21.01.2022, 16:02 | czytano: 1512

Bach w Jaworkach (zdjęcia)

zdj. Ars Sonora Studio, Hieronim Makita
W malowniczo położonym kościele w Jaworkach k/Szczawnicy miało miejsce wyjątkowe wydarzenie, inaugurujące 12. edycje Festiwalu Barokowe Eksploracje.
W programie premierowego koncertu znalazły się cztery wybrane kantaty z „Oratorium na Boże Narodzenie” BWV 248 J.S.Bacha, w wykonaniu międzynarodowego Baroque Collegium 1685 - Chóru i Orkiestry oraz wybitnych solistów: Magdaleny Podkościelnej, Margot Oitzinger, Tobiasa Hungera oraz Petera Kooija - światowego autorytetu i wielkiego znawcę repertuaru bachowskiego.
W składzie wykonawczym znaleźli się artyści z ośmiu krajów Europy, w tym wirtuozi wykonujący wymagające instrumentalne partie koncertujące, a wśród nich: Węgier László Borsody, grający na trąbce naturalnej, Krzystof Bialasik oraz Jiři Tarantik na rogach naturalnych, Petra i Aleš Ambrosi prezentujący partie obojowe, oraz znakomita skrzypaczka Magdalena Malá. W chórze Baroque Collegium, obok szczawnickich kameralistów, wystąpili śpiewacy związani z ośrodkami muzycznymi w różnych częściach Polski oraz ze Słowacji. Próby do koncertu odbyły się w Dworku Gościnnym w Szczawnicy.

Całość kompleksowo przygotowała i poprowadziła Agnieszka Żarska - twórczyni i dyrektor artystyczny Fesiwalu Barokowe Eksplracje oraz założycielka Baroque Collegium 1685, pełniąca jednocześnie funkcje chórmistrza oraz managera projektów.

Wydarzenie było transmitowane na żywo za prośrednictwem kanału You Tube i stron na facebooku. Wysokiej jakości transmisję zrealizowało Ars Sonora Studio.

Koncert został entuzjastycznie przyjęty zarówno przez publiczność zgromadzoną na miejscu, jak też przez odbiorców z Polski i zagranicy, oglądających go za pośrednictwem mediów.

Nagranie koncertu dostępne jest pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=NEwss6FvlSQ
Tłumaczenie tekstu Oratorium oraz biogramy artystów można znaleźć pod linkami:
http://baroque.szczawnickichor.pl/oratorium-bwv-248-tekst,1,95.html
http://baroque.szczawnickichor.pl/artysci,1,94.html

Organizatorem Barokowych Eksploracji jest stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu “Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Wsparcie: Pieniński Bank Spółdzielczy, Czeskie Centrum w Warszawie. Współpraca: Parafia p.w. Pośredniczki Łask w Szlachtowej, Hotel Batory ***, Centrum Kongresowe Dworek Gościnny, Pieniny Spa Resort, Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy, Ars Sonora Studio.

Szczawnicki Chór Kameralny, zdj. Ars Sonora Studio, Hieronim Makita
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl