18.11.2020, 13:28 | czytano: 2423

Policjanci rozdawali odblaski pieszym

Dni stają się coraz krótsze, a warunki drogowe coraz gorsze. Dlatego też, dbając o bezpieczeństwo pieszych, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zakopiańskiej komendy rozdawali odblaski niechronionym uczestnikom ruchu drogowego.
Jesienna aura sprawia, że warunki na drogach znacznie się pogorszyły. Dodatkowo wcześnie zapadający zmrok, opady deszczu i mgły, sprawiają, że zarówno piesi jak i rowerzyści są mało widoczni na drodze. Zderzenie pieszego, czy kierującego jednośladem z pojazdem ma zazwyczaj tragiczne skutki. Dlatego policjanci zakopiańskiej drogówki, w trosce o ich bezpieczeństwo, włączyli się w działania informacyjno - edukacyjne pn. „Świeć Przykładem - bądź widoczny”.
Podczas działań funkcjonariusze zwracali uwagę na zachowania pieszych na drodze, a rozdając odblaski zachęcali wszystkich do ich stosowania. Uświadamiali także niechronionych uczestników ruchu drogowego jak ważne jest noszenie odblasków, szczególnie w porze wieczorowo-nocnej i w terenie niezabudowanym.

Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska sprawią, że kierowca nadjeżdżającego pojazdu w porę nas zauważy. Pieszy wyposażony w odblaski jest widoczny w światłach pojazdu już z odległości 120 - 150 metrów, a osoba, która nie ma odblasków z około 20 metrów. Niestety często to zbyt mało, żeby kierowca mógł prawidłowo zareagować bezpiecznie hamując.

Przypominamy, że za bezpieczeństwo w ruchu drogowym odpowiada każdy jego uczestnik. Zarówno kierowca, jak i pieszy zobowiązani są do ostrożności i uwagi na drodze. Tylko właściwa relacja "kierujący - pieszy" i wzajemna dbałość o drugiego uczestnika ruchu drogowego jest podstawą bezpieczeństwa na drodze.

Pamiętajmy, jeden mały element odblaskowy przyczepiony do ubrania może uratować życie!

Źródło: KPP Zakopane, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Smok18.11.2020, 18:57
Spoko.
fred18.11.2020, 18:21
Dobra akcja ale czy nie mogą to dać do sklepów aby seniorom rozdali,no nie tylko w zakopanem tylko w Lipnicy też .
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl