10.11.2021, 10:00 | czytano: 1252

Tu zaczęła się niepodległość

arch. Podhale24
To właśnie tu, w Krakowie, Tarnowie, Zakopanem, jako w pierwszych miejscach na ziemiach polskich rozbrojono austriackich żołnierzy i powołano narodowe władze.
Tu skupiły swe sztaby oddziały Organizacji Bojowej PPS, tu działały najprężniej drużyny Związku Strzeleckiego zamieniając się podczas ćwiczeń w przyszłych żołnierzy, tu odbywały się wielkie narady ludzi marzących o wolnej Polsce, tu tworzyły się organizacje będące namiastkami konspiracyjnych parlamentów, tu powstawały instytucje mające zbierać pieniądze na tworzenie sił zbrojnych, stąd w końcu, z krakowskich Oleandrów, w sierpniu 1914 r. Józef Piłsudski wyruszył na czele kompanii kadrowej przyszłych legionów i w Michałowicach przekroczył granicę zaboru rosyjskiego, aby rozpocząć wielką epopeję. Tu w końcu toczyły się najważniejsze bitwy pierwszej fazy wojny, w której uczestniczyły Legiony: pod Krzywopłotami, której uczestnicy pochowani są na cmentarzu w Bydlinie, Marcinkowicami, czy Łowczówkiem.
Małopolska i Kraków na szlaku niepodległości to ważne miejsca. Także pierwsza faza walk legionistów odbywała się właśnie w Małopolsce. Zapraszamy w wielką historyczną podróż do miejsc na szlaku Niepodległości. Pomoże w tym przewodnik „Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej” i specjalna mapa.

Więcej: kliknij TUTAJ

oprac. r/ www.visitmalopolska.pl
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl