31.07.2021, 14:12 | czytano: 1242

Wspomnienie Ludwika Kaszyckiego - założyciela Polskiego Towarzystwa Matematycznego oraz Jana Chmury - nauczyciela z Zakopanego

zdj. Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
Mija 138 rocznica urodzin Ludwika Kaszyckiego, więźnia I transportu Polaków do KL Auschwitz
Poznajcie Ludwika Kaszyckiego. Urodził się 30 lipca 1883 roku w Pilźnie. Był absolwentem gimnazjum Nowodworskiego czyli św. Anny w Krakowie. Ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Filozofii w zakresie matematyki, fizyki i chemii. Był członkiem – założycielem Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Od 1932 roku uczył w Państwowym Gimnazjum im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu na Podhalu.
Został aresztowany 1 maja 1940 roku wraz ze swym synem Zbigniewem.

Następnie osadzony w więzieniu w Tarnowie. W przeddzień transportu wywołano z cel więźniów z przygotowanej wcześniej listy. Z tarnowskiego więzienia zostali przewiezieni samochodami ciężarowymi do budynku łaźni w celu dezynfekcji i kąpieli. O świcie następnego dnia przeprowadzono więźniów ulicami miasta, by wtłoczyć ich następnie do przygotowanych wcześniej wagonów.

14 czerwca 1940 roku Ludwik Kaszycki został przywieziony do KL Auschwitz w pierwszym transporcie Polaków. Od tamtej chwili stał się numerem 242.

28 lipca 1941 roku został wywieziony do Pirny – zamku Sonnenstein, do zakładu eutanazyjnego, gdzie został zagazowany.

------------
112 rocznica urodzin Jana Chmury, więźnia I transportu Polaków do KL Auschwitz

Poznajcie Jana Chmurę. Urodził się 30 lipca 1909 roku w Zakopanem. Był nauczycielem.
Aresztowany i osadzony w więzieniu w Tarnowie. W przeddzień transportu wywołano z cel więźniów z przygotowanej wcześniej listy. Z tarnowskiego więzienia zostali przewiezieni samochodami ciężarowymi do budynku łaźni w celu dezynfekcji i kąpieli. O świcie następnego dnia przeprowadzono więźniów ulicami miasta, by wtłoczyć ich następnie do przygotowanych wcześniej wagonów.
14 czerwca 1940 roku Jan Chmura został przywieziony do KL Auschwitz w pierwszym transporcie Polaków. Od tamtej chwili stał się numerem 343.

Został przeniesiony do niemieckiego obozu koncentracyjnego Dachau, gdzie zginął.

Z podziękowaniem za pomoc w uzupełnieniu niezbędnych informacji do biografii dla śp. Jacka Waksmundzkiego.

Sebastian Śmietana
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl