18.02.2021, 10:22 | czytano: 2862

Tropy żbika w Gorcach

Fot. Jan Loch / GPN
Pracownicy Gorczańskiego Parku Narodowego stwierdzili ciąg tropów żbika. Jak podają, jest to kolejne potwierdzenie, że ten rzadki gatunek bywa w Gorcach.
- Przez dziesięciolecia żbik (Felis silvestris) nie był notowany na naszym terenie i zniknął z listy gatunków występujących w parku - przypominają pracownicy GPN. - Żbik jest jednym z najrzadszych ssaków w naszym kraju, a przy tym wyjątkowo tajemniczym i nieuchwytnym, co utrudnia obserwacje i badania gatunku. Rozmiarami i urodą nie dorównuje rysiowi, przypomina domowego, burego kota.
oprac. r/ Mariola Stefanik GPN
komentarze
a ja wierzę, że to żbik był20.02.2021, 07:51
@wilk, chyba Twoje wysnuwanie wniosków jest własnie "genialne". Sugerujesz, że skoro nie ma w Gorcach panter i pum - zwierząt, które normalnie nie żyją nigdzie w pobliżu, ani nawet nie występują w Polsce - to nie może również być rysia, naszego rodzimego gatunku, którego na dodatek widziano już kilka lat temu bardzo niedaleko. Jakbyś trochę znał się na zwyczajach kotów, nawet tych domowych, to byś rozumiał, że są to zwierzęta terytorialne i jeśli w każdym miocie rodzą się nowe osobniki, to one zaczną przechodzić na dalsze tereny, nie będą się na kupie gnieździć w jednym miejscu. Stąd łatwo wywnioskować, że jest calkiem spore prawdopodobieństwo, że skoro były żbiki niedaleko, to teraz już mogą być w Gorcach. Natomiast rysie mają ze żbikami tyle wspólnego, że są równie wymagające siedliskowo i jeśli odpowiadają im tereny Gorców, to żbikom też będą te tereny odpowiadać. No ale tak, łatwo kogoś krytykować, jak samemu się ma problem z logicznym mysleniem i kojarzeniem faktów...
z tąd19.02.2021, 19:32
Jak nie odróżniacie nosorożca od węża,zebry z Afryki od tej na przejściu na drodze,grypy tej samej tylko teraz bezobjawowej(świrusa) to nie komentujcie.Bardzo cieszy że taki kiciuś ,(dla Was dachowiec) jest .
wilk19.02.2021, 14:00
do wierzącego--genialne wysnuwanie wniosków.Jak są rysie, to czemu nie mogą tez być np. pantery śnieżne.Albo pumy.
a ja wierzę, że to żbik był19.02.2021, 09:11
Jak rysie są, to czemu żbików nie miałoby być? Już parę lat temu był żbik widziany przez miejscowych w okolicach Lubonia Wielkiego, to daleko do Gorców stamtąd nie ma...
Gienek18.02.2021, 21:59
Przez dziesięciolecia nie był widywany, aż tu nagle wzięci przyrodnicy jego ślady na śniegu wypatrzyli i są tacy tego pewni, że aż do mediów poszło. Ale cóż, dzieci też czytają ten portal, niech mają bajeczkę na dobranoc.
strażak dyndu dyndu18.02.2021, 20:02
taa zbika , mój kot robi takie same
Zobacz pełną wersję podhale24.pl