21.09.2021, 10:25 | czytano: 1717

Widowisko "Sen Bacy" (zdjęcia)

Fot. Grzegorz Rzepiszczak
W lipnickim amfiteatrze w ramach Orawskiego Święta Emila Miki w 80. rocznicę jego śmierci, wystawiono widowisko „Sen Bacy” na podstawie Jego utworu.
Rok 2021 w gminie Lipnica Wielka oficjalnie ogłoszony został „Rokiem Emila Miki”, stąd szereg inicjatyw i wydarzeń nawiązujących do tego wielkiego człowieka, nazywanego „Orawskim Kolbergiem”, w 80. rocznicę jego tragicznej śmierci w niemieckim, nazistowskim obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.
Na scenie lipnickiego amfiteatru odżył piękny orawski melodramat stworzony przez Emila Mikę „Sen bacy”. To utwór o dużych walorach artystycznych. Mika prostymi środkami wyrazu stworzył dzieło wyjątkowe. Sięgając po to co było mu najbliższe: orawski folklor, snuje refleksje na temat ludzkiego losu. Na podbabiogórskiej hali spotyka się młodość i starość, śmierć i życie, tęsknota za utraconym światem tradycji Orawy i nadzieja, że dawna pieśń się odrodzi.

Po raz pierwszy w Domu Ludowym w Lipnicy Wielkiej Mika wystawił tę sztukę w 1935 roku. Tak o tym wydarzeniu napisał Leon Rydel:

„Pamiętam dobrze wieczór lipcowy 1935 roku, kiedy na scenie Domu Ludowego w Lipnicy Wielkiej występował zespół orawski prowadzony przez Emila Mikę. W śpiewie i tańcu ilustrował życie pasterskie na hali. Na widowni goście z Warszawy, profesorowie i młodzież. Cisza, zasłuchanie, tu i ówdzie łzy w oczach. Po skończonym widowisku chwila ciszy, a potem huragan oklasków i jeszcze długo stan wzruszenia. Taka jest siła autentyzmu i siła treści".

Tak powstał „Sen bacy" – melodramat górski według oryginalnych melodii góralskich, opowieść o umierającym orawskim świecie”.

Wtedy rolę umierającego bacy zagrał Ignacy Fitak – dziś – Eugeniusz Lichosyt.

Po latach w spektaklu wzięli udział:

Chór Eduardo pod dyrekcją Edwarda Siepaka
Orawska Grupa Teatralna im. Emila Kowalczyk

Zespół Regionalny „Orawiacy”

Muzyka Orawska Arva

Konferansjer: Jan Świdroń

Reżyseria: Robert Kowalczyk

Źródło: Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej, zdj. Grzegorz Rzepiszczak
Może Cię zainteresować
komentarze
konkurencja23.09.2021, 09:54
Gratulacje przyjaciele :)
Pozdrowienia z Łopusznej ;)
Krakus21.09.2021, 21:47
Piękny, wzruszający spektakl. Gratulacje Chwała Mikom i Orawie i Lipniczanom.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl