18.02.2021, 19:00 | czytano: 1863

Najkorzystniejsza oferta na opracowanie dokumentacji dla obwodnicy Makowa Podhalańskiego

Fot. GDDKiA
Wybrano najkorzystniejszą ofertą wybraną spośród czterech złożonych do przetargu na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej dla obwodnicy Makowa Podhalańskiego, w ciągu drogi krajowej nr 28.
Jest to oferta firmy Sweco Engineering, z ceną 3 499 719,00 zł. Inwestycja powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.
Projektowanie potrwa trzy lata. Budowę obwodnicy zaplanowano na lata 2025-2029.

Dzięki budowie obwodnicy Makowa Podhalańskiego ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony poza obszar centrum miasta, poprawi się bezpieczeństwa i zwiększy przepustowość DK28. Poprawią się także warunki ekologiczne w mieście, szczególnie dla osób mieszkających w strefie oddziaływania drogi krajowej (ul. Wolności i ul. 3 Maja), którą średnio na dobę przejeżdża kilkanaście tysięcy pojazdów.

Już w 2005 r. powstało studium obwodnicy Makowa Podhalańskiego, w ciągu drogi krajowej nr 28. Przeanalizowano obszar obejmujący odcinek od istniejącej obwodnicy Suchej Beskidzkiej do skrzyżowaniu z drogą w kierunku Zawoi i zarekomendowano przebieg obwodnicy. Nowy odcinek drogi krajowej ma mieć ok. 5 km długości, trzy obiekty mostowe, przepusty, konstrukcje oporowe, oświetlenie drogowe w rejonie skrzyżowań, na wiadukcie, estakadzie i moście przez rzekę Skawa, ekrany akustyczne oraz przejścia dla małych zwierząt. Szczegóły opracowane zostaną w dokumentacji projektowej.

GDDKiA, oprac. r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl