25.10.2020, 15:50 | czytano: 922

„T jak Tytus. Opowieść o Królu Tatr”

ZAKOPANE. Muzeum Tatrzańskie zaprasza na tym razem na wirtualną wystawę. „T jak Tytus. Opowieść o Królu Tatr” to unikatowa szansa zapoznania się z kompletną kolekcją okazów geologicznych Muzeum, zebranych przez Chałubińskiego w Tatrach.
Dr Marcin Warchałowski pisze o ekspozycji tak:
"Czasami dokumenty te są równie interesujące co same eksponaty. Świetnym przykładem są tak zwane „sygnaturki”, czyli małe karteczki z podstawowymi informacjami dotyczącymi poszczególnych eksponatów. Dziś prezentujemy Wam jedną z nich. Na wystawie prezentowane są mikroskopowe zdjęcia preparatów mchów oraz szereg dokumentów związanych z eksponatami, których zazwyczaj się nie pokazuje na tradycyjnych ekspozycjach.

"T jak Tytus. Opowieść o Królu Tatr” to pierwsza wirtualna wystawa o doktorze Tytusie Chałubińskim. Wyjątkowość tej wystawy polega nie tylko na tym, że odbywa się w 200. lecie urodzin patrona Muzeum Tatrzańskiego. Jej głównym atutem jest jej otwarty charakter. Wystawa jest dofinansowana ze środków Dyrektora Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultury w sieci”.

Doktora Tytusa Chałubińskiego, najczęściej przedstawiamy jako wybitnego lekarza i społecznika. Czasami jako wielkiego miłośnika Tatr i Zakopanego. Często zapominając o jego osiągnięciach jako biologa. Tworząc naszą wystawę postawiliśmy sobie za zadanie przypomnieć naukowe dziedzictwo Chałubińskiego. Dziedzictwo, które zazwyczaj zamknięte jest w ciemnych i niedostępnych magazynach Muzeum, do których dostęp mają tylko wybrani. Chcemy pokaż artefakty, które pokolenia muzealników pieczołowicie opisywało, zabezpieczało oraz układało w szufladach i półkach regałów. Eksponatów niezwykle delikatnych i po dziś dzień cennych naukowo.

W 200. lecie urodzin Tytusa Chałubińskiego, dzięki magii Internetu, prezentujemy kompletną tatrzańską kolekcję geologiczną oraz część z kolekcji botanicznej przechowywanej w Muzeum Tatrzańskim. Pokazujemy nie tylko eksponaty w skali makroskopowej, ale też te których nie możemy zobaczyć nieuzbrojonym okiem. Udostępniamy bowiem, zdjęcie preparatów mchów wykonanych przez Chałubińskiego.

Pragniemy też przybliżyć historię potomków Tytusa Chałubińskiego, do dziś w sposób magiczny i nierozerwalny związanych z Zakopanem i Tatrami. Jednym z nich jest prawnuczka Tytusa, Kinga Chałubińska. Podobnie jak jej pradziadek, również uniwersytecki profesor nauk medycznych.
Chcemy wspólnie przypomnieć miejsca związane z patronem Muzeum. Tajemnicze, nieznane a może trochę zapomniane. Jednym z nich jest Las Chałubińskich pomnik przyrody, w samym sercu Zakopanego. Kolejnym zachwycającym miejscem są Wrota Chałubińskiego. Z tej granicznej przełęczy w głównej grani Tatr Rozpościera się zapierający dech w piersiach widok. Na symboliczną dla Kingi Chałubińskiej. Dolinę Ciemnosmreczyńską.

Mam nadzieję, że ta wirtualna wystawa przełamie nie tylko bariery geograficzne, ale będzie inspiracją dla współczesnych badaczy i miłośników Tatr. Będzie przypominać o przyrodniczym dziedzictwie pozostawionym przez „Króla Tatr”, patrona Muzeum Tatrzańskiego."

opr.s/
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl