03.03.2022, 18:10 | czytano: 2299

„Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”.... Dzień Pamięci Zołnierzy Wyklętych w "rolniku" (zdjęcia)

arch. szkoły
1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Z tej okazji w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego w Nowym Targu odbyła się uroczysta akademia.
Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Była to najliczniejsza forma zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. Warto przypomnieć, że przeciwko władzy komunistycznej występowali także uczniowie zrzeszeni w podziemnych organizacjach młodzieżowych – łącznie ok. 20 tys. młodych ludzi.

Podczas akademii zaprezentowane zostały sylwetki żołnierzy wyklętych - Witolda Pileckiego, Danuty Siedzikówny i Stanisławy Rachwałowej, postaci dla których wolność, niezłomna postawa i bohaterstwo były sprawą najważniejszą. „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba" - to były pożegnalne słowa siedemnastoletniej Danuty Siedzikówny, pseudonim "Inka".
Uczennica Aleksandra Parszywka zaśpiewała piękną pieśń patriotyczną i nie po raz pierwszy zachwyciła wszystkich zebranych swoim talentem wokalnym. Szczególnie ważnym i wzruszającym momentem akademii było uczczenie minutą ciszy poległych Ukraińców, którzy zginęli w czasie trwającej obecnie rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Akademię przygotowała p. Marzena Ostapczuk i uczniowie z klasy I i II technikum.

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
komentarze
Zastępca woźnej04.03.2022, 11:35
Ok, Pozdrawiamy
Tadeusz Morawa, syn żołnierza AK-WiN04.03.2022, 08:42
Ja nie krytykuje akademii tylko początek opisu. Działacze WiN podjęli walkę metodami politycznymi co Kościół z Arcybiskupem Hlondem uznał za dopuszczalną i w rocznicę ich śmierci obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wszyscy wysocy oficerowie AK z gen. Augustem Fieldorfem na czele byli przeciwni walce zbrojnej, motywując to tym, że dość przelanej krwi polskiej.
Woźna03.03.2022, 21:43
Panie Tadeuszu. Z pełnym szacunkiem, ale proszę jeszcze raz dokładnie przeczytać tekst, gdyż nie bardzo wiadomo o co chodzi w Pana komentarzu i jak to się ma do akademii w ZSCKR.... Pozdrawiam.
Tadeusz Morawa, syn żołnierza AK-WiN03.03.2022, 19:52
Błąd we wstępie. Witold Pilecki i Stanisława Rachwałowa nie działali z bronią w ręku, tak samo Łukasz Ciepliński Prezes IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, druga nazwa Ruch Oporu bez Wojny i Dywersji. Narodowy Dzień żołnierzy Wyklętych obchodzimy w rocznicę zamordowania członków IV Zarządu Głównego WiN.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl