19.07.2021, 14:30 | czytano: 3220

Nowa prezeska o/Związku Podhalan w Ratułowie zaprasza na XIV Posiady u Domina

Małgorzata Garczek (w środku). Fot. Archiwum prywatne
- Głównym priorytetem jest zainteresowanie i przyciągnięcie ludzi młodych - deklaruje Małgorzata Garczek, nowo wybrana prezeska oddziału Związku Podhalan w Ratułowie.
Dlaczego postanowiłaś objąć tę funkcję?
Małgorzata Garczek: - Poprzedni prezes Andrzej Wieczorek był ponad 6 lat prezesem oddziału i świetnie spisywał się w tej roli, jednak statut związku określa maksymalnie dwukadencyjność prezesa. Zostałam wybrana większością głosów podczas walnego zebrania członków 26 czerwca. Praca w Związku Podhalan, to praca społeczna na rzecz rozwoju tradycji i kultury oraz promocji naszej miejscowości. Pomimo, że nasz oddział składa się w większości z tak zwanych przybyszów - ludzi przybyłych lub wżenionych do Ratułowa, nie rdzennych ratułowian - to wszystkim nam zależy na kultywowaniu i promocji naszej tradycji góralskiej.

Jakie masz plany, co chciałabyś zrobić w czasie swojej kadencji?

M.G.: - Priorytetem jest zainteresowanie i przyciągnięcie ludzi młodych. Członkowie naszego związku są w różnym wieku, ale istotą jest to, że wszyscy działamy w jednym celu, prezentujemy naszą miejscowość na różnych imprezach, odwiedzamy inne związki podczas uroczystości. Istotna dla mnie jest też integracja wszystkich członków związku.

Mamy też dużo pracy przy naszej siedzibie, czyli budynku Dominówki w Ratułowie. Obecnie trwają prace przy przekryciu dachu i wymianie gontu. Zbliżamy się się festynu, który odbędzie się 1 sierpnia właśnie przy Dominówce.

Opowiedz coś więcej o tej imprezie. Czy jest już znany program i atrakcje?
M.G.: - W tym roku świętujemy już XIV Posiady u Domina, na które już dziś wszystkich serdecznie zapraszam. W programie mamy między innymi występ naszego zespołu Tatry, oraz występ zespołu Mlàdy Heligon ze Słowacji grającego na heligonkach. Wieczorem posiady przy muzyce Maxy z Bukowiny. Przygotowaliśmy również wiele konkursów m.in picie zyntycy, wyzyj siy babo, oraz konkursy dla dzieci. Z atrakcji dodatkowych będzie również loteria fantowa, dmuchany zamek, warkoczyki, popcorn i wata cukrowa.Rozmawiał Robert Miśkowiec
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl