10.12.2021, 13:57 | czytano: 3135

Darmowa komunikacja miejska? W Mieście raczej nie

arch. Podhale24
W sobotę 11 grudnia w Krakowie i gminach ościennych wprowadzona zostanie bezpłatna komunikacja miejska. Powód? "Możliwe przekroczenie dopuszczalnego poziomu średniego dobowego stężenia pyłów PM10". Czy w sytuacji tak fatalnej oceny wydanej Miastu przez Alarm Smogowy możliwa jest podobna akcja w Nowym Targu?
Zakład Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMiGW poinformował, że w sobotę możliwe jest przekroczenie dopuszczalnego poziomu zanieczyszczenia powietrza na znacznym obszarze Małopolski. W związku z tym w Krakowie zdecydowano, że przejazdy autobusami i tramwajami będą bezpłatne. Kasowniki w pojazdach zostaną wyłączone.
Na pytanie czy Nowy Targ, który wczoraj okrył się niesławą jako wskazany przez Polski Alarm Smogowy jako miasto z najgorszym powietrzem w Polsce - także przewiduje takie rozwiązanie służące ograniczeniu zanieczyszczeń przez samochody osobowe, dyrektor odpowiada krótko: - To nie ode mnie zależy, tylko od Rady Miasta, bo jeśli komunikacja będzie darmowa, to ktoś musi pokryć poniesione koszty.

Robert Chowaniec dodaje, że jeśli Rada Miasta taką decyzje podejmie, to MZK będzie musiał ją jako operator wykonać, ale sam Zakład "nie będzie inicjatorem" wprowadzenia takiego rozwiązania.

Przypomnijmy, że od stycznia planowane są podwyżki cen biletów w komunikacji miejskiej. - To skutki pandemii, w wyniku której szczególnie ucierpiał transport publiczny. Planowana podwyżka pozwoli nam na utrzymanie usług na podobnym poziomie w przyszłym roku - przekonywał radnych dyrektor Miejskiego Zakładu Komunikacji.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
MZK-PKP12.12.2021, 16:42
Kiedy Szaflarska zostanie bezpośrednio skomunikowana z dworcem PKP? Tymi autobusami to można dojechać do McDonalds, szpitala i na cmentarz. W tej kolejności właśnie- tam się rozgrywa całe życie nowotarżan :) Linia nr 8- dojadę do stadionu, ok, ale tylko dwa odjazdy rano i wcale nie skorelowane z odjeżdżającymi pociągami do Zakopanego, autobus przyjeżdża pod stadion o 6.35, pociąg odjeżdża o 6.16, a drugi kurs MZK- 7.15, pociąg odjeżdża 7.10. Po co jest w ogóle ta komunikacja i dla kogo?
żal serce ściska- dobrze radzę , a dobra rada i od11.12.2021, 14:08
Panie szefie MZK- co tym masz do powiedzenia w kwestii rządzenia jako szef zakładu budżetowego ? A no nic. Masz robić co ci każą i na co ci dadzą pieniądze, nawet sprzeciwić się nie wolno . Siedź po cichu , wychylaj się , bo ci łeb obetną, nawet nie będziesz chłopcze wiedział kiedy. Nie pokazuj nawet ,że chcesz być samodzielny, bo tym bardziej cię załatwią. To tylko jeden był taki w tym gronie , który mógł Mareczkowi F. grać na nosie i wydawało mu się ,że wszystkim, ale też go już dawno nie ma .Pomylił się i szuka roboty do dziś .
PiterQ10.12.2021, 17:00
To tylko dowodzi że właściwy człowiek na właściwym stanowisku. Przynajmniej z punktu widzenia naszych włodarzy. W końcu Mistrzostwo Europy zobowiązuje. Zamiast iść bezmyślnym śladem Krakowa, należy z urzędniczą konsekwencją dbać o budżet Miasta. Ja bym posunął się dalej i wprowadził opłatę klimatyczną. Wszak przesunięta stacja monitoringu za chwilę wskaże że wszystko cacy z powietrzem, a walory krajobrazowe przecież mamy!
lb10.12.2021, 14:58
taniej czy tez za darmo nie, ale moze byc drożej :)
to u barei tak bylo - może pan to ściszyć?; ściszyć nie, ale moge podgłośnić

:----D
skate10.12.2021, 13:52
koszty poniesie SPP
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl