Znani pienińscy twórcy Anna i Józef Madejowie obchodzą w tym roku 50. rocznicę pożycia małżeńskiego. Ona – popularna malarka na szkle, on – znany rzeźbiarz. Uroczystość zaślubin tego artystycznego małżeństwa odbyła się w Wigilię 1970 roku.
Anna Madeja urodziła się w Mszanie Dolnej, jednak od wielu lat mieszka wraz z mężem w Szczawnicy. Przez wiele lat pracowała jako wychowawczyni w rabczańskim żłobku. 
Jej prace można podziwiać w Galerii Sztuki Ludowej i Rękodzieła „Krzywa Jabłonka” w Szczawnicy oraz na stronie www.krzywajablonka.pl
Mąż Anny Madei, Józef jest rodowitym szczawniczaninem. Z zawodu jest kreślarzem oraz kartografem, przez wiele lat pracował w geodezji. Podobnie jak żona ma duszę artysty – natomiast jego pasją jest rzeźba. Rzeźbiarstwem zaczął zajmować się w wieku 12 lat. Pan Józef w trakcie tworzenia inspiruje się m.in. tradycjami i wierzeniami ludowymi, rzeźbi akty kobiece, inspiruje się też demonologią ludową, najbardziej lubi jednak tworzyć rzeźby sakralne: figury Jezusa Frasobliwego, Ostatnia Wieczerza, Madonny, szopki bożonarodzeniowe czy postaci świętych (m.in. św. Stanisława Papczyńskiego, św. Piotra) – najchętniej w dużych rozmiarach. Przez wiele lat turystów przybywających do Szczawnicy witał stojący na szczycie skały na Dunajcu zwanej Kotońką, 3-metrowy góral – także wyrzeźbiony przez pana Józefa. Artysta uczestniczył w wielu konkursach, zajmując wysokie lokaty i otrzymując zasłużone nagrody. Największym sukcesem artysty jest zdobycie I miejsca w ogólnopolskim konkursie „Demony w twórczości ludowej”. Pan Józef przez wiele lat należał do szczawnickiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.
wb/ pieniny24