28.01.2022, 16:41 | czytano: 5976

Nowe punkty pobrań

arch. Podhale24
Dziś 7 nowych punktów pobrań dołączyło do 47 działających już w Małopolsce. Od poniedziałku 31 stycznia ruszą punkty m. in. w Nowym Targu i Zakopanem.
- Lista wszystkich punktów pobrań w Małopolsce z godzinami ich pracy jest na bieżąco aktualizowana na stronie małopolskiego NFZ (www.nfz-krakow.pl). Do 11 małopolskich aptek, w których można wykonać bezpłatny test antygenowy, dołączy następnych 9. Kolejne zainteresowane apteki mogą cały czas składać wnioski do MOW NFZ - przypomina Aleksandra Kwiecień.
Rzeczniczka prasowa ZUS dodaje, że obecnie wszystkie punkty pobrań wymazów wydłużają godziny pracy, aby każdy mógł zgłosić się na test w dogodnym dla niego czasie.

Od 28 stycznia nowe punkty pobrań działają m. in. Rabce-Zdroju przy Szpitalu Miejskim, ul. Słoneczna 3, Zakopanem na placu Niepodległości i w Nowym Targu na placu targowym. W poniedziałek ruszą kolejne.

Od 27 stycznia w Małopolsce w 11 aptekach można wykonać bezpłatnie testy antygenowe. Dzisiaj do tych aptek dołączyło kolejne 9. Mapa z aptekami, gdzie można zrobić szybki test antygenowy, jest na bieżąco aktualizowana na stronie Pacjent.gov.pl. Szybkie testy antygenowe w aptekach są uzupełnieniem możliwości sprawdzania, czy nie jest się zarażonym koronawirusem.

Zlecenie na badanie w kierunku SARS-CoV-2 może wystawić każdy lekarz rodzinny. Uprawnieni do tego są również medycy dyżurujący w gabinetach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, którzy przejmują opiekę nad pacjentami po zamknięciu przychodni podstawowej opieki zdrowotnej oraz w weekendy i święta. Zlecenie może wystawić także lekarz dyżurujący pod numerem bezpłatnej Teleplatformy Pierwszego Kontaktu 800 137 200 oraz medyk przyjmujący prywatnie, pod warunkiem, że ma dostęp do systemu gabinet.gov.pl.

Jeśli podejrzewamy, że nasz zły stan zdrowia jest spowodowany koronawirusem, możemy skorzystać także z internetowego formularza dostępnego na stronie gov.pl/dom. Umożliwia on samodzielne zlecanie testu w kierunku COVID-19. Zamieszczona tam ankieta składa się z kilku pytań dotyczących m.in. kontaktów z osobami, u których potwierdzono COVID-19 oraz objawów, jakie mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie. Na podstawie udzielonych odpowiedzi, system ocenia, czy istnieje ryzyko, że zaraziliśmy się koronawirusem. Jeśli okaże się, że powinniśmy wykonać diagnozujący to test, możemy zapisać się na wymaz przez internet, wykorzystując profil zaufany albo zamówić rozmowę z konsultantem Domowej Opieki Medycznej, który zleci badanie. Narzędzie to umożliwia także zapisanie na wymaz dziecka.

Po zleceniu badania, otrzymujemy informację z systemu eKolejka, kiedy i gdzie powinniśmy się zgłosić, aby jak najszybciej wykonać wymaz, blisko swojego miejsca zamieszkania, i uniknąć oczekiwania w dużej grupie pacjentów. W wiadomości z systemu znajduje się również link do tzw. Indywidualnej Strony Pacjenta, za pomocą której można zaakceptować lub odrzucić zalecany termin i wyszukać inny wolny termin lub miejsce badania.
Z bezpłatnego testu antygenowego może skorzystać każdy, kto ma objawy COVID-19, miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem lub ma w pracy kontakt z dużą liczbą osób. Testy wykonuje się w aptekach, które dołączyły do programu testowania. Nie ma ograniczenia liczby testów, które mogą być wykonane u jednej osoby.

Badanie przeprowadzi farmaceuta, a wynik poznaje się na miejscu. Znajdzie się on także, jak w przypadku testu PCR, na Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP.

W przypadku negatywnego wyniku testu, otrzymujemy Unijny Certyfikat COVID (ważny 48 godzin). Po dodatnim wyniku testu osoba zostanie skierowana na izolację domową. Po 10 dniach otrzyma Krajowy Certyfikat COVID, świadczący o ozdrowieniu. Krajowy Certyfikat będzie honorowany tylko w Polsce.

opr. s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
edward29.01.2022, 09:04
prosze do wymazu siostra zakonna , głowny sojusznik sprzedanego rzadu hahahahhah niech w zakrystiach biora wymazy i szczepia w konfesjonale
Kajetan29.01.2022, 08:14
najlepiej jest w almedice, siedzisz i czekasz z dzieckiem na szczepienie, do labu milion ludzi i obok kowidowi pacjenci. udają, ze ich przyjmują osobno. udają tylko. To nie jest zagrożenie epidemiologiczne?
Wicher29.01.2022, 07:48
Nie wierze że ludzie tam idą ? chyba po to tylko by załapać się na kwarantannę ? raczej to idą tacy którym do roboty nie chce się chodzić woli być na kwarantannie i polezeć w chałpie :) a inni to frajerzy !!!
kowidoza29.01.2022, 00:22
A mammograf się kurzy :-) wiśta wio!
ciekawy28.01.2022, 17:15
Rząd idzie na rekord -chce osiągnąć ponad 400 tysięcy dziennie, by uzyskać ok 100 tysięcy pozytywnych testów ( z tych g.o wartych rt-pcr) by propagandowo wmówić Polkom i Polakom jaką to mamy straszną pandemię i
"zachorowań" na c-19. Jak działania rządu mają się do działań rządów Wielkiej Brytanii, Danii czy Irlandii gdzie likwidowane są wszelkie obostrzenia
Brakuje mi jeszcze punktu pobrań z laserowej przychodni, na Rynku k/Ratusza. Może być nawet w przyczepie campingowej ;)
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl