09.04.2021, 12:06 | czytano: 1779

Widok na Tatry z Gubałówki (zdjęcia, video)

zdj. Piotr Korczak
Pogoda na podziwianie Tatr - wymarzona. Na wędrówki po górach - niekoniecznie. W wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Szlaki są nieprzetarte, przysypane kilkucentymetrową warstwą świeżego śniegu, pod którym zalega starszy, zmrożony śnieg - występuje lodoszreń.
Na graniach są nawisy śnieżne. "Dodatkowym utrudnieniem jest wzmagający się silny wiatr. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków. Posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim" - przestrzegają pracownicy TPN.


Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk zalega warstwa śniegu, pod którym w wielu miejscach znajduje się lód. Miejscami jest bardzo ślisko. Wybierając się w dolinki, warto zabrać ze sobą raczki oraz kijki trekkingowe.

Warunki na szlakach oraz informacje o zamknięciu niektórych tras opisane są w komunikacie turystycznym TPN dostępnym na stronie www.tpn.pl.

s/ zdj. PiotrKorczak
Zobacz pełną wersję podhale24.pl