18.07.2021, 14:22 | czytano: 1682

20. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej - piękno chorału gregoriańskiego

Flores Rosarum / mat. prasowy
Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury zapraszają na jubileuszową 20. edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. W sobotę 31 lipca o godzinie 20.00 w Sanktuarium Najświętszej Rodziny rozpocznie się koncert w wykonaniu organisty Michała Markuszewskiego oraz Flores Rosarum - żeńskiego zespołu wokalnego.
Największe utwory muzyki organowej w wykonaniu wybitnego muzyka organowego oraz śpiew żeńskiego zespołu wokalnego zbudują tegoroczną podniosłą atmosferę tego cyklicznego zakopiańskiego wydarzenia muzycznego. Ta wspaniała wakacyjna propozycja koncertowa skierowana jest nie tylko do melomanów, ale też do wszystkich którzy podczas codziennego zgiełku poszukują ciszy, spokoju i wytchnienia. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej ze względu na swoją ideę, charakter, bogaty i urozmaicony program oraz dostępność przyciąga od lat rzesze słuchaczy, poszukujących latem w Zakopanem wydarzeń na wysokim poziomie, projektów nieoczywistych, wzbudzających intensywne emocje oraz wyjątkowo atrakcyjnych programowo.

Ideą tegorocznego koncertu jest ukazanie piękna chorału gregoriańskiego, który zostanie zaprezentowany jako śpiew w swej czystej formie, a także jako temat służący za podstawę improwizacji organowej. Wysłuchamy czterech antyfon maryjnych oraz hymnu Ave Maris Stella. Śpiewy te często pochodzą z pierwszego tysiąclecia naszej ery i są z pewnością starsze od ksiąg, w których zostały po raz pierwszy zapisane. Nie jest również łatwo z całą pewnością określić ich autorów, choć ci, których imiona są nam znane należą do najbardziej szacownych wówczas i sławnych autorów chrześcijańskiego świata. Każda z czterech antyfon będzie zaśpiewana w dwóch wersjach: wersji simplex, czyli prostej, gdzie temat jest ukazany w najprostszej, niezdobionej formie, oraz wersji solemnis, czyli uroczystej, gdzie śpiew jest dłuższy,a pierwotna melodia jest kunsztownie i zdobnie opracowana. Program zakończy hymn Ave Maris Stella, którego szczególnie urokliwa melodia i zwrotkowa forma od dawna inspirowała kompozytorów, takich jak m.in. Felice Anerio, Giovanni Pierluigi da Palestrina, Guillaume Dufay, William Byrd, Claudio Monteverdi, Girolamo Frescobaldi, Antonio Vivaldi, Antonín Dvořák, Edvard Grieg, Ferenc Liszt, Josquin des Prés, czy Josef Rheinberger. Ten wspaniały, zamykający koncert hymn, również zostanie ukazany w formie chorałowej oraz improwizowanej. Program koncertu dopełni również utwór otwierający koncert – fanfara Davida N. Johnsona.


WYKONAWCY:

Michał Markuszewski – organy

Flores Rosarum (żeński zespół wokalny)
Adrianna Bujak-Cyran, Liliana Pociecha, Anita Pyrek-Nąckiewicz, Katarzyna Śmiałkowska, Katarzyna Wiwer.

mat. prasowy, opr.s/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl