17.01.2022, 17:06 | czytano: 1710

97 rocznica urodzin Kazimierza Paulo "Skały", pułkownika - dowódcy 5 kompanii Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” Józefa Kurasia "Ognia"

Poznajcie Kazimierza Paulo “Skałę”. Urodził się 17 stycznia 1925 roku w Dobrzanach w powiecie Gródek Jagielloński. Uczęszczał do siedmioklasowej szkoły w Potoku. Wstąpił do harcerstwa. Jego edukacją zajmował się wuj, który był doktorem chemii oraz poliglotą.
Jego ojciec Józef był leśniczym w Fundacji Lasów Państwowych. Z kolei dziadek walczył w I Brygadzie Legionów Polskich.
Udział w konspiracji zaproponował mu pilot por. Józef Domaniecki. Jego pierwszym zadaniem było dostarczenie przesyłki do Mostów Wielkich. Z kolei Jego druga wyprawa okazała się nieudana. Podczas tej wyprawy Ukraińska Policja Pomocnicza przeprowadzała w pociągu rewizję. W wagonie znaleziono amunicję, a Kazimierz Paulo został oddany w ręce Niemców.

Wywieziony na przymusowe roboty do Niemiec pracował w zakładzie położonym w lesie, który był ukryty pod ziemią. Pewnego dnia jeden ze strażników postanowił sprzedać go niemieckiemu bauerowi. W gospodarstwie tym pracowali sami jeńcy wojenni. Po zajęciu przez wojska amerykańskie miejscowości Kessen w której był zmuszany do niewolniczej pracy nasz bohater, opuścił gospodarstwo i pieszo dotarł do domu wujostwa.

Dom zastał pusty i rozszabrowany. Jego ciotka z wujkiem uciekła przed sowietami do Austrii. Paulo zwrócił się o pomoc do naczelnego inżyniera w Towarzystwie Naftowym „Karpaty”. Ten kazał mu się zgłosić na komendę MO, żeby tam dalej nim pokierowali. Milicjanci zaproponowali mu pracę w której objął funkcję szefa MO w Węglówce.
Ludzie związani z antykomunistycznym podziemiem nabierali do Paula zaufania. W niedługim czasie jesienią zwrócono się do niego z prośbą o przewiezienie w okolice Zakopanego przedwojennego majora. Na spotkanie z nimi wyszli trzej żołnierze, w tym Józef Kuraś „Ogień”.

W 1946 roku oddział Antoniego Żubryda spacyfikował posterunki MO w Korczynie i okolicy. Wszystkie komisariaty zostały rozbite w okolicy za wyjątkiem tego w Węglówce. Paulo ostrzeżony przed aresztowaniem zabrał z posterunku wszystkie karabiny maszynowe i za Jego namową wraz z kolegami przyłączył się do oddziału Wojciecha Lisa „Mściciela”.
Zimą, końcem 1945 roku oddział Mściciela zostaje okrążony przez NKWD. Paulo wraz z 12 ludźmi zdołał uciec i dotrzeć do miejscowości Lasek na Podhalu. Stamtąd trafił do „Ognia”, który mianował Go dowódcą 5 kompanii Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” nadając mu pseudonim „Skała”. Działał głównie pod Limanową.
Po ogłoszonej przez komunistów amnestii ujawnił się… Po powrocie w Jego rodzinne strony dostał pracę i ożenił się. Dwa dni po narodzinach córki „odwiedzili go” funkcjonariusze NKWD.

Aresztowany przeszedł brutalne śledztwo. Wybito mu wszystkie zęby i powyrywano paznokcie. Bity, podtapiany, rażony prądem - został skazany na karę śmierci.

Górnicy z Kopalni Węglówka wystąpili z petycją do prezydenta Bolesława Bieruta, aby Go ułaskawił. W następstwie petycji odbyła się rewizja nadzwyczajna – kara śmierci została zamieniona na 15 lat więzienia.
W 1956 roku w wyniku amnestii wyszedł na wolność. Prawa obywatelskie odzyskał w 1961 roku. Ostatni z żyjących zastępców Józefa Kurasia „Ognia”.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Cześć i Chwała Bohaterom!

opr. Sebastian Śmietana
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Marek Zapała19.01.2022, 09:28
Do Gorcowy: W okresie wojny z Niemcami partyzanci AK pomagali ludności ?ale, faktem jest też to, że ogniowcy współpracowali z rodzinami z których pochodzili i niestety mścili się na sąsiadach z którymi mili jakiekolwiek zatargi. Skradzione konie, krowy, świnie, mąka, UNRA itp. trafiało do ich melin. Co do zabójstwa Żydów w Krościenku to zostało to wyjaśniane dogłębnie przez dr. K. Panz oraz dr. M. Korkucia. Zbrodni tej dokonali ogniowcy na rozkaz Ognia a łupy zawieźli Ogniowi do obozu w Ostrowsku. Piszesz, że dokonały to bandy podszywające się pod ludzi Kurasia ? jest nonsensem, wbrew kolejną propagandą wprowadzającą czytelników w błąd. Jeśli nie wiesz to nie pisz bzdur, bo te opracowania są dostępne: dr. Karolina Panz ? Zagłada nowotarskich Żydów
Marek Zapała19.01.2022, 09:14
W artykule Paulo ps. Skała ? TW Laska opisany jest nonszalancko. Facet urodzony w 1925r w 1939 miał 14lat a po wojnie 19 lat. Mówicie że się czepiamy ? ale kto myślący uwierzy, że 19 -tnasto letniemu młodzikowi proponuje się kierownika ? szefa MO. Czyli nie był w wojsku, po wojnie siedział z współpracował z UB będąc Tajnym Współpracownikiem i nagle minister od zamieszania nadaje mu stopień pułkownika? Jaja sobie robicie z zasad, oraz z przyjętych norm społecznych. Skała przyszedł do Ognia ze swoim przełożonym volksdojczem Janem Stefko ? ps. Mściciel. W Rzeszowszczyźnie narobili bagna i zagrożeni musieli się ewakułować. Autor pominął ten fakt ?dlaczego?
zwz19.01.2022, 06:19
syn żołnierza zwin , doskonale wiesz kim jestem :)
Tadeusz Morawa,syn żolnierza AK-WiN18.01.2022, 13:24
Do ZWZ
Jak taki jesteś mądry i pewny to co napisałeś to wnieś sprawę do sądu.Poznam kto to jest ZWZ,tylko nie pękaj.
Gorcowy18.01.2022, 11:01
To byłaby partyzantka!Przynajmniej coś robili dla ludzi.Babka mi opowiadały Zet gdyby nie partyzanci wiele rodzin by z głodu poumierało.Zabierali konfidentom,zabijali konfidentów...A pan Morawa na siłę chce się lansować i własną wizję wciskać.Jakos nikt z partyzantów nie żąda chwały i sławy.To były trudne czasy i każdy walczył jak mógł.Co do zabójstwa żydów w Krościenku to wiem że to była banda jakich było wiele, podszywająca się pod ludzi Kurasia.Byla bieda i ludzie radzili sobie jak mogli,w taki czy inny sposób.
zwz18.01.2022, 10:39
Reasumując synu żołnierza

?Art. 49. 1. Kto przetwarza w zbiorze dane osobowe, choć ich przetwarzanie nie jest dopuszczalne albo do których przetwarzania nie jest uprawniony, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

2. Jeżeli czyn określony w ust. 1 dotyczy danych ujawniających pochodzenie rasowe lub etniczne, poglądy polityczne, przekonania religijne lub filozoficzne, przynależność wyznaniową, partyjną lub związkową, danych o stanie zdrowia, kodzie genetycznym, nałogach lub życiu seksualnym, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3?.

Z art. 49 ustawy o ochronie danych osobowych wynika, że bezprawne przetwarzanie danych osobowych jest przestępstwem karnym, za które grozi wskazana w tym przepisie odpowiedzialność. Przestępstwo to jest przestępstwem umyślnym ściganym z oskarżenia publicznego.

Informacje dotyczące konkretnej osoby fizycznej zawsze będą stanowiły dane osobowe w rozumieniu ustawy o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997
Tadeusz Morawa, syn żołnierza AK-WiN18.01.2022, 07:27
Do Tys Prowda
Juliusz Nowina-Sokolnicki (ur. 16 grudnia 1925 w Pińsku[1], zm. 17 sierpnia 2009 w Colchesterze[2]) ? polski polityk emigracyjny, obywatel brytyjski[3], w latach 1972?1990 ?Prezydent Wolnej Polski na Wychodźstwie? ? uważany przez rząd RP na uchodźstwie i część środowisk emigracyjnych za samozwańczego nadał J.Kurasiowi Ogniowi po 4 klasach gimnazjum bez matury i ukonczenia szkoły oficerskiej stopień generała dywizji, natomiast min Macierewicz panu Kazimierzowi Paulo po 7 klasach podstawowych stopień pułkownika. To już jest cyrk do kwadratu. Tak było w wojsku ruskim.
Zazdrość to przemawia ale przez ciebie ze nie masz17.01.2022, 20:51
Do Tys Prowda
Tys Prowda17.01.2022, 19:21
Panie Morawa. Jest pan tępym , niereformowalnym , biednym osobnikiem . Tyle i aż tyle. Pańskie bzdury i opowieści dziwnej treści wszyscy znają i większość ma je z tyłu sklepu. Zazdrość czy już nie wiadomo co przemawia przez pana - robienie wrzutek że screenami że stro Archiwum IPN jest bezcelowe. Wie pan że nie każdy może te akta obejrzeć i to co pan robi to zwyczajna manipulacja. Takim postępowaniem szkodzi pan tylko sobie i kala pamięć ludzi którzy coś dla Polski zrobili. No ale mamy wolny kraj tak więc nikt nie może zabronić panu głoszenia swoich poglądów. Ludzie inteligentni widzą jednak jak malutki pan jest w tym swoim zacietrzewieniu. Tak postępują tylko ludzie słabi.
Tadeusz Morawa syn żołnierza AK-WiN17.01.2022, 17:57
IPN Rz 043/421
Sprawa agenturalno-poszukiwawcza kryptonim "Rozwiedziony" dot. Jan Stefko ps. "Mściciel", imię ojca: Ignacy, ur. 17-06-1900 r., byłego folksdojcza, po wojnie dowódcę oddziału partyzanckiego, następnie członka oddziału Józefa Kurasia "Ognia", podejrzanego o dokonanie napadów rabunkowych i morderstw.
Tadeusz Morawa, syn żołnierza AK-WiN17.01.2022, 17:30
Najpierw Kazimierz Paulo ,,Mściciel" na terenie Dębicy był zastępcą volksdojcza Jana Stefki, a po przedostaniu się ich na Podhale, Stefko został zastępcą Józefa Kurasia Ognia. Został zabity w Lasku.
Tadeusz Morawa, syn żołnierza AK-WiN17.01.2022, 17:15
IPN Rz 00138/107/D
Wojewódzki Urząd Spraw Wewnętrznych w Rzeszowie [1944] 1983-1990
Tytuł: Teczka personalna informatora pseudonim "Laska" dot. Kazimierz Paulo, imię ojca: Józef, ur. 17-01-1925 r.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl