17.11.2020, 17:29 | czytano: 2823

Już czas na ’"zimówki"

Zima wprawdzie jeszcze się nie pokazała, ale temperatury spadają poniżej 7 stopni, co znacznie obniża własności opon letnich. Prognozy pogody zapowiadają pod Tatrami opady śniegu. Już czas na „zimówki” - przypomina zakopiańska policja.
Nie warto już jeździć na oponach letnich – ich właściwości nie są już zachowane – nie tylko niszczymy oponę, ale i narażamy się na ryzyko utraty przyczepności, utratę kontroli nad pojazdem. O tym, że należy zmienić opony i swój styl jazdy przekonali się niektórzy kierowcy na tatrzańskich drogach. W miniony weekend odnotowaliśmy, aż sześć kolizji. Najpoważniejsze z udziałem kilku pojazdów miały miejsce w Poroninie i w Zakopanem. Ich przyczyną była nadmierna prędkość, brak zachowania odstępu od poprzedzającego pojazdu i warunki pogodowe. Na szczęście nikt poważnie w tych zdarzeniach nie ucierpiał, a kierowcy, którzy je spowodowali zostali ukarani mandatami karnymi.
REKLAMA Szukasz opon? Sprawdź w ogłoszeniach drobnych na podhale24.pl!

Prognozy pogody zapowiadają pod Tatrami opady śniegu. Aby zmieniająca się aura nie była dla użytkowników dróg zaskoczeniem i kłopotem, już dziś przygotujmy się do zimy wymieniając opony z letnich na zimowe. Należy pamiętać, że spadek temperatury poniżej 7°C znacznie obniża własności opon letnich. Samochód jadący ośnieżoną drogą na letnich oponach z prędkością 50 km/h, ma drogę hamowania o 23 m dłuższą, niż ten sam pojazd wyposażony w opony zimowe. Warto również widzieć, że sprawność takiego ogumienia wzrasta proporcjonalnie do wysokości ich bieżnika, dlatego im wyższy bieżnik, tym lepszą będziemy mieli przyczepność na zaśnieżonej nawierzchni.

Źródło: KPP Zakopane, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
driver18.11.2020, 14:16
no i wlasnie dzisiaj wymieniłem:)
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl