17.08.2021, 09:06 | czytano: 939

W sobotę piąta edycja Biegu Granią Tatr

Uważany za jeden z najpiękniejszych i najtrudniejszych w Polsce - Bieg Ultra Granią Tatr – startuje 21 sierpnia.
Licząca 71km i 5000m przewyższenia trasa przebiega tradycyjnie od Siwej Polany w Dolinie Chochołowskiej do mety w Kuźnicach, prowadząc min. przez Wołowiec, Starorobociański, Czerwone Wierchy , Kasprowy i przełęcz Krzyżne. W tym roku do losowania zgłosiło się rekordowe 987 osób, z czego możliwość startu otrzymało tylko 350.
Organizatorzy zapraszają turystów, rodziny i przyjaciół w sobotę do wspólnego kibicowania na trasie – na punkcie odżywczym przy Schronisku Ornak w godzinach 7.00-10.30, przy Schronisku Murowaniec w godzinach 9.30-14.30, na Wodogrzmotach Mickiewicza od 11.30 do 18.00 oraz na mecie w Kuźnicach, obok Dyrekcji TPN, w godzinach 13.00-21.30. Rozdanie nagród rozpocznie się około godz. 18.30. Natomiast rano, zanim przybiegną najszybsi, od 10.00 do 13.00 przy mecie zawodów rozgrywane będą charytatywne biegi dla dzieci w wieku 4-14 lat – cały dochód przekazany zostanie na pomoc małemu Jasiowi Ślusarczykowi z Zakopanego. Zapisy tu: https://sport-timing.pl/pomiar-czasu/wydarzenie/flexistav-bieg-grania-tatr-kids/

W Kuźnicach pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego poprowadzą także specjalne warsztaty dla dzieci, dotyczące ekologii i przyrody, a na wspólne gotowanie słodkich pyszności zapraszają cukiernicy z Piekarni Gałuszka. Będzie także leśne bistro – kreatywna i naturalna zabawa w błotnej kuchni z HURA GÓRA , malowanie twarzy i inne atrakcje. Cukiernia z Żywca Gałuszka przywiezie też przepyszne lody naturalne, dodatkowo zachęcając do wsparcia akcji charytatywnej dla małego Jasia.
Faworytami według rankingu RateMyTrail.com wśród mężczyzn są Tomasz Skupień – trzeci zawodnik Biegu Marduły i drugi w Chudym Wawrzyńcu, Bartosz Misiak – zwycięzca Maratonu Leśnik Wiosna i czwarty zawodnik czeskiego Lysohorsky Ultra Trail z 2020r., oraz Maciej Dombrowski – najszybszy w Biegu 7 Dolin i Zimowym Ultramaratonie Karkonoskim w roku 2020. Z pewnością o pudło powalczy też weteran naszych zawodów, historyczny zwycięzca pierwszej edycji – Przemek Sobczyk, a także Tomasz Koczwara, zwycięzca krótszych biegów min. Złotego Maratonu na DFBG w 2019r. i Garmin Ultra Race w 2020 oraz Filip Kristl ze Słowacji, drugi zawodnik Malofatranskiej Stovki z 2020r. i trzeci SkyMarathon Chopok w 2019r.

Wśród pań w pierwszej czwórce rankingu mamy Katarzynę Wilk, aktualną Mistrzynię Polski na Ultra Dystansie, Annę Arseniuk – zwyciężczynię Górskiego Biegu Frassatiego w 2019r., Justynę Mamalę, najlepszą w Dzikim Groniu podczas Biegów w Szczawnicy w tym roku oraz Ninę Graboś, najlepszą w Super Trail na DFBG. Z pewnością w walce o pierwsze miejsca będzie się liczyła także Marta Naczyk, dietetyk polskich himalaistów i trzecia zawodniczka Łemkowyny 150 w 2018r. czy Iwona Kik, szósta w Rzeźniku Sky.

W ośmioletniej historii zawodów (pierwszy bieg odbył się w 2013r. i od tej pory rozegrano cztery edycje - ze względu na obostrzenia TPN wszystkie co 2 lata) tylko kilka osób miało możliwość i szczęście wystartować w każdej. W tym roku na mecie szczególnie będziemy wyczekiwać tych, którzy ukończyli wszystkie cztery biegi i startują po raz piąty - Anię Arseniuk oraz Andrzeja Kowalika (który wziął na siebie trud wyłuskania całej czwórki), Daniela Wahla i Marka Dudusia.

Organizatorzy, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Kowal17.08.2021, 14:47
szacun dla tych co biegną!!!
wartki17.08.2021, 11:11
kiedyś jak byłem piękny, młody, nie żonaty i nie dzieciaty to przebiegłem ta trasę na tych zawodach
ale to było kiedyś :(
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl