20.10.2020, 11:20 | czytano: 1564

110 rocznica urodzin Józefa Chramca Chramioska, więźnia I transportu Polaków do KL Auschwitz

Poznajcie Józefa Chramca-Chramioska. Urodził się 20 października 1910 roku w Zakopanem, w jednym z najstarszych góralskich rodów Chramców Chramiosków, gazdujących w okolicy dzisiejszej ulicy Chramcówki.
Był trzecim z dziewięciorga dzieci Agnieszki z Chyców i Józefa Chramca Chramioska. Podobnie jak jego ośmioro rodzeństwa został wychowany w duchu patriotycznym, poszanowaniu tradycji I umiłowaniu wiary katolickiej. Po ukończeniu szkoły powszechnej kontynuował edukację zawodową terminując w warsztacie stolarskim. Jednocześnie jako utalentowany sportowo młodzieniec rozpoczął intensywne treningi w pobliskim klubie sportowym Towarzystwo Sportowe Wisła Zakopane.
Był narciarzem uniwersalnym, bo zajmował się jednocześnie konkurencjami zjazdowymi,biegami płaskimi,skokami narciarskimi i kombinacją norweską. Talent i osiągnięcia w sportach narciarskich skierowały go do odbycia służby wojskowej w formacji Strzelców Podhalańskich. Po wzorowej służbie wojskowej,w czasie której zdobył dodatkowe doświadczenie górsko- taternicze i tytuł strzelca wyborowego wrócił do Zakopanego gdzie kontynuował swą karierę sportową reprezentując barwy klubowe i narodowe w narciarstwie.

Trzeba pamiętać, że grono klubowe T.S. Wisła (klub gwardyjski) było przesycone ideami rycersko- patriotycznymi macierzystego klubu Wisła Gwardia Kraków i ściśle związane z wojskową elitą małopolską.


Na tym gruncie po wrześniowej napaści Niemiec na Polskę rezerwiści z T.S. Wisła podjęli natychmiast służbę dywersyjną.W pierwszym okresie polegała ona na przeprowadzaniu przez tatrzańską granicę ludzi ściganych przez okupanta, żołnierzy którzy pragnęli przedostać się do tworzonej na zachodzie Armii Polskiej ,oraz systematycznej służbie kurierskiej.

Po "wsypie" wiosną 1940 roku Wujek został aresztowany przez gestapo i osadzony w "Katowni Podhala -PALACE".
Wierny przysiędze wojskowej mimo wielodniowych tortur , nie zdradził kolegów z konspiracji i nie podjął współpracy z Gestapo odrzucając propozycję podpisanisa VOLKSLISTY i pracy w charakterze trenera niemieckich oddziałów górskich .

W tych okolicznościach przewieziono go do więzienia w Tarnowie a następnie 14 czarwca 1940 roku w pierwszym transporcie Polaków do K.L. Auschwitz - gdzie nadano mu numer 101.

Tutaj kontynuował swą działalność w obozowej komórce konspiracyjnej i gdy znalazł się w obozie rotmistrz Witold Pilecki on jako najwcześniejszy więzień stał się dla niego najcenniejszym źródłem informacji.

Jako niezłomny w swej postawie patriota i aktywny konspirator został skazany przez komando K.L. Auschwitz na rozstrzelanie pod ścianą śmierci.
Wyrok wykonano 24 sierpnia 1942 roku.

---

Z podziękowaniem dla Rodziny, która przesłała biografię Józefa Chramca Chramioska, więźnia I transportu Polaków do KL Auschwitz.

Cześć i chwała Bohaterom!

Sebastian Śmietana
zobacz także
komentarze
Joanna05.11.2020, 21:18
Panie Sebastianie -dziękuję, za informacje o tak wyjątkowych postaciach.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl