05.10.2021, 18:10 | czytano: 1050

Jesienny konkurs gwarowy

Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu zaprasza do udziału w jesiennym konkursie gwarowym recytatorsko-filmowym "Cyrwieni sie w reglach jesień".
Konkurs jest kontynuacją wiosennego pt. "Wieśniane słowa – wieśniane nuty". - Chcemy ponownie wlać góralskie słowo w ludzkie serca - podkreślają organizatorzy. - Tym razem jednak naszym celem jest, obok kultywowania gwary, rozbudzenie poczucia więzi z rodzinną miejscowością, jej mową, historią i tradycją a także próba zachęcenia uczestników konkursu do bacznego obserwowania otaczającej rzeczywistości, miejsca w którym i mieszkają i zmian, które się tam dokonały.
Uczestnicy znajdują już publikowane poetyckie teksty gwarowe dowolnych autorów, wybierają dwa wiersze i przygotowują się do ich recytacji. - Nadal zachęcamy gorąco do wygłaszania tekstów stworzonych specjalnie na ten konkurs. W tym wypadku oczekujemy od uczestnika tylko jednego tekstu prozatorskiego – tj. góralskiej gadki. Jej autorem może być sam gawędziarz, ktoś z jego rodziny lub znajomych. Chcemy w ten sposób podtrzymać bogatą tradycję gawędziarską, z której Podhale niegdyś słynęło w całej Polsce. Proponujemy jednak istotną innowację - czytamy w komunikacie.

Na konkurs należy przygotować trwające do 3 min. amatorskie filmiki ukazujące recytację wpisaną w naturalną scenerię miejscowości, w której mieszka uczestnik konkursu. Może ją stanowić na przykład przydrożna kapliczka, krzyż, stare drzewa, młyny, stare chałupy, jesienne pola itp. Miejsce powinno się tematycznie łączyć z recytowanym tekstem, a równocześnie pokazywać piękno naszego regionu.

Uczestnicy występować będą w 4 grupach wiekowych:

I grupa – Szkoły Podstawowe kl. I – IV
II grupa – Szkoły Podstawowe kl. V-VIII
III grupa - Szkoły Ponadpodstawowe
IV grupa - Dorośli
Szczegóły na www.pck.nowotarski.org.pl

oprac. r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl