09.07.2021, 12:20 | czytano: 1201

Atma rozpoczęła cykl koncertów (zdjęcia)

zdj. Marcin Szkodziński
ZAKOPANE. Fortepianowy recital w wykonaniu Gabrieli Lasoty zapoczątkował cykl koncertów zatytułowany „Karol z Atmy. Siła muzyki. Dźwięk i słowo”.
W czwartkowe popołudnie przybyli do ogrodów zakopiańskiej willi Atma mogli wysłuchać wspaniałego koncertu fortepianowego. Ze względu na obostrzenia widzowie mogli na telewizorze oglądać pianistkę grającą wewnątrz budynku, a głośniki zapewniły transmisję niepowtarzalnego dźwięku płynącego z fortepianu.
- Ten recital fortepianowy młodej artystki, studentki akademii muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie Gabrieli Lasoty otwiera taki cykl wydarzeń, które odbywają się pod hasłem „Karol z Atmy. Siła muzyki. Dźwięk i Słowo” - opisuje czwartkowe wydarzenie Małgorzata Janicka-Słysz kurator ds. programowych Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma. - Szymanowski bardzo mocno podkreślał wagę sztuki i dźwięków w rozwoju człowieka. Twierdzi, że dzięki słuchaniu muzyki stajemy się lepszymi. Mówił o muzyce polskiej, że „niech będzie narodową, lecz nie prowincjonalną”. Chciał ją pokazywać w jak najszerszym kręgu kultury nie tylko Polski, ale też Europy i Świata. Mawiał też, że „to muzyka ma największą ilość odżywczych witamin” - dodaje.

Koncert, to swego rodzaju podróż do utworów i twórców, którzy stanowili inspirację dla Karola Szymanowskiego. - Dzisiaj usłyszymy przede wszystkim utwory Fryderyka Chopina, którego Szymanowski wielbił. Karol Szymanowski mówił, że to największy rewolucjonista w całej historii muzyki. Nazywał Chopina futurystą. Szymanowski mówił, że Chopin otwiera przed muzyką nowe horyzonty, a sam chciał się otwierać na różne impulsy i Chopin był dla niego bardzo ważnym źródłem inspiracji. Oprócz tego romantycy, czyli Antoni Kątski, mało znany, ale coraz częściej goszczący utworami w koncertach. Wspaniały pianista i od jego wielkiego Poloneza recital zaczniemy. Zabrzmi też wspaniała sonata fortepianowa Edvarda Griega, określanego Chopinem północy. Można powiedzieć, że pokazujemy duchową rodzinę Karola Szymanowskiego – zaznacza Małgorzata Janicka-Słysz.

W trakcie fortepianowego recitalu, Gabriela Lasota wykonała utwory:
Grande Polonaise - Antoni Kątski,
Nokturn H-dur; As-dur; e-moll - Fryderyk Chopin,
Sonata fortepianowa e-moll - Edvard Grieg.

Koncert z 8 lipca otworzył cały cykl wydarzeń, które zakończą się wspaniałym występem w urodziny Karola Szymanowskiego przypadające na 3 października. - W sierpniu zagra kapela góralska, we wrześniu będzie recital gitarzysty, który wykona aranżację utworów fortepianowych Szymanowskiego, a w urodziny Karola Szymanowskiego 3 października występ prof. Marioli Cieniawy, która wykona koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina, ale z towarzystwem kwartetu smyczkowego – zapowiada Janicka-Słysz.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl