13.12.2020, 12:28 | czytano: 1958

Finał XXI Konkursu Fotograficznego „Tatrzańska Jesień 2020”

zdj. Bogusław Pawłowski
Konkurs Fotograficzny „Tatrzańska Jesień 2020” dotarł do swego finału. Jury oceniło fotografie i przyznało nagrody najbardziej wyjątkowym pracom.
Warunki, w których odbywał się XXI Konkurs Fotograficzny "Tatrzańska Jesień" były szczególne. Rozmaite obostrzenia oraz konieczność zachowania społecznego dystansu znacząco wpłynęły na przebieg konkursu i zdeterminowały poszczególne decyzje. Jednym z postanowień było wirtualne ogłoszenie wyników konkursu, zamiast organizacji uroczystego wręczenia nagród. Warto jednak zauważyć, że pomimo trudnego czasu “Tatrzańska Jesień 2020” wzbudziła zainteresowanie nie tylko mieszkańców Podhala, ale też wśród osób z całego kraju.
Do Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury dotarło 130 prac. Wysoki poziom nadesłanych fotografii sprawił, iż Jury stanęło przed trudnym wyborem, jednakże pośród licznych, jesiennych krajobrazów znalazło się kilka szczególnych, które przyciągnęły uwagę obradujących.

Po długich naradach Jury wyłoniło zwycięską pracę – pierwsze miejsce zdobyła fotografia Pana Bogusława Pawłowskiego. Fotograf wyróżnił się niepowtarzalnym wyczuciem chwili i dojrzałością postrzegania otaczającej go rzeczywistości. Zdjęcie zatytułowane „Tatry Zachodnie” powstało w 2017 roku i już raz zgłoszono je do konkursu, jednakże nie zwróciło wówczas uwagi Jury. Podczas tegorocznych obrad było inaczej – fotografia znacząco wyróżniła się na tle innych, idealnie wpisując się w stawiane uczestnikom wymagania.

W kategorii młodzieżowej Jury postanowiło przyznać pierwsze miejsce Patrycji Sobańskiej, a także dwa wyróżnienia za ujęcie szczególnego charakteru górskiej jesieni, zarówno pełnej ciepłych jak i chłodnych barw. Decyzją obradujących nie wyszczególniono jednak drugiego i trzeciego miejsca.

Należy także wspomnieć o Nagrodzie Literackiej ufundowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Zakopanem. Podczas obrad Jurorzy prawie jednomyślnie wyłonili fotografie, którym przyznano to wyróżnienie. Prace Pani Pauliny Pietrzak chociaż nie wpisywały się w jesienną poetykę konkursu wyróżniła malowniczość, pewna doza romantyzmu i wyrazistość, co wspólnie pozwoliło na nietuzinkowo plastyczny i wymowny odbiór fotografii.

Kategoria: dorośli
I nagroda: Bogusław Pawłowski „Tatry Zachodnie”
II nagroda: Jakuba Witos „Światło”
III nagroda: Piotr Grochala „Zwierciadło duszy gór - 2”

Wyróżnienie: Marcin Bawiec: „Szlak”
Kategoria: młodzież
I nagroda: Patrycja Sobańska „We mgle”, „Mleczna Droga”
II oraz III nagroda nie zostały przyznane
Wyróżnienie: Mateusz Janczarek „Tatrzańska Jesień”

Wyróżnienie: Daria Pączek „Kolorowy Skarbiec Butorowego Wierchu”

Partnerem Strategicznym tegorocznego konkursu został Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Szczegóły konkursu, a także nagrodzone i wyróżnione w konkursie zdjęcia - na stronie Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury.

opr. s/
zobacz także
komentarze
BM13.12.2020, 14:34
U mnie wszystkie mają I miejsca, naprawdę nie wiedziałabym którą fotografię wybrać takie są piękne.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl