22.02.2021, 16:50 | czytano: 1001

117 rocznica urodzin Aleksandra Kwolka, więźnia "Palace" i niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz

zdj. Muzeum Auschwitz
Poznajcie Aleksandra Kwolka. Urodził się 22 lutego 1904 roku w Zakopanem. Aresztowany i więziony w "Palace", katowni Podhala. Do KL Auschwitz trafił transportem z 8 października 1940 roku.
"Wczesnym rankiem 8 października 1940 roku z cel tarnowskiego więzienia wyprowadzono 342 więźniów. Kazano im zabrać swoje rzeczy i po przeliczeniu załadowano do samochodów ciężarowych i odwieziono na dworzec kolejowy. Tam zajęli miejsca w podstawionym pociągu osobowym. Siedzieli ciasno stłoczeni w przedziałach, z osobistym bagażem, który zabrali z więzienia. Pociąg na krótko zatrzymał się w Krakowie, gdzie dołączono 30 więźniów z Montelupich i w godzinach popołudniowych wjechał na rampę kolejową znajdującą się w pobliżu KL Auschwitz. Z okien wagonów nowo przybyli obserwowali ze zdziwieniem mężczyzn w dziwnych pasiastych ubraniach piłujących drewno. Po chwili rozległy się wrzaski esesmanów, nakazujących wszystkim natychmiastowe opuszczenie wagonów. Więźniowie zaczęli w pośpiechu zeskakiwać z dość wysokich stopni wagonów. Powstało straszne zamieszanie. Mężczyźni, szczególnie starsi, potykali się i przewracali gubiąc swoje pakunki. Esesmani i więźniowie funkcyjni biegali wśród nich, usiłując biciem i kopniakami zaprowadzić porządek. Wreszcie ustawionych piątkami mężczyzn poprowadzono do obozu na plac apelowy."
KSIĘGA PAMIĘCI

Aleksander Kwolek od tamtej chwili stał się numerem 5664. Zginął 30 kwietnia 1941 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Sebastian Śmietana
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl