10.03.2021, 12:52 | czytano: 1329

Rocznica urodzin więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych

zdj. Muzeum Auschwitz
Dziś przypada rocznica Tadeusza Rzepki oraz Józefa Pary - więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych.
115 rocznica urodzin Tadeusza Rzepki, więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz...
Poznajcie Tadeusza Rzepkę. Urodził się 10 marca 1906 roku w Rabce. Był introligatorem.
Do KL Auschwitz trafił transportem z 5 kwietnia 1941 roku...

" 5 kwietnia 1941 roku przywieziono do KL Auschwitz transport więźniów zabranych z więzienia w Tarnowie ( 536 osób ) i Montelupich w Krakowie ( 397 osób ), skierowanych przez Sipo u. SD w Krakowie. (...)
Rankiem 5 kwietnia wyprowadzono z więzienia w Tarnowie kolumnę więźniów i pod eskortą żandarmów zaprowadzono na dworzec kolejowy. Więźniów załadowano do krytych wagonów towarowych. W Krakowie-Płaszowie do pociągu dołączono wagony z więźniami, przywiezionymi samochodami wojskowymi z więzienia Montelupich. Warunki transportu były katastrofalne. Z powodu załadowania do wagonów maksymalnej liczby osób, panował w nich tłok, zaduch, wysoka temperatura, brakowało powietrza i wody. Więźniowie zrzucali z siebie ciepłą odzież, ale niewiele pomagało. Wielu nie wytrzymał trudów podróży i zmarło już w czasie transportu.
W godzinach popołudniowych pociąg przybył na przyobozową rampę kolejową w KL Auschwitz. Przy akompaniamencie wrzasków esesmanów i szczekania psów, bici i kopani więźniowie w pośpiechu opuszczali wagony. Wymęczonych podróżą, sponiewieranych i przerażonych ustawiono w kolumnę i popędzono na plac apelowy w obozie. Tam odbyła się " ceremonia powitania " i przegląd, podczas którego esesmani zdzierali więźniom zawieszone na szyi złote i srebrne łańcuszki z medalikami i krzyżykami. Po rejestracji nastąpił przydział więźniów do różnych bloków mieszkalnych, m.in. 3A,5,18 oraz komand roboczych."

KSIĘGA PAMIĘCI

Od tamtej pory Tadeusz Rzepka stał się numerem 11385. Zginął 18 listopada 1941 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz...


JÓZEF PARA

95 rocznica urodzin Józefa Pary, więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych...

Poznajcie Józefa Parę. Urodził się 10 marca 1926 roku w Białym Dunajcu. Był rolnikiem.
Do KL Auschwitz trafił transportem z 28 stycznia 1943 roku...
" 28 stycznia 1943 roku Sipo u. SD z Krakowa skierowało do KL Auschwitz ósmy i ostatni w tym miesiącu transport, liczący 1477 mężczyzn. Więźniowie dostarczeni zostali z więzień w Tarnowie i w Krakowie. W obozie oznaczono ich numerami od 95039 do 96515. W grupie tej oprócz Polaków byli także Żydzi, Romowie i 1 Rosjanin."

KSIĘGA PAMIĘCI

Jak wspominał: „Urodziłem się 10.03.1926 r. we wsi Biały Dunajec w rodzinie chłopskiej. Ojciec gospodarz na małym 6 ha gospodarstwie. Szkoły podstawowej ukończyłem niepełne 4 klasy, ukończyłem w 1939 r. Trudne warunki bytowe spowodowały, że musiałem pomagać w gospodarstwie ojca, tym bardziej, że zaczęła się okupacja hitlerowska i o dalszej nauce trzeba było zapomnieć.

W 1941 r. zostałem wywieziony do Bolkowic koło Brześcia Litewskiego, gdzie pracowałem przymusowo przy obiektach wojskowych w firmie organizacji Todt. Końcem sierpnia zachorowałem na tyfus i zwolniono mnie do domu. W drugiej połowie 1942 r. mój starszy brat Stanisław, który był w organizacji konspiracyjnej (w 1944 r. został rozstrzelany przez Gestapo w Kuźnicach). Dawał różne zadania, jak dostarczać korespondencje do wsi Gliczarów Górny, Leśnica i inne przysiółki. W styczniu 1943 r. zostałem aresztowany przez Gestapo (starszych braci w domu nie było) pod zarzutem kolportażu anty niemieckich ulotek oraz podejrzany o nielegalne posiadanie broni. Po krótkim pobycie w więzieniu na Montelupich w Krakowie, gdzie mimo bicia mnie nie zdołano wyciągnąć ze mnie informacji, zostałem wywieziony do Obozu Koncentracyjnego w Oświęcimiu – Brzezince (J. Para przybył do KL Auschwitz 28 stycznia 1943 r., numer obozowy 96083). W marcu 1943 r. zostałem przewieziony do Obozu Sachsenhausen, gdzie w Komandzie henkiel pracowałem 2 lata. Po wyzwoleniu przez Armię Czerwoną wróciłem do domu, gdzie pracowałem razem z ojcem na gospodarstwie. Służbę wojskową odbyłem w latach 1947 – 1949. Po przyjściu z wojska w 1950 r. założyłem własną rodzinę. W latach 1951 – 1953 pracowałem w Podhalańskiej Spółdzielni Mleczarskiej w Zakopanem. W latach 1958 – 1968 pracowałem w NZPS Nowy Targ na produkcji obuwia. Od 1968 r. do chwili obecnej pracuje wyłącznie na swym gospodarstwie.”

Józef Para zmarł 10 listopada 2020 roku w wieku 94 lat i został pochowany na cmentarzu w Białym Dunajcu.

Sebastian Śmietana
Zobacz pełną wersję podhale24.pl