26.03.2022, 23:10 | czytano: 764

Narodowy Dzień Polaków ratujących Żydów

Nowotarska Grupa Mieszkańców "PAMIĘĆ" i Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych "BŁYSKAWICA" zapraszają na uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Dziś także otwarta zostanie na Rynku wystawa "Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowe".
Z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy 24 marca ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wybrana na dzień obchodów data - 24 marca, jest symboliczna. Tego dnia w 1944 roku dokonano egzekucji na rodzinie Ulmów.
Niemiecka żandarmeria zamordowała wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów: Gołdę Grünfeld, Leę Didner z córeczką oraz Saula Goldmana i jego czterech synów. W 1995 r. Józefowi i Wiktorii nadano pośmiertnie tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 17 marca 2016 r. otwarte zostało w Markowej pierwsze w Polsce Muzeum Polaków Ratujących Żydów, które przyjęło ich imię. Trwa proces beatyfikacyjny całej rodziny.

I tak jak napisano we wstępie podpisanej przez Pana Prezydenta ustawy: "W hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów".
chcemy oddać hołd bezimiennym Polskim bohaterom, którzy narażali swoje życie i swoich Rodzin by ratować życie innym.

W ich intencji w niedzielę 27 marca br. o godz. 12.30 w kościele św. Katarzyny w Nowym Targu odprawiona zostanie msza święta, na którą zapraszamy mieszkańców Miasta i okolicy. Po mszy na placu przed Krzyżem Katyńskim zostanie otwarta wystawa pt. "Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowe". Wystawa opracowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN Oddział w Rzeszowie, autorstwa dr hab. Elżbietę Rączy oraz Jakuba Izdebskiego.

Na wystawie pokazane są historie Polaków, którzy ryzykując życie swoje i swoich rodzin nieśli pomoc prześladowanym Żydom. Zaprezentowane zostały formy pomocy indywidualnej oraz zorganizowanej w obliczu niemieckiego terroru. W okupowanej przez Niemców Polsce, w przeciwieństwie do krajów Europy Zachodniej, za pomoc Żydom groziła kara śmierci. Po wojnie część z ratujących została uhonorowana przez państwo Izrael tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Na wystawie losy ratujących i ratowanych ukazane są w kontekście historycznym okupowanej Polski, objaśnione zostają okoliczności i skala udzielanej pomocy, a także motywacje kierujące Sprawiedliwymi.

organizatorzy
Może Cię zainteresować
komentarze
Wyrocznia28.03.2022, 13:26
Czekam na narodowy dzień żydów ratujących Polaków. Może mi ktoś wyjaśnić dlaczego oni nas nie ratowali?
Veto27.03.2022, 17:20
Żydów z legitymacjami UB (urzędu bezpieczeństwa), którzy mordowali Polskich patriotów?, da się
zrobić.
nowotarżanin27.03.2022, 09:01
grupa rekonstrukcyjna Błyskawica niech zrobi widowisko z morderstwa Żydów na ul.Waksmundzkiej
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl