27.04.2021, 18:00 | czytano: 2060

Poznaliśmy zwycięzców I Konkursu Śpiewaków Ludowych "Góralskie Śpiywanie"

Fot. PCK Nowy Targ
Konkursy na szczeblu powiatowym odbyły się w Nowym Targu i w Zakopanem.
Protokół z posiedzenie Jury I Konkursu Śpiewaków Ludowych „Góralskie Śpiywanie” Nowy Targ 26.04.2021r
Jury w składzie: Krzysztof Trebunia-Tutka, Aleksander Smaga, Tomasz Hornik, Tadeusz Watycha po obejrzeniu i wysłuchaniu w dniu 26.04.2021r 35 prezentacji Konkursowych w tym 5 w kategorii Mistrz i Uczeń, 11 w kategorii Solistów Śpiewaków, 19 w kategorii Grup Śpiewaczych postanowiło przyznać następujące miejsca i wyróżnienia:

W kategorii Mistrz i Uczeń
I Miejsce
Zofia Ptaś, Dominika Ptaś
II Miejsce
Teresa Gwiżdż, Natalia Gwiżdż
III Miejsce
Mirosława Zaziąbło-Hubiak, Zuzanna Gierczyk
Wyróżnienie
Anna Łabunowicz, Magdalena Błachuta

W Kategorii Solistów Śpiewaków
I Miejsce
Zofia Pawlikowska
Dwa równorzędne II Miejsca
Józef Kapołka
Jan Kubik
Dwa równorzędne III Miejsca
Maciej Majerczak
Zofia Ptaś
Wyróżnienia
Agnieszka Stopka
Maria Wnęk
Wiktoria Krawczyk

W kategorii Grup Śpiewaczych
I Miejsce
Żeńska Grupa Śpiewacza „Śwarni” z Nowego Targu (na zdjęciu)
Dwa równorzędne II Miejsca
„Skrzypnianki” – ze Skrzypnego oraz „Hawerne” z Gronkowa
III Miejsce
Gminny Zespół „Watra” z Czarnego Dunajca

Wyróżnienia
Grupa Śpiewacza „Zielony Jawor” z Krempach
„Piontusie” ze Sromowiec Niżnych
„Młode Podhale” przy PPUZ w Nowym Targu
Grupa Żeńska zespołu „OwCok” z OCK w Jabłonce

Nominacje do eliminacji regionalny zgodnie z regulaminem uzyskały:
w kategorii Mistrz i Uczeń - Zofia Ptaś i Dominika Ptaś
w kategorii Solista Śpiewak - Zofia Pawlikowska
W kategorii Grupy Śpiewacze:
„Śwarni” z Nowego Targu
„Skrzypnianki„ ze Skrzypnego
„Hawerne” z Gronkowa

Uwagi Jury dotyczące I Konkursu Śpiewaków Ludowych „ Góralskie Śpiywanie”

Jury I Konkursu Śpiewaków Ludowych „Góralskie Śpiywanie” który odbył się w Powiatowym Centrum Kultury w Nowym Targu w dniu 26.04.2021r wyraża podziękowanie zarówno uczestnikom Konkursu, jak i opiekunom, instruktorom, kierownikom zespołów regionalnych, którzy przygotowali śpiewaków biorących udział w Konkursie. Realizacja prezentacji online kosztowało wszystkich dużo pracy, którą ciężko porównać do wkładu pracy, wymaganej w tradycyjnym konkursie. Dlatego też szczególne podziękowania oraz słowa uznania należą się tym, którzy zadbali nie tylko o poziom śpiewu w kategoriach solistów śpiewaków, mistrzów i uczniów oraz grup śpiewaczych, ale także o to, by występowali w odpowiedniej scenerii. Wyrażamy słowa uznania dla wszystkich uczestników Konkursu. Cieszy duża ich liczba: 19 grup śpiewaczych, 11 solistek i solistów oraz 5 par w kategorii mistrz i uczeń. W Konkursie wzięło udział ponad 130 uczestników. Cieszy także duży zasięg terytorialny „Góralskiego Śpiywania”. Zaprezentowane podczas Konkursu zostały śpiewy górali Podhalańskich, Pienińskich, Orawskich, Spiskich a także Rusińskich.

Komisja zwróciła uwagę na błędy pojawiające się w prezentacjach Konkursowych:

- nieprzestrzeganie regulaminu Konkursu – montaż nagrań oraz zbyt krótki lub przekroczony czas prezentacji.

-nadmierne „sztuczne” wibrato pierwszego głosu. Sugerujemy, by zamiast skupiać się nad osiągnięciem wibrującego głosu, lepiej wyćwiczyć prawidłowe i zdrowe wydobycie dźwięku.

-nadmierne rozbudowywanie współbrzmień trójgłosowych. Wielogłosowy śpiew jakim jest śpiew góralski rozpoczynany jest przez jedną osobę, do której dołączają kolejne głosy: drugi zazwyczaj dobierany w odległości tercji, kwinty, rzadko kwarty, czasem tylko wyodrębniający się trzeci.

Komisja Konkursowa zwraca się z prośbą do instruktorów, kierowników, opiekunów i samych wykonawców o przygotowywanie na przyszłość bardziej przemyślanego repertuaru z większą ilością tradycyjnych melodii (niektórzy wykonawcy prezentowali tylko dwie lub trzy melodie). Zwrócić należy szczególną uwagę na umiejętne dobieranie drugiego głosu, unikanie manier wykonawczych jak stosowanie glissanda czyli płynnego przejścia od jednego dźwięku do drugiego przy rozpoczynaniu nut (melodii), które jest niewłaściwe. Warto natomiast zadbać o prezentowanie tradycyjnych cech śpiewu góralskiego jak rytm rubato, czyli wprowadzanie swobodnych przyspieszeń i zwolnień tempa w śpiewkach i melodiach, wykorzystywanie skali góralskiej a także unikanie nadmiernie równoległego prowadzenia pierwszego i drugiego głosu. Zachęcamy przy prezentacji programu konkursowego do włączania tradycyjnych zawołań pasterskich i wyskań.

Jury składa podziękowania Powiatowemu Centrum Kultury w Nowym Targu który był organizatorem I Konkursu Śpiewaków Ludowych „Góralskie Śpiywanie”. Wszystkim uczestnikom składa gratulacje a grupom śpiewaczym, solistom oraz mistrzom i uczniom, którzy awansowali do etapu regionalnego życzy dalszych sukcesów oraz uzyskania rekomendacji do udziału w Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.

Wyniki 1. Konkursu Śpiewaków Ludowych "Góralskie śpiywanie" w powiecie tatrzańskim

Pierwsza edycja „Góralskiego śpiywania” w Powiecie Tatrzańskim dotarła do swego finału. Komisja Artystyczna oceniła prace i dokonała rekomendacji do etapu regionalnego Konkursu Śpiewaków Ludowych. Tegoroczne nagrody dla uczestników ufundowane zostały przez Małopolskie Centrum Kultury „Sokół”, Starostwo Powiatowe w Zakopanem, Burmistrza Miasta Zakopane oraz Tatrzańską Agencję Rozwoju, Promocji i Kultury.
I edycja Konkursu Śpiewaków Ludowych „Góralskie śpiywanie” rozpoczęła się 23 marca 2021 roku. Uczestniczy mieli czas do 18 kwietnia, aby przesłać nagranie z własnym występem dokumentującym śpiew ludowy. Zgłoszenia przyjmowane były w trzech kategoriach: grupa śpiewacza, śpiewak solista, mistrz i uczeń. Komisja Artystyczna dokonała oceny zgłoszeń, a także przyznała 4 rekomendacje do etapu regionalnego, który pozwoli wyłonić reprezentantów na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzy Dolnym nad Wisłą.

WYNIKI PREZENTUJĄ SIĘ NASTĘPUJĄCO:

KATEGORIA: GRUPA ŚPIEWACZA

I miejsce:
Kalina z Białego Dunajca – rekomendacja do etapu regionalnego

II miejsce:
Grupa Śpiewacza z Jurgowa – rekomendacja do etapu regionalnego

III miejsce ex aequo:
Grupa śpiewacza Zespołu Regle z Poronina
Zespół Góralski „Wiyrchowianiez” Bukowiny Tatrzańskiej

Wyróżnienie:

Brzegowianki
Siostry Joanna i Karolina Topór-Orawiec

KATEGORIA: SOLIŚCI

I miejsce ex aequo:

Anna Malacina-Karpiel – rekomendacja do etapu regionalnego
Tomasz Słodyczka – rekomendacja do etapu regionalnego

KATEGORIA: MISTRZ I UCZEŃ

Za udział w konkursie:
Małgorzata Waliczek-Galica i Katarzyna Bobak

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom pierwszej edycji Konkursu Śpiewaków Ludowych. Pragniemy również podziękować Starostwu Powiatowemu w Zakopanem oraz Burmistrzowi Miasta Zakopane za ufundowanie nagród dla uczestników, a także wyrazić ogromną wdzięczność Małopolskiemu Centrum Kultury "Sokół" za wyjątkową współpracę.

oprac. r/
komentarze
miescon25.05.2021, 15:04
przeglad miał byc za Dunaj a poszlo w Dunaj
a12.05.2021, 09:18
Który to kandydat na festiwal został źle sklasyfikowany ?
watycha krzys05.05.2021, 16:01
narobili błedów a teraz zapłaci za to kandydat na festiwal , ktory został żle sklasyfikowany , sa tu tacy którzy nie maja zadnych sans na laury na festiwalu
Taki jeden02.05.2021, 18:43
A Ty Cozatyp'ie w całej swej nieomylności nie pomyślałeś, że kretyńsko brzmiałby zapis typu "Laureaci I miejsc w zeszłorocznej edycji Góralskiego Śpiwanio nie mogą wziąć udziału w tegorocznej Konkursie" z uwagi na to iż był to przecież pierwszy Konkurs. Ale o tym powinieneś wiedzieć bo ze składaniem liter problemu nie masz... podobno.
Taki zapis powinien się tam pojawić od przyszłego roku.
A nauczyć to Ty się powinieneś ale pokory ;)
Cozatyp30.04.2021, 16:38
A..to sluchacz nie dość że gluchy to jeszcze ślepy. Albo kłopoty ze skladaniem literek do kupy. Jest taki zapis w regulaminie ? . Zapraszam na próbę nie po to abyś się uczył mistrzu. Zapraszam abyś mógł swoje wybitne zdolności zaprezentować. Jesteśmy otwarci na współpracę. Z mistrzami śpiewu, tańca czy gry chętnie będziemy współpracować. Daj namier na siebie wyślemy oficjalne pismo. Chętnie czegoś się nauczymy mistrzu .
słuchacz30.04.2021, 16:32
zgadzam się ze słuchaczem

już w tym roku do regulaminu dało się dopisać pogrubione zdanie na końcu także nie ma co się łudzić na przyszły rok :DD
słuchacz30.04.2021, 12:08
do Śwarna
byłem ze dwa razy i serdecznie dziękuję za takie... coś.
A w całej sytuacji jest jeden plus. Przynajmniej Ś. nie wystąpią w przyszłorocznym przeglądzie... chyba że organizator dostosuje regulamin i na taką ewentualność ;)
Dowartościowany30.04.2021, 10:40
Szanowna pani Stanisławo zachęcam do lektury protokołów z Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych z ostatnich lat. Od wielu laureaci Konkursu Muzyk Podhalańskich organizowanego w Nowym Targu (tutaj otrzymują nominacje do Kazimierza) zdobywają główne nagrody podczas Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. W jury nowotarskiego konkursu muzyk zasiadają od lat ci sami ludzie. Dokładnie ci sami, którzy oceniali I Konkurs Śpiewaków Ludowych. Znają się na muzyce i śpiewie bardzo dobrze. Potrafią fachowo, rzetelnie i obiektywnie (czego pani nie będzie zapewne w stanie zrozumieć) oceniać występujące grupy. Grupy śpiewacze, soliści oraz mistrzowie wraz z uczniami, którzy pojadą do Kazimierza ( Nowy Targ i Zakopane to dopiero pierwszy etap eliminacji - o tym kto pojedzie zadecyduje eliminacje w Nowym Sączu) godnie będą reprezentować nasz region. Życzmy im sukcesów a nie plujmy jadem na wszystko i wszystkich. Co do błędów opisanych przez jurorów. No właśnie (znowu pani tego nie będzie w stanie pojąć) - konkursy mają na celu oprócz wyłonienia zwycięzców , wszelkich kwalifikacji itp, itd edukację. Trzeba mówić o błędach by zachować jak najdłużej w jak najlepszym stanie wszystko co wiąże się z regionem. Bez zwracania uwagi nawet pani mistrzyni w swym fachu nie będzie w stanie odpowiednio wykształcić swoich uczniów. Będzie dobrze pani Stasiu, będzie dobrze. Świat jest piykny ino trza to uwidzieć. Uśmiechu
gok małopolski30.04.2021, 09:52
trzeba dodac mianowicie
Przewodniczacy jury , 3 lata temu brał udział w konkursie kapel w Kazimierzu Dolnym i otrzymał wyróznienie i 300 zł delegacyjnego , i zadam pytanie jak moze on oceniać spiew góralski skoro tak słabo oceniło go jury na festiwalu w Kazimierzu , reasumując jaki z niego muzykant ,że mu nie wyszło na tak prestiżowym Festiwalu na polu muzyków ludowych z całego Kraju , lepiej nie wysyłajcie nikogo z powiatu Nowotarskiego bo szkoda zachodu i ta bedzie marnie skoro tyle błedów dopatzło się jury,!!!!!
LAUREAT Z KAZIMIERZA29.04.2021, 14:40
i to było do przewidzenia
1- ukradli przeglad STL odział Karpacko- Małpolskiego z Poronina od 16 lat prowadzacy i kierujacy na Festiwal do Kazimierz Dolnego, słyneli z bezstronnosci , pomocni na kazdym etapie , nominowani wygrywali główne szczytne miejsca , Ukłony dla zarzadu STL z Poronina .

2- wygrali swoi Swarni ale zobaczymy co osiagną???

3-jezeli miało być tak zawodowoi profesjoalnie , to dlaczego tyle błedów wskazuje jury,
4 WZIELI SIE ZA COS CZEGO SAMI NIE UMIA OGARNĄĆ ,
5- DAJCIE SOBIE SPOKÓJ NIE ROBCIE JUZ ZADNYCH PRZEGLADÓW WSTYD PANI PIOTRZE GĄSIENICA
Śwarna28.04.2021, 22:12
A Ty słuchacz słyszałeś nagranie, że się wypowiadasz? Znasz się w ogóle na śpiewie góralski? Jeśli tak to zapraszam do nas na próbę, chętnie posłucham Twoich uwag i się czegoś nowego nauczę. A póki co to proszę nie komentuj złośliwie.
słuchacz28.04.2021, 15:28
zbieżność jury, organizatorów i ewidentnie zwycięskiego zespołu pow. nowotarskiego całkiem przypadkowa zapewne :D

brawo Śwarni, dobra robota!
Dowartościowany28.04.2021, 14:59
Pytasz słuchaczko więc odpowiadam. Zespół "Śwarni" posiada na koncie wiele sukcesów zdobytych na międzynarodowych i krajowych festiwalach, przeglądach oraz konkursach folklorystycznych m.in: Trzy złote ciupagi zdobyte na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem ,Basztę dla Muzyki na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, I miejsce w konkursie O Pawie Pióro w Tarnowie, Główną nagrodę na festiwalach Euro-Folk w Jaśle i Sanoku, Złoty Liść Jesieni i wyróżnienia na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, 20 Złotych Serc Żywieckich na Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu, 4 Ciupagi Zbójnickie (I-miejsce) zdobyte podczas Karnawału Góralskiego w Bukowinie Tatrzańskiej, 2 I miejsca oraz Grand Prix kapeli na konkursach Muzyk Podhalańskich, I miejsca na Ogólnopolskim Sejmiku Ludowych zespołów Teatralnych , I miejsca na Sejmiku Ludowych Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej ,I miejsca w Przepatrzowinach Teatralnych w Czarnym Dunajcu, Grand Prix podczas Orawskich Spotkań Teatralnych w Jabłonce, I miejsce na Pogórzańskich Godach w Łużnej, I miejsca muzyki, grup śpiewaczych i tancerzy na różnych Konkursach i Festiwalach Folklorystycznych. Przedstawienia teatralne: "Kuby Pudrasowego zmartwychwstanie - czyli jak się djabeł jak wesz na grzebieniu stawiał" - wg Kazimierza Przerwy Tetmajera, "Johyma Wierchowego zmartwychwstanie" - wg Józefa Kapeniaka, "Jak baba djabła wyonacyła" - wg Kazimierza Przerwy Tetmajera, "Jako Wojtek do baby poseł i jako se jom pote odmienił" - wg Andrzeja Skupnia - Florka, "Stworzenie Świata" według Kornela Makuszyńskiego, "Historia powstania Kościólka Św. Anny w Nowym Targu", "Jako sie Ludzie downiej lecyli", "Bez co Cajka z Waloskiem do prawa pośli" wg gawęd autorów podhalańskich, "Chłopskie Niesceście" według opowiadania Anieli Gut Stapińskiej, Babski Wybór, Syćkiego po krapce, Serce Matki - według Tetmajera. Stowarzyszenie Zespół Regionalny Śwarni zorganizował promocje poezji m.innymi: Romana Dziobonia, Wandy Szado-Kudasikowej, Antologii poezji "Kwietno Pani" autorstwa Pani prof Anny Mlekodaj, tomiku poezji Renaty Lipkowskiej, Anny Mlekodaj:"Kuchnia Wygaszona. Listy Nienapisane. Władysław Burtan, Czarny Dunajec - Kozielsk " - opowieść o urzędniku, oficerze zamordowanym w Kozielsku czy Pamiętnika księdza profesora Józefa Tischnera: Dziennik 1944-1949. "Niewielkie pomieszanie klepek".
To tak z grubsza. I jeszcze wiele nagród dla tancerzy, śpiewaków , instrumentalistów. No i dopisujemy I miejsce grupy śpiewaczej, I miejsce solistki Zofii Pawlikowskiej, I miejsce w kategorii Mistrz i uczeń dla Zofii Ptaś oraz Dominki Ptaś i jeszcze III miejsce dla solistki Zofii Ptaś w I Konkursie Śpiewaków Ludowych "Góralskie Śpiywanie", gdzieś tam po drodze zdobyty przez dziewczęta Złoty Zbyrcok na MFFZG w Zakopanem, III miejsce w konkursie Duchowe Nuty itd., itd.
Taaaaak jesteśmy dowartościowani i to już od dawna.
słuchaczka28.04.2021, 12:25
Czy Śwarni się dowartościowali nareszcie?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl