18.06.2021, 17:07 | czytano: 1118

W Zakopanem i Żywcu ruszają zdjęcia do filmu "Jukace. Magiczna historia"

zdj. Przemysław Burczka
We wtorek, 22 czerwca w Zakopanem i Żywcu, rozpoczną się zdjęcia do kolejnego filmu Szymona J. Wróbla, autora takich dokumentów jak "Jego oczami" o ks. Tischnerze, którym pokazywany był również poza granicami Polski, "Z domu..", "Pamiętajcie", czy "Ojciec, czyli o Pieronku".
Teraz powstaje film o jukacach, czyli dziadach żywieckich, kolędnikach.
- Bardzo się cieszę, że ze zdjęciami do kolejnego filmu dokumentalnego wracam na południe Polski. Na Podhalu spędziłem masę fantastycznych chwil pracując nad filmem "Jego Oczami" o ks. Tischnerze. Teraz na Podhalu wraz z ekipą będziemy gościć znacznie krócej, ale na pewno wrócą fantastyczne wspomnienia pięknych widoków i gościnnych mieszkańców - mówi Szymon J. Wróbel dziennikarz, autor książek i filmów dokumentalnych.

"Jukace. Magiczna historia" to film o pasji, tradycji, wartościach, czyli o unikatowej grupie obrzędowej, która zdarzyła się na Żywiecczyźnie, ale zdarzyć się mogła w każdym miejscu w Polsce. Jukace, barwne stroje, magiczne maski i piękna historia wielu pokoleń, która przetrwała do dziś.

W filmie poznamy m.in. pasjonatów, kawalerów, którzy są kolejnym pokoleniem jukacy, starających się dbać o przetrwanie tej wyjątkowej tradycji. Okiem kamery spojrzymy, to, co, na co dzień umyka oczom turystów, przyjeżdżającym na wydarzenia związane z bohaterami filmu.

Producentami filmu są: Miasto Żywiec, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu, Starostwo Powiatowe w Żywcu, Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku – Białej.

mat. pras., opr.s/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl