17.01.2021, 18:26 | czytano: 2164

Architektura drewniana Podhala na akwarelach Zenona Remiego (film i zdjęcia)

Miasto Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury, Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór zapraszają do obejrzenia pierwszej części wirtualnej prezentacji prac z aktualnej wystawy pt. „Świat kolorów” Zenona Remiego prezentowanej w Czerwonym Dworze.
Wystawa jest podsumowaniem 50 - lecia pracy twórczej znanego zakopiańskiego architekta, którego pasją jest rysunek i akwarela. Wśród prezentowanych dzieł artysta uwiecznił architekturę rodzimą, a także tą z innych zakątków świata, które mógł zobaczyć podczas swoich licznych podróży.
Część pierwsza prezentacji, przedstawia drewniane budownictwo góralskie.
Stary Kościółek przy ulicy Kościeliskiej w Zakopanem to ulubione miejsce wielu zakopiańczyków. Świadek historii wielu wydarzeń jest obiektem sakralnym często malowanym przez Zenona Remiego, którego interesuje zarówno bryła architektoniczna, jak też detale ciepłego wnętrza kościółka. Stąd wielość interpretacji artystycznych tego zabytku, które przedstawiamy na wystawie.

Także górskie szałasy, w szacie jesiennej czy zimowej, wskazują na emocjonalny stosunek Artysty do otaczającej go i kreowanej rzeczywistości. Zwłaszcza te znajdujące się na Polanie Szymkówka, projektowane przez Zenona Remiego na wzór szałasów w Dolinie Kościeliskiej. To hołd Malarza dla podhalańskiej tradycji dawnych budorzy.


Materiały prasowe: ZCK, Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór, s/
Może Cię zainteresować
komentarze
chyba tak18.01.2021, 10:07
akwarela 4 - Kościół w Grywałdzie
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl