Na pewno nie. Ile osób pracujących zawodowo i mających rodziny będzie musiało się zaangażować, żeby to sprawnie funkcjonowało? Te panie, które są wyćwiczone w pisaniu apeli, robieniu akcji z transparentami, awanturach i kłótniach na fejsie? One coś robią od przypadku do przypadku, a tu trzeba się zając problemem kompleksowo.

Wniosek? Skończy się to uśpieniem wszystkich zwierząt w schronisku. O to wam chodziło obrońcy praw zwierząt? Gratuluję.
gorol23.09.2020, 10:44
Podziękujemy PIS-owi za to
Jaro23.09.2020, 10:39
Kpina i masakra. Z tego schroniska zabrałem dwa pieski fachowcy i kompetentni ludzie na właściwym miejscu. Po co psuć to co jest sprawdzone i dobre. Nie wiem gdzie korzyść dla bezdomnych zwierząt w takim przepisie.
Swój chłop23.09.2020, 10:33
W tej ustawie wcale nie chodzi o dobro zwierząt. Polskie rynki zbytu przejmą firmy zagraniczne problem nie zniknie tylko zmieni właściciela. A zwykli ludzie jak będą płacić za jajko w Biedrze 2 albo 3 zł, za kg kurczaka 30 zł a za schab 40 zł to zrozumieją. A bezpanskie psy dalej będą bez właściciela bo kto weźmie do domu zwierzę i narazie się na wtargniecie na posesję bez nakazu.
Ludzie niczym się nie interesują a potem płaczą jak to drogo w sklepach a więc drogo to dopiero będzie.
...to pies23.09.2020, 10:14
Rozumiem że trzeba wykluczać patologie , ale gminy nigdy nie będą tak sprawne jak przedsiębiorcy .A koszty i sprawność funkcjonowania w tym temacie będą odwrócone.Gmina nie jest powołana i przygotowana do takiej roli .Nie zrekompensują ich żadne subwencje rządowe i podatki od psów .
To co teraz jak nie ma wyznaczonych w planach przestrzennych gmin miejsc pod schroniska? Maja się gminy UWŁASZCZYĆ CZY SKOMUNALIZOWAĆ ZA DARMO istniejące ? Może przejmą je EKOTERRORYŚCI ?
ciekawski23.09.2020, 09:55
baciok i Tobie podobni
Jaką teraz udzielisz odpowiedź - przejrzałeś już na oczy i widzisz absurd tej ustawy, czy dalej brniesz w opowieść "Jak już jesteś takim wolnościowcem to proponuję aby sąsiad zamknął cię w klatce na łańcuchu, nie dawał ci jeść a końcu obił pała." - czy już się z lekka otrząsnąłeś ???
Ziki23.09.2020, 09:44
Bardzo przykra sytuacja. Mam nadzieję, że obrońcy zwierząt nie dopuszcza do tak skrajnej sytuacji.
Jan Tek23.09.2020, 09:27
Ale o co chodzi? Przecież tego chciało większość Polaków! Bylejakości, głupich przepisów, niszczenia kraju. Wybraliście to macie. Podhale stało murem za PiSem.
GR23.09.2020, 09:25
Pies wychwycony z ulicy po miesiącu powinien być usypiany. Tyle w temacie. Po co utrzymywać te zwierzęta?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl