21.03.2021, 12:03 | czytano: 2008

Zimowe Tatry

zdj. kamery TOPR
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed opadami śniegu. W niektórych miejscach jeszcze tej nocy może spaść do 15 cm śniegu. Od 20 marca br. ośrodek Kasprowy Wierch nie prowadzi sprzedaży skiapassów oraz nie umożliwia przewozu nart. Trasy narciarskie są zamknięte. W Tatrach obowiązuje 3. w pięciostopniowej, rosnącej skali stopień zagrożenia lawinowego.
W wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Szlaki są nieprzetarte, przysypane kilkucentymetrową warstwą świeżego śniegu. Pod którym zalega starszy, zmrożony, twardy śnieg, bądź lód. "Na graniach utworzyły się nawisy śnieżne, a wiatr utworzył w wielu miejscach głębokie zaspy. Dodatkowym utrudnieniem jest wzmagający się wiatr na grani. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków" - przestrzegają ratownicy TOPR.
Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk miejscami jest ślisko. Pod warstwą świeżego śniegu znajduje się twardy, ubity śnieg oraz lód. Dla wybierających się w dolinki, zalecane jest zabranie ze sobą raczków oraz kijków trekkingowych.


Dojście do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów, w okresie zalegania pokrywy śnieżnej, w górnej części czarnego szlaku, poprowadzone jest zimowym wariantem tzw. "za Kopą" i jest wytyczone tyczkami. Na szlaku turystycznym pomiędzy Halą Gąsienicową a Równią Waksmundzką występują utrudnienia z powodu powalonych drzew.

Do odwołania zamknięte są dla ruchu turystycznego i narciarskiego następujące odcinki szlaków turystycznych:
- Schronisko „Murowaniec” (Hala Gąsienicowa) – Dolina Pańszczyca – Przełęcz Krzyżne - Dolina Pięciu Stawów Polskich – w obu kierunkach (szlak żółty)
- Dolina Pańszczyca - połączenie pomiędzy szlakiem zielonym, a żółtym – w obu kierunkach (szlak czarny)
- Skrajny Granat – Przełęcz Krzyżne, w obu kierunkach (szlak czerwony)

Szlak turystyczny między Świnicą a Zawratem jest zamknięty do odwołania z powodu obrywu skalnego oraz zniszczenia dużego fragmentu szlaku (w obie strony).

s/ zdj. kamery TOPR.pl
Zobacz pełną wersję podhale24.pl