11.06.2021, 13:11 | czytano: 4813

Podróż zabytkowym pociągiem z Nowego Sącza do Chabówki - ostatni raz

zdj. mat. prasowy
Rusza VII Edycja Małopolskich Szlaków Turystki Kolejowej. Tradycją stały się kolejowe podróże po Małopolsce z wykorzystaniem historycznych parowozów i wagonów z początku XX wieku. W tym roku znów będzie można zobaczyć żywą historię kolei i prawdziwe perełki na szynach.
Lokomotywy na parę oraz zabytkowe wagony z drewnianymi ławkami wyjadą na tory podczas przejazdów jakie organizowane będą do listopada na trasach do Nowego Sącza, Muszyny, Krynicy, Biecza, Gorlic, Tarnowa, Tuchowa i Żabna.

Szczególnie polecaną w tym roku jest trasa Nowy Sącz – Chabówka, gdyż od listopada 2021 linia ta zostanie zamknięta i będzie przebudowywana w ramach budowy linii kolejowej znanej jako „Podłęże-Piekiełko”. Jest to już ostatnia okazja do przejazdu tą linią w oryginalnym kształcie z 1884 roku
.
Do przejazdów zostanie wykorzystana unikatowa kolekcja sprawnych, zabytkowych lokomotyw i wagonów z pierwszej połowy XX wieku stacjonujących w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce. Jest to jedyne w Polsce muzeum, które utrzymuje w pełnej sprawności aż cztery parowozy z lat 1932 – 1956 oraz historyczne wagony pasażerskie i towarowe z lat 1896 – 1960.

W projekcie można uczestniczyć na kilka sposobów – jadąc pociągiem, oglądając skład podczas postojów na stacjach a także śledząc publikacje w Internecie – na Facebooku i Youtube. W trosce o bezpieczeństwo pasażerów przejazdy będą organizowane zgodnie z aktualnymi zasadami sanitarnymi.

Pociągi historyczne „retro” w Małopolsce w sezonie 2021:
4, 11, 18, 25 lipca, 1, 8, 15, 22 sierpnia (niedziele) - trasa Nowy Sącz - Chabówka - Nowy Sącz
25 września (sobota) – Nowy Sącz – Muszyna, Muszyna – Żegiestów, Muszyna - Krynica
26 września (niedziela) – Nowy Sącz – Biecz, Biecz – Gorlice – Nowy Sącz
9 października (sobota) – Tarnów – Tuchów oraz Tarnów - Żabno
10 października (niedziela) – Tarnów – Tuchów oraz Tarnów - Żabno
11 listopada (święto) – Chabówka – Nowy Sącz – Chabówka – ostatni pociąg Nowy Sącz – Chabówka i pożegnanie trasy.

Ponadto, w wakacyjne weekendy PKP Cargo uruchamia przejazdy na krótkiej trasie z Chabówki do Kasiny Wielkiej. Dzięki temu, na trasie kolejowej Nowy Sącz – Chabówka będzie można zobaczyć aż dwa różne składy retro.

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej projektu: www.kolejegalicyjskie.pl i pod numerem telefonu 516-600-333.
Organizatorem przejazdów będzie Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei we współpracy z PKP CARGO. Projekt wsparło finansowo Województwo Małopolskie w ramach konkursu ofert z turystyki pn. „Małopolska Gościnna”.

Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei, opr. s/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl