12.11.2021, 12:00 | czytano: 1285

Niepodległość najpierw przyszła do Zakopanego

Fot. Marcin Szkodziński
Pierwszym polskim miastem, które wypowiedziało posłuszeństwo okupantowi było Zakopane. Zbrojne przejęcie miasta udało się dzięki podstępowi, a miało to miejsce 30 października – przypomina Piotr Bąk, starosta tatrzański.
Święto Niepodległości przypadające na 11 listopada jest obchodzone także w Zakopanem. Jednak niepodległość do stolicy Tatr zawitała najwcześniej, bo już 30 października. - Pierwszym miastem, gdzie oficjalnie wypowiedziano posłuszeństwo władzy zaborczej, było Zakopane. Stało się to jeszcze w połowie października 1918 roku, kiedy na publicznym zebraniu zwołanym przez wójta Wincentego Regieca mieszkańcy Zakopanego podjęli rezolucję, że w związku z ogłoszeniem warunków pokojowych, wypowiadają posłuszeństwo władzy zaborczej podporządkowując się najjaśniejszej Rzeczypospolitej – opowiada samorządowiec i znawca historii Zakopanego.
Do zbrojnego przejęcia Zakopanego doszło dzięki podstępowi. W obecnej siedzibie Starostwa Powiatowego mieściło się sanatorium i szpital czerwonego krzyża, gdzie przebywali ranni żołnierze austriaccy. Stacjonował tam także garnizon w postaci kompanii wartowniczej. - To stało się 30 października. - Podczas, gdy oddział wartowniczy ćwiczył rano musztrę przed budynkiem szpitala podszedł bez broni major Bolesławicz razem z ordynansem. W stanowczy sposób jako inspektor wydał rozkazy dowodzącemu oddziałem wartowniczym nakazując im złożyć broń w kozły. Ta broń została złożona w kozły, a następnie zarządzono bieg. Po tym biegu wezwał żołnierzy narodowości polskiej, a oni przybiegli. Wydane zostały im te karabiny, a pozostali żołnierze zostali internowani. W taki sposób zbrojnie przejęto władzę w Zakopanem. Następnie ta władza została przekazana Organizacji Narodowej, na czele której stał Żeromski – przypomina dzieje Zakopanego Piotr Bąk.

2 listopada w dzień zaduszny na zakopiańskim rynku, a obecnie Placu Niepodległości zaprzysiężone zostało wojsko, a także dyrektorzy poczty, kolei, dyrektorzy szkół, szefowie jednostek organizacyjnych publicznych, a także przełożony gminy żydowskiej.

ms/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Tadeusz Morawa, syn żołnierza AK-WiN14.11.2021, 18:25
Doradca Prezydenta nie zna historii swojego miasta!!!!! tragedia. Zakopane było wsią do 1933r
Maciej Mikulski14.11.2021, 09:37
W 1918 roku Zakopane było wsią. Prawa miejskie uzyskało DOPIERO W 1933 roku. A wsi, które się wyzwoliły przed 11 listopada było w nowo powstającej Polsce wiele. Tak więc nie piszmy historii od nowa. Możemy napisać: wieś Zakopane uzyskało niepodległość 30.10.1918, ale takich wsi było bardzo dużo (np Świerczków czyli późniejsze Mościce), a i na Podhalu też się kilkanaście znajdzie.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl