W Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej odbyła się promocja książki „Chyżne Marii Małysy i Jana Żołny” autorstwa cenionego publicysty i wydawcy Ryszarda M. Remiszewskiego, znanego pszczelarza, i pasjonata regionu Jana Świdronia oraz wicedyrektora Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej Romana Cioka.
Jest to ciekawa pozycja na rynku wydawniczym poruszającą m.in. tematykę orawskiej tożsamości, tu na przykładzie Chyżnego. Książka składa się z kilku części. Ryszard M. Remiszewski opisuje wspomnienia związane z jego przyjazdem do Chyżnego w latach 90. tych ubiegłego wieku, podaje wiele danych statystycznych, przypomina postać wybitnego karmelity o. Michała Wojnarowskiego, a także tłumaczy genezę powstania książki. Jan Świdroń z wielką dbałością o szczegóły gwarowo opisuje historię dwóch chyżniańskich rodzin przeplatając ją z życia wziętymi zabawnymi wątkami, a Roman Ciok podaje profesjonalny opis etnograficzny chałup pamiętających czasy kurnych, czyli bezkominowych chat. Aby każdy z rozdziałów mógł być skierowany do szerokiego grona czytelników część gwarowa pisana piękną gwarą orawską zawiera bogate przypisy uszczegóławiające poszczególne wątki językiem literackim. Jest też słownik trudniejszych zwrotów i wyrażeń. Dodatkowo w książce opisane zostało wyjątkowe muzeum. W budynku starej plebanii w Chyżnem znajdują się cenne eksponaty zgromadzone w latach 70.tych ubiegłego wieku przez ówczesnego proboszcza o. Arkadiusza Klejnowskiego, dzięki ofiarności głównie mieszkańców Chyżnego. Muzeum na ten czas nie jest dostępne dla zwiedzających, a społeczność lokalna jest na etapie poszukiwania środków na konserwację zbiorów i przygotowanie ekspozycji do udostępnienia. W książce znajdziemy wiele współczesnych i archiwalnych fotografii, a także płytę DVD z niezwykłym materiałem filmowym z 1992 roku dokumentującym ludzi i budynki, których w Chyżnem już nie ma. Zostały wspomnienia, które dzięki zaangażowaniu autorów książki zostały w trwały sposób zachowane dla potomnych.
Publikacja została wydana nakładem własnym autorów i Ośrodka KTG w Pieninach, którego kustoszem jest Ryszard Remiszewski.
organizatorzy, zdj. Łukasz Sowiński