08.09.2021, 08:36 | czytano: 8137

Budowa objazdu pod znakiem zapytania. Mieszkańcy zaniepokojeni

Fot. Robert Miśkowiec
Nie wiadomo, czy na czas budowy mostu na rzece Białce uda się wyznaczyć objazd z Trybsza do Krempach. - Jeśli nie będzie zgody, to nie możemy zrobić drogi w pola – mówi wójt Łapsz Niżnych Jakub Jamróz.
Powiat nowotarski wspólnie z gminą Łapsze Niżne przygotowują się do budowy nowego mostu na rzece Białce w Trybszu. Prace mają rozpocząć się w grudniu. Do tego czasu gmina ma wybudować drogę do Krempach, żeby mieszkańcy Trybsza nie musieli w czasie zamknięcia mostu korzystać z uciążliwego objazdu.
Mieszkańcy gminy Łapsze Niżne są zaniepokojeni tym, że na czas inwestycji nie powstanie most zastępczy, albo inny objazd w pobliżu. W związku z tym Trybsza do Nowego Targu musieliby jeździć przez Czarną Górę lub Falsztyn. A to - jak mówią - stanowczo za daleko. Ponad 840 mieszkańców podpisało się pod protestem, w którym sprzeciwiają się budowie mostu, jeśli nie powstanie objazd, o który apelują.

Twierdzą, że nikt nie konsultował z nimi planów zamknięcia głównej drogi na Nowy Targ i wcześniej nic o tym nie wiedzieli. Mieszkańcy podkreślają, że objazd przez Falsztyn jest cztery razy dłuższy i dojechanie do Nowego Targu zajmie ponad godzinę. Obawiają się, że w razie potrzeby służby ratunkowe nie dojadą na czas. Znacznie wydłuży się też dojazd do pracy, uczniowie będą mieć problem z dotarciem do szkół. Zapowiadają, że jeśli ich prośba nie zostanie wysłuchana, zablokują budowę mostu. "Chcemy nowego mostu, ale nie kosztem bezpieczeństwa naszych mieszkańców" - napisali autorzy protestu.

W odpowiedzi, gmina i powiat postanowili wyznaczyć objazd z Trybsza do Krempach, po drodze gminnej. Ale okazuje się, że sprawa nie jest prosta, ponieważ wśród niektórych mieszkańców Krempach i Nowej Białej pojawiły się głosy sprzeciwu. Mają oni obawy, że we wsi zwiększy się ruch.

Jakub Jamróz, wójt gminy Łapsze Niżne, mówił na ostatniej sesji rady gminy, że trzeba przekonać mieszkańców sąsiedniej miejscowości, aby zgodzili się na objazd. - Dziś jest potrzebny nam, a kiedyś może im się przydać - stwierdził. Zaznaczył, że po zakończeniu budowy mostu, ruch ponownie wróci na główną drogę i nikt nie będzie jeździł boczną ulicą. Poinformował, że dopiero pod koniec września w Krempachach ma się odbyć zebranie w tej sprawie. Czasu na ustalenia jest więc coraz mniej. Zwłaszcza, że pod koniec miesiąca Łapsze chcą ogłosić przetarg na budowę objazdu.

Radni podkreślali na sesji, że mają żal do starostwa, iż sprawa objazdu nie została wcześniej załatwiona. - Zostaliśmy postawieni pod ścianą. Całkowicie nas starosta zawiódł - mówił Jan Stańczak. - Nie możemy zostać obojętni wobec problemu - apelował radny Józef Prelich.

- Jak można było nikogo o tym nie powiadomić? I zostawić wszystko na ostatnią chwilę? Ludzie w busie pytają, jak będą jeździć. Nikt nie wie, co dalej - mówiła jedna z radnych.
Na sesji padały pytania, co się stanie, jeśli mieszkańcy Krempach nie zgodzą się na budowę objazdu. - Nikt się nie spodziewał tak mocno wyartykułowanego oporu mieszkańców Krempach i Nowej Białej. Jeśli nie będzie zgody, to nie możemy zrobić drogi w pola. Bo to się mija z celem. Na pewno nie jest tak, że całe Krempachy są przeciwne objazdowi. Na zebraniu wiejskim kilka osób wyrażało sprzeciw - relacjonował Jakub Jamróz. - Jeśli nie będzie objazdu z Trybsza do Krempach, to zostanie wyznaczony przez Czarną Górę i Falsztyn. Jeśli nie ma akceptacji społecznej na ten wariant i nastąpi blokada inwestycji, to w efekcie będzie rozwiązanie umowy z wykonawcą. Próbujemy temat załatwić, ale sprawa jest trudna - przyznał wójt.

Pojawia się też kolejny problem do rozwiązania - droga, po której planowany jest objazd, może w rzeczywistości przebiegać niezgodnie z tym, co jest na mapie.

Radni podczas sesji nie kryli też oburzenia, że gmina musi w połowie dofinansowywać inwestycję powiatu. Przez to rezygnuje ze swoich inwestycji. - To zadanie własne starosty powiatu nowotarskiego, a nie gminy Łapsze Niżne. W imię czego mamy dokładać do dróg powiatowych? - pytał Józef Prelich.

Budowę mostu w Trybszu gmina i powiat finansują po połowie z własnych pieniędzy. Trwają starania o pozyskanie dotacji na kilkumilionową inwestycję.

red/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
wk...........20.09.2021, 10:53
Ech.../..../ to są urzędnicy nawywijają , nawojują a winnych nie ma trzeba ich dopiero po fakcie szukać ! Radni mają żal do kogo ? Nasmrodzili swoimi głosowaniami nasmrodzili a teraz nie ma komu wywietrzyć? Teraz wszyscy w koło winni tylko nie ONI ? Trzeba myśleć a dopiero mówić oczywiście jeśli się wie o czym się mówi ! Olać to wszystko wrócić do poprzedniej wersji rządzenia nic nie robić pierdzieć w stołki brać kasę i może jakoś to będzie !!!! Teraz nagle zrozumieli że do końca kadencji u***ią inwestycje w gminie tak to trudno zrozumieć??????
zatroskany turysta !13.09.2021, 08:55
Józefie Stary ! Myślę że zostałem nie do końca zrozumiany. Wobec tego zapytam wprost. Czy te 5000 tyś. pojazdów które naliczyłeś to jedzie tylko do miejscowości Łapsze N.?? Co by się działo na tej drodze... gdyby to był jedyny szlak komunikacyjny na Spisz no co.... ale na szczęście tak nie jest Józefie ! Poruszyłem temat turystyki i dalej będę stał na swoim stanowisku !! Gmina Łapsze N. morduje turystykę w mojej ocenie przynajmniej w Niedzicy!!! Rodzi się pytanie czy chciałbym mieszkać w takiej gminie nie i nie mieszkam ! Jednak Niedzica to najładniejsza wioska na terenie gminy i dalej będę odwiedzał Pieniny . Pozdrawiam !!!!!
Józef Stary12.09.2021, 23:44
Do zatroskany turysta !
Walczysz o swoją wieś i bardzo ładnie. Tak trzeba. Ale zabieganie o cały Spisz ma większą siłę przebicia.
Józef Stary12.09.2021, 23:08
Coś mi się wydaje ,że decydenci i wszelcy doradcy mają w tym temacie jakiś bałamutny obraz o głównej drodze przez polską cześć Spisza. Ktoś wspominał o poruszaniu się po tej drodze 500 pojazdów dziennie i do tego można przebudować drogę polną w Krempachach itp, Otóż w dniu 23. sierpnia bieżącego pozwoliłem sobie pomiędzy godziną 19.30 a 20.30 czyli w ciągu godziny wieczorem w Łapszach Niżnych tą drogą przejechało 196 pojazdów w tym cztery autokary jadące w stronę Zakopanego. Ktoś inny policzył rano w tym miejscu w ciągu godziny 500 pojazdów a więc to nie 500 pojazdów a co naj mniej 5000 dziennie korzysta z tego szlaku komunikacyjnego. Poboczne rozwiązania tylko wydłużą realizację tej inwestycji.
sąsiad12.09.2021, 13:37
Wiem skąd brać kasę , ja też najlepiej z ZEW u w Niedzicy Oni się lekko doją ! Reszta Twojego wpisu to pewnie prawda .
zatroskany turysta !12.09.2021, 09:43
Józef Stary... to nie do końca prawda. No.. pojazdy, które to jadą z lubelskiego , podkarpackiego i nowosądeckiego poruszają się nowo wyremontowaną drogą, która to biegnie od Krośnicy do Granicy Państwa w Niedzicy. Słowacy od Spiskiej Starej Wsi aż po Poprad korzystają raczej z drogi biegnącej od Granicy w Niedzicy przez Falsztyn do ronda w Dębnie ! Ubolewam, że Niedzica od jakiegoś czasu cofa się w rozwoju całkowicie turystycznie poprzez systematyczną likwidację niektórych obiektów użyteczności publicznej . Aż przykro patrzeć jak Niedzica z każdym dniem staje się przysiółkiem ba grajdołkiem w tej hamulcowej gminie !
Haters gonna hate11.09.2021, 22:52
@spisz haha ha, widać Jakubie żeście się spóźnili na spotkanie i najważniejsze was ominęło.
Wiem skąd brać kasę11.09.2021, 22:38
Do Spisz : no wcześniejszy dyrektor sobie bardzo dobrze radził. Razem z zastepcą :) to tak przy okazji. A w głównym temacie : kasę gminną przeznaczyć na ciąg dalszy chodnika do Łapszanki - tam se jakoś powiat, gmina i Moskalik z Faberem poradzili, kasę powiatową na chodniki w Niedzicy, a Trybsz ogrodzić, zrobić żywy skansen im. kargulowo-pawlakowej miedzy i pobierać opłaty za bilety wstepu. Ludzie z całej Polski będą przyjeżdżać. I wycieczki szkolne i zakładowe żeby zobaczyć to kuriozum.
Józef Stary11.09.2021, 21:30
Czy wy Wszyscy decydenci wojewódzcy, powiatowi i gminni dostaliście obłędu? Traktujecie drogę powiatową przez Spisz jako drogę wiejską do jakiegoś przysiółka. To jest przecież najkrótsza droga łącząca Tatry z Pieninami. Turysta przebywający w Zakopanym i okolicy chce zaliczyć Pieniny , spływ Dunajcem, Zamek w Niedzicy, Czorsztynie i inne atrakcje. Odwrotnie wczasowicze przebywający w Szczawnicy i innych miejscowości Pienin i Spisza a nawet Gorców korzystają z tej arterii komunikacyjnej. Słowacy ze Starej Lubowni, Kieżmarku czy Popradu też zaliczają tą trasę do Nowego Tagu. Nawigacja prowadzi drogą przez Spisz pojazdy do Zakopanego z lubelskiego. podkarpackiego i nowosądeckiego. Nie pozwolimy na takie traktowanie polskiej części Spisza i zamykanie uczęszczanej trasy!
spisz11.09.2021, 18:32
To jest inwestycja powiatowa i to dyrektor Moskalik za nią odpowiada, razem z Faberem starostą. Wszyscy mówią, że Moskalik sobie trochę nie radzi z tymi drogami. Nie wiem co on robił, ale to on powinien przypilnować żebyśmy mogli dojechać do domu. Na spotkaniu to tak jakby był w ogóle nie zorientowany co się dzieje. Trzeba mu dać szanse. U nas nigdy takich problemów nie było, a inwestycji było duzo. Może będzie lepiej.
cwtou .11.09.2021, 12:41
Co do tego bałaganu można by było dodać? Wybraliście sobie takich nieudaczników to teraz mo...a w kubeł i czekać do następnych wyborów !!!!! .Przewodniczący ,,kaznodziejo ,, Ty na kolejnej sesji proszę się gorąco modlić też za zdrowie radnych bo o rozum u nich już chyba jednak za pu..o ! To że wójt wyrwa się jak Filip z konopi to też wina mieszkańców??? O prawie w gminie nawet nie warto wspominać !!!!!
Atasze sołtysa10.09.2021, 22:17
Politykę robi ten co najwięcej gada czyli Wójt. W końcu z tego żyje. To jemu zależy żeby na niego głosowano dlatego... nikt nam tyle nie da ile on nam obieca. A Faber i Moskalik chcą po prostu wybudować most. I tyle. Bez wyrzucania niepotrzebnie kasy na drugi most który za parę miesięcy trzeba będzie rozebrać. A Wójt będzie teraz machał papierami. Gdzie był jego prawnik? I powiem wam jeszcze jedno : jak nam kiprowali asfalt z PZD w Trybszu to właśnie na drogę do Krempach. Wójt już wtedy dobrze wiedział jak będzie i nikomu nie mówił. A było to ile przed protestami. Kombinował i przekombinował. Za chwilę nie będzie nowego mostu, drogi do Krempach, kasa się rozejdzie na inne drogi a my zostaniemy z kupką asfaltu.
XYZ10.09.2021, 19:58
Ech....jak Wy mało wiecie i łykacie propagandę jednej jak i drugiej strony. Tak się składa, że najmniej winni tutaj są mieszkańcy, którzy wybrali Wójta - ich reprezentanta. To On Ich reprezentuje przed starostą, to On w Ich imieniu zawarł umowę ze Starostą. Piszecie, że umowie nic nie ma i ma kilka stron.....gdzie był prawnik, aby zabezpieczyć interesy Gminy?? A no był w rozkroku, bo świadczy usługi też dla Starosty.....więc gra na dwa fronty.... Wy się kłócicie a Wojt sie śmieje, bo wypłata się na koncie zgadza.
Do obserwator10.09.2021, 16:31
A ja się wójtowi nie dziwię. Po przeczytaniu tekstu tego gościa co chciał się nomen omen wyBielić... sam bym się wkurzył. Nie potrzebna była ta manipulacja Pana Zastępcy. Zawalili w Powiecie to trzeba było to ludziom powiedzieć, a nie mydlić oczy.
Polityk dd10.09.2021, 16:21
Zadałem sobie trud i przeanalizowałem dokumenty zamieszczone na stronie gminy - każdą kartkę. Po lekturze tych dokumentów i analizie komentarzy mam wrażenie, że jednak ktoś próbuje politycznie atakować wójta. Ktoś tutaj pisze w komentarzach o podpisaniu umowy bez przeczytania - odsyłam do umowy bo jest na stronie gminy i całą ją przeczytałem (nie jest specjalnie długa). Nic z tej umowy nie wynika poza kasą i terminami. Dostrzegam jeden wątek o którym nikt dotychczas nie powiedział, a który spina klamrą całą tą sytuację: mianowicie chodzi prawdopodobnie o kasę. Most tymczasowy będzie trochę kosztował i myślę, że dlatego powiat przekazywał mętne informacje albo wcale ich nie przekazywał ludziom. W wielu miejscach robili mosty i nie zapewnili mostu zastępczego - ludzie poszumieli a most się zrobiło bez wydawania kolejnych milionów. Ale tutaj się ewidentnie przeliczyli, Spiski naród nie pozwoli się ru...
jak żyć10.09.2021, 14:06
obserwator...Ty to rozumiesz Ja to rozumie ale Oni tego nie rozumieją wygląda na to że niczego nie rozumieją !Śpiska II pyta gdzie byli radni też się zastanawiam gdzie byli do tego czasu ! E....szkoda słów co robią te cymbały !
Śpiska II10.09.2021, 13:11
@obserwator:
Wójt swoją drogą! Ale gdzie te Radni byli? co oni nie wiedzą co się dzieje? Teraz umowa wyszła o most? Grupa bezradnych tylko swoje ugrywają! Może i jest Radny co chce coś zrobić (nie mam namyśli Radną z Niedzicy) ale jak "starzy" Radni mają już swoje kółka co ugrywają swoje rzeczy to nie dziwie się że nie da się nic zrobić!! W gmina Łapsze trzeba całą Radę na zwolnienie i nową krew!! Pozdrawiam!
obserwator10.09.2021, 09:49
@ jak żyć. Masz rację rzeczywiście dziwnie zachowuje się Pan Wójt.Zamiast wygaszać konflikt, łagodzić wzburzenie niektórych mieszkańców, przekonać ich aby zacisnęli zęby, przecierpieli ten rok bo teraz już nie czas na oglądanie się wstecz, bo przecież podpisana jest umowa z wykonawcą który (na dzisiejsze ceny) bardzo tanio i szybko chce wybudować nowy most to łazi, mąci, kombinuje, nakręca siebie i ludzi, a tak naprawdę to zawalił na całej linii.
jak żyć09.09.2021, 20:48
Ludzie..... no co to się wyprawia , gdzie ta cała gmina.... rada... gdzie wójt !..... włoży ręce to jest ferment zamieszanie i wszystko obraca się w g...o ! Ciekawe kto będzie płacił kary umowne jak sprawa się rypnie ? Wkurzony!!!! Wpis Twój na temat nieudolności tej rady nooo... sory ale to czysta prawda. Cała ta gmina funkcjonuje jak jakiś dom dla obłąkanych ? Jeśli radni mają problemy ze znajomością prawa to gdzie jest radca prawny? Ano wójt wszedł w buty radcy i pozjadał wszystkie rozumy tego Świata no i mamy to co mamy!!!!
ewa09.09.2021, 09:11
Miśku zrób głęboki oddech i zastanów się co osiągniesz uniemożliwiając budowę mostu, który za rok może być gotowy, piękny, szeroki. Dyrektorowi PZD zrobisz na złość?, Staroście zrobisz na złość?.Nie! na złość zrobisz mieszkańcom Trybsza, Gminy Łapsze, Słowakom i turystom.Starosta ma jeszcze do remontu kilkadziesiąt mostów i nimi się zajmie.Trzeba jeszcze wybudować kilkadziesiąt kilometrów chodników całym powiecie, a most w Trybszu przesunie się na koniec kolejki.Następne pokolenia nie wybacza wam, że zmarnowaliście taką okazję.
obywatel gminy09.09.2021, 08:38
Nie po raz pierwszy wójt podpisując umowę nie wie co jest w niej zapisane. Tutaj chodzi o ponad 7 ml.zł z naszych podatków oraz dobro mieszkańców .Rado!!!!! jak można było zagłosować za czymś takim? Za takim rozwiązaniem .Niewiedza rady zawsze prowadzi do ekscesów. Zawsze budzicie się niestety z ręką w przysłowiowym nocniku!!!!!
anonim09.09.2021, 07:04
Droga objazdowa z Trybsza do Krempach to dobry pomysł poza tym w razie problemów z dojazdem służby zdrowia mogą jechać przecież do Zakopanego przez Czarną Górę to może zmienią zdanie odnośnie remontu drogi do Czarnej Góry. A jak by się most zawalił to co by zrobili? Nowy most będzie jednopasmowy czy dwupasmowy?
Misiek08.09.2021, 23:15
O i odezwali się lobbyśći dyrektora Moskalika tacy jak "fk"!!! Ładny mi montaż finansowy kiedy 50% daje Gmina bez wielkiego starania. A jakie dofinansowanie załatwił do tej inwestycji dyrektor Moskalik skoro jest takim dobrym menagerem??? ...a jakie to niemożliwe rzeczy załatwił skoro zgody na most objazdowy nie umiał załatwić??? a jakie konsultacje społeczne przeprowadził skoro jest taki sprzeciw mieszkańców....jeżeli jest takim dobrym fachowcem to pewnie też przewidział i zarezerwował środki finansowe na kare za zerwanie umowy z wykonawcą bo przecież ta inwestycja nie zostanie rozpoczęta!!
fk08.09.2021, 21:41
Jan 45 zastanów się co piszesz.Pan Moskalik jest bardzo dobrym inżynierem a ponadto doskonałym managerem.Kto inny potrafiłby doprowadzić do uzyskania pozwolenia na budowę przy takich trudnych uwarunkowaniach środowiskowych.Dlaczego nikt nie potrafi uzyskać zgody na jakiekolwiek prace w korycie Białki i stale zalewa ona Nowa Białą i Krempachy. Może ty to zrobisz.Pokaz na co cię stać.Kto inny potrafiłby doprowadzić do finału taki montaż finansowy, który pozwolił na realizację inwestycji przy ciągłych brakach pieniędzy w samorządach.Dlaczego nikt do tej pory nie potrafił tego dokonać.Szacun dla Moskalika i jego ekipy!!!
rg 4908.09.2021, 17:00
Czarownik !!! To że wójt nie czytał umowy to.... kto podpisuje umowę w ciemno nie znając jej treści ? Tu zgoda dymisja i na plac zabaw ! Teraz wszyscy winni tylko nie Gmina . Jak długo jeszcze będzie trwał ten cyrk ?
Kierowca08.09.2021, 15:42
Pzd robi tyle mostów, że chętni sie napewno znajdą. Olać Trybsz.
trybsion08.09.2021, 15:21
Projekt do przeróbki!! MOST w nowym śledzie obecy zostaje do czasu wybudowania nowego i problem z objazdem z głowy a mniejsze koszty
Jan4508.09.2021, 14:30
Dyrektor Moskalik z Powiatowego Zarządu Dróg to nie jest fachowiec i to zadanie go przerosło...inwestycja jest przygotowana fatalnie od samego początku....lobbyści wodzą Go za nos i takie są efekty.....Wójt powinien się czym prędzej z tej inwestycji wycofać a Starosta niech się martwi o most sam bo to jego obowiązek. A co w tej sprawie zrobiła radna powiatowa Rataj bo wszyscy na Wójta winę zwalają a to przecież radna powiatowa za tym głosowała.
Czarownik08.09.2021, 14:13
Najbardziej podobała mi się wypowiedź Pana wójta który powiedział że nie czytał umowy i sam do końca nie wiedział czy objazd będzie czy nie to taki wójt powinien od razu podać się do dymisji przecież to są kpiny ta nasza gmina to jeden wielki plac ZABAW
fajnie !!!!!08.09.2021, 13:47
p. Wójcie najbardziej w tym wszystkim zostało zaatakowane zdrowe i logiczne myślenie. Ja osobiście spalił bym się ze wstydu! Tak wygląda finał planowanych inwestycji bez żadnych prawnych przygotowań to znaczy od tylca! A tak to mamy chaos chaos i mydlenie oczu mieszkańcom. W taki to sposób pobiliście samego mistrza BAREJE !
fk08.09.2021, 13:10
Most jest w stanie przed awaryjnym, w każdej chwili może się zawalić. Pomimo ciągłego braku pieniędzy udało się opracować projekt i zdobyć środki na jego przebudowę i dojazdów aż do skrzyżowania na Nową Białą i Białkę Tatrzańską , gdzie ciągle są wypadki.I teraz znalazło się paru wichrzycieli, którzy mogą uniemożliwić budowę.Opamiętajcie się bo, następna okazja może być za wiele lat, a przejazdu nie będzie bo most będzie zawalony lub zamknięty.To naprawdę jest "zabawa zapałkami na stacji benzynowej."
Nie śpisok08.09.2021, 11:26
Nie dogodzi, Jedni protestuje bo nie ma objazdu, drudzy bo jest objazd:)
ot tak08.09.2021, 11:14
Zamknąć most i będzie po sprawie.
Gmina zaoszczędzi i powiat nie wyda
a podróż do Nowego Targu będzie atrakcyjniejsza i o 10 km dłuższa
Wojtek08.09.2021, 11:02
W odpowiedzi, gmina i powiat postanowili wyznaczyć objazd z Trybsza do Krempach, po drodze gminnej. Ale okazuje się, że sprawa nie jest prosta, ponieważ wśród niektórych mieszkańców Krempach i Nowej Białej pojawiły się głosy sprzeciwu. Mają oni obawy, że we wsi zwiększy się ruch.OJ BRZYDKO,BRZYDKO,zwłaszcza Nowa Biała,której okazaliśmy teraz tak WIELKĄ POMOC.
wkurzony08.09.2021, 10:24
No tak jest jak zwykle wójt chciał dobrze ale to wszystko się po,,,ło ! To radni nie wiedzieli , nie byli świadomi za czym głosowali między innymi Ci dwaj panowie ! Teraz się obudzili i płacz nad nieudolnością czyją pytam ? Cała ta rada nie nadaje się nawet na sprzedawców marchewki na bazarze ! Jasno to podkreśliła radna. Przestańcie bawić się zapałkami na stacji benzynowej... mocne słowa ale trzeba się w końcu obudzić gdzie się jest i po co !!!! Gmina ta już od dawna przypomina piaskownice i bawiących się w niej radnych ! Ja jestem zdania że jednak powinien to być Urząd Gminy! Nie jakieś tam stowarzyszenie wzajemnej adoracji !!!!!
I po problemie.08.09.2021, 09:29
Nie robić mostu w Trybszu a kasę wydać na chodniki w Łapszach i Niedzicy. My się z chęcią dogadamy. A Trybsz będzie miał...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl