19.11.2021, 13:01 | czytano: 2743

"Indonezja. Po drugiej stronie raju" (zdjęcia)

zdj. Galeria BWA Jatki
NOWY TARG. Pod takim tytułem zorganizowane zostało w Galerii Sztuki BWA Jatki spotkanie z cyklu "Mam Wam coś do powiedzenia". Tym razem bohaterką wieczoru była Anna Jaklewicz.
Opowieść podróżniczki oparta była na jej książce "Indonezja. Po drugiej stronie raju". Przez półtorej godziny snuła barwną opowieść o ludziach, zwyczajach, kulturze i przyrodzie wyspiarskiego państwa w południowo-wschodniej Azji i Oceanii.
- Palmy kokosowe pochylające się nad zalanymi słońcem piaszczystymi plażami, wokół intensywnie turkusowa woda i kolorowe łódki uśmiechniętych rybaków. Indonezja - tropikalny raj, idealna sceneria egzotycznych wakacji na końcu świata. Ale czy ten raj pozostanie bez skazy, jeśli poznamy go lepiej? - pyta Jaklewicz i w swojej książce zabiera czytelnika w głąb świata położonego z dala od turystycznych kurortów, odkrywa jego mniej znane oblicze - zaskakujące, czasem nawet mroczne. Pokazuje obraz Indonezji bez retuszu.

W opisie książki czytamy: "Czy istnieje piąta płeć? Jak indonezyjskie duchy pomagają swatać? Do czego służą cukierki z cyjanku potasu? Kto pokłada bomby w oceanie? Jak wiele krwi przelano za goździki i gałkę muszkatołową? Czy można mieszkać trzy lata ze zmarłym? Dlaczego bawół jest droższy od samochodu? Ile talerzy warta jest śmierć dziecka? By się tego dowiedzieć, autorka bierze udział w szamańskich rytuałach, ceremoniach pogrzebowych, mieszka z morskimi cyganami w domach na palach i z ludźmi lasu w głębi dżungli. Próbuje zrozumieć i opisać ich świat, unikając jednoznacznych ocen. Jej książka to mistrzowskie połączenie autorefleksyjnej prozy podróżniczej, pasjonującego szkicu antropologicznego i frapującego reportażu."

Znajdują się tam opowieści o androgenicznych szamanach, legendarnych ludziach-rybach i rybakach uwikłanych w międzynarodowy proceder nielegalnego połowu ryb przy pomocy cyjanku potasu i bomb własnej produkcji, historie krwawych podbojów kolonialnych i konfliktów etnicznych i świata, w którym pogrzeby są ważniejsze niż wesela, zmarli traktowani jak żywi, a ceną za pozaziemski raj jest śmierć setek bawołów. Są opisy spotkań z rdzennymi mieszkańcami lasów tropikalnych, których dziewiczy świat ulega szybkim zmianom pod wpływem kontaktów z cywilizacją.

opr.s/ zdj. arch. Galerii BWA Jatki
Może Cię zainteresować
komentarze
OKey20.11.2021, 18:30
Czy będzie jeszcze możliwość spotkania się z autorką i wysłuchania ponownie wykładu o Indonezji???
Piotrek20.11.2021, 11:20
@x.Wyspałeś się czy dobrze spałeś?
x19.11.2021, 21:51
Chyba androgynicznych, a nie "androgenicznych"...
Piotrek19.11.2021, 14:57
Pani Aniu.Jest Pani wspaniała, bardzo bardzo odważna i bardzo ładna :)
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl