13.06.2021, 11:21 | czytano: 814

Biegi w Szczawnicy już w przyszły weekend

pieniny24
Szczawnica, po rocznej przerwie spowodowanej covidem ponownie stanie się stolicą biegaczy górskich. W sobotę 19 sierpnia w pienińskim uzdrowisku odbędzie się VIII edycja "Biegów w Szczawnicy". Związku z sytuacja epidemiczną zawodnicy będą startować w 250 osobowych grupach, w odstępach czasowych.
Najwcześniej, bo już o 3:00 nad ranem swoje zmagania zaczną zawodnicy, chcący zmierzyć się z najdłuższą, 94 kilometrową trasą „Niepokornego Mnicha”. Ze względu na ograniczenia w przekraczaniu granicy polsko-słowackiej organizatorzy musieli zrezygnować z części trasy, która biegnie poza granicami Polski. Przewyższenie na tym dystansie wynosi 4915 metrów, a limit czasowy to 17 godzin.
Kolejna trasą zaproponowaną przez organizatorów jest 64 km. „ Dziki Groń”. Prowadzi ona przez Przechybę, Rytro, Obidzę oraz Durbaszkę. Limit czasowy wynosi 13 godzin, a przewyższenie to 3150m.

Zawodnicy mogą także wystartować na 43.5km trasie „Wielka Prehyba”. Biegacze rywalizujący na tym dystansie biegną przez Halę Przechyba, Radziejową, Obidzę, Przełęcz Gromadzką, schronisko pod Durbaszką oraz Szafranówkę. Przewyższenie na tym dystansie wynosi 1925 metrów, biegacze muszą zmieścić się w limicie 9 godzin. Jednymi z zawodników będą Marcin Świerc z członkami Fundacji „ W Góry Serca” wraz ze swoim podopiecznym, Grześkiem. Jeśli uda im się przeciąć linię mety, najprawdopodobniej będzie to jedyny w Polsce bieg górski, który ukończy osoba z niepełnosprawnością ruchową.

W tym roku po raz pierwszy zawodnicy będą ścigać się na 32km trasie „ Żwawe Wierchy”. Biegnie ona przez Prehybę, Durbaszkę oraz Dzwonkówkę. Przewyższenie na tym dystansie wynosi 1550m, limit czasowy to 8 godzin.

Kolejnym dystansem, na którym mogą rywalizować biegacze jest 19km „ Chyża Durbaszka”. Zawodnicy swoje zmagania rozpoczną w Jaworkach, następnie przebiegną między innymi przez Rezerwat Biała Woda, Przełęcz Rozdziela, Durbaszkę oraz Szafranówkę. Przewyższenie wynosi 830m, a limit czasowy to 5 godzin.

Najkrótszym dystansem jest liczący 11km „Hardy Rolling”. Zawodnicy wystartują z Jaworek, granią Małych Pienin aż do mety na parkingu koło przystani flisackiej. Przewyższenie na tym dystansie wynosi 470m, a limit czasowy 3 godziny.

W tym roku, ze względu na wyjątkowe okoliczności, istnieje możliwość startów indywidualnych. Zawodnicy na zmierzenie się z trasami mają czas aż do końca sierpnia tego roku. W związku z tym organizatorzy nie planują uroczystego zakończenia zmagań w dniu zawodów. Pamiątkowe statuetki oraz nagrody trafia do zawodników we wrześniu.

mat. prasowy, wb/ pieniny24
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl