15.06.2021, 00:29 | czytano: 914

Obchody 81 rocznicy I transportu Polaków do KL Auschwitz (zdjęcia)

zdj. Komitet 14 czerwca
14 czerwca minęła 81. rocznica I transportu Polaków do KL Auschwitz. To także Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
„14 czerwca 1940 roku przywieziono do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz pierwszy transport więźniów z Tarnowa, liczący 728 polskich więźniów politycznych. Transport ten stanowili w znacznej części uczniowie gimnazjum, studenci i wojskowi. Wśród nich znajdowali się również architekci, artyści malarze, rzeźbiarze, przewodnicy górscy, czy też sportowcy. Natomiast znaczną część młodzieży stanowili harcerze.
Punktem zbornym 728 polskich więźniów KL Auschwitz było więzienie w Tarnowie. Sprowadzano ich tam z różnych więzień, w tym z Palace – katowni Podhala w Zakopanem. W miejscu tym przebywało kilka tysięcy więźniów. W pierwszym transporcie do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz znalazło się kilkudziesięciu więźniów z Podhala.”

14 czerwca, uznano za początek funkcjonowania niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Delegacje oddające hołd ofiarom po wcześniejszej zgodzie na wejście od Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau miały być legitymowane imiennie. Jako delegacja Komitetu 14 czerwca oddaliśmy hołd i uczciliśmy pamięć ofiar zbrodni niemieckiej.

Pod Ścianą Straceń rozstrzelano co najmniej kilka tysięcy Polaków. Wielu z nich ginęło z okrzykiem na ustach „ Niech żyje Polska!” To właśnie pod tą ścianą, z polskimi flagami, odśpiewaliśmy narodowy hymn i odmówili modlitwę za wszystkie ofiary zbrodni niemieckich. Następnie 81 biało-czerwonych zniczy od Społecznego Komitetu 14 czerwca zostało ułożonych w symbol Polski Walczącej.

"Uważam, że wszystkie ocalałe obozowe obiekty należy zachować i pieczołowicie konserwować, aby dawały świadectwo prawdzie. Gdy nas zabraknie, to kamienie za nas będą mówić" - powiedział Stanisław Ryniak, pierwszy polski więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.
Pielęgnujmy pamięć o historii naszego narodu, o naszych bohaterach. Niech miejsca pamięci narodowej dają świadectwo prawdzie…

ps.
Z gorącym podziękowaniem dla Pana Rafała Sikory, współwłaściciela hurtowni zniczy w Nowym Targu.
Po raz kolejny - serdeczne Bóg zapłać.

Sebastian Śmietana
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl