10.05.2021, 21:04 | czytano: 2037

EKO-majówka w Rabce-Zdroju (zdjęcia)

9 maja odbył się piknik kulturowo-ekologiczny pn. EKO-majówka, który miał być zorganizowany w rabczańskim amfiteatrze, ale ze względów epidemicznych odbył się online.
Organizator wydarzenia, Stowarzyszenie Lokomotywa, zaproponowało formułę spotkania live na Facebooku przeplatanego filmami zarejestrowanym wcześniej ze spotkań z organizacjami, które miały wystąpić. Dzięki temu mogliśmy odwiedzić warsztat Piotra Majerczyka ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej w Chabówce, gdzie wytwarza podhalańskie dudy, byliśmy też w Rdzawce u Państwa Latawców, wciąż ręcznie szyjących kierpce, widzieliśmy też moskole przyrządzane na tradycyjnym piecu. Oglądaliśmy tradycyjny śpiew i taniec w wykonaniu miejscowych zespołów regionalnych: „Robcusie” i „Robcanie” z Rabki oraz „Powicher” z Rdzawki. Poznaliśmy bliżej panie z kół gospodyń wiejskich z Chabówki, Rdzawki i Ponic i wypytaliśmy o dawne zwyczaje związane z jedzeniem, leczeniem i życiem codziennym. Łatwo było odnaleźć pomost pomiędzy tradycyjnymi zwyczajami, a współczesnymi trendami ekologicznymi.
Imprezę w studio prowadzili członkowie Stowarzyszenie Lokomotywa: Cezary Skrocki, Marta Skrocka i Monika Rzonca opowiadając o różnych aspektach ekologicznego życia i przepytując gości. Na pierwszy front poszedł gospodarz uzdrowiska, burmistrz Leszek Świder, który od początku kadencji walczy o zmianę faktyczną i wizerunkową gminy w aspekcie ekologii. Zapytany o najnowsze wieści z tego frontu, mówił, że wiele już udało się zmienić, Rabka zaczyna być postrzegana jako wzorzec uzdrowiska dbającego o czyste powietrze. Temat ten kontynuował kolejny gość na żywo, ekodoradca Stanisław Kiersztyn. Zachęcał do zgłaszania się do Urzędu Miasta w sprawie wymiany pieców i deklarował pomoc w wypełnianiu wniosków o dofinansowanie. Kolejni goście opowiadali o prowadzeniu biznesu wrażliwego na ekologię i doświadczaniu żywiołów poprzez zajęcia teatralne. Kolejne bloki tematyczne dotyczyły segregacji śmieci w gminie, idei less waste, czyli zmniejszeniu ilości odpadów, które produkuje każde gospodarstwo już na poziomie konsumpcji, ciekawych inicjatywach jak społeczne lodówki, ale także o bliższych naturze sposobach na opiekę nad dzieckiem, sprzątaniu czy praniu. Był też dział poświęcony biodynamicznym uprawom, przyjaznym pszczołom, ptakom i jeżom.

Uczestnictwo na żywo zastępował rabczanom udział w konkursach na portalu, za odpowiedzi na pytania związane z ochroną środowiska albo tematyką filmów można był wygrać obiad dla rodziny, pyszne chleby i inne produkty od kół gospodyń wiejskich, zestawy prezentowe od świadomych ekologicznie partnerów imprezy: sklepu Zdrowy Tydzień, Uzdrowiska Rabka, Urzędu Miasta Rabka-Zdrój, sklepu Kieł i Pazur, vouchery do Termy Bania oraz ekologiczne lub biodegradowalne prezenty przygotowane przez Stowarzyszenie Lokomotywa. Szybkie łącze internetowe dostarczyła firma WIK.

Łącznikiem między starym a nowym były warsztaty upcyklingowe, pokaz zajęć teatralnych prowadzonych przez Stowarzyszenie Przyjaciół „Rabcia” i wyjątkowy koncert „Brzmienie głębokiej ekologii” sygnowany twórczością Piotra Koleckiego i zaproszonych gości.

Poniżej link do playlisty na YouTube, gdzie odnajdziemy filmy powstałe na EKO-majówkę:
Eko-majówka
Piknik kulturowo-ekologiczny odbył się w ramach zadania pn. "Kulturowe warsztaty i wydarzenia integracyjne na terenie Gminy Rabka-Zdrój" realizowane w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Materiały prasowe, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl