28.03.2022, 17:05 | czytano: 847

II Konkurs Śpiewaków Ludowych "Góralskie Śpiywanie"

ZAKOPANE. W powiecie tatrzańskim rozpoczęły się przygotowania do II edycji etapu Konkursu Śpiewaków Ludowych „Góralskie Śpiewanie”. Przegląd śpiewaków odbędzie się 26 kwietnia 2022r. w D.W. „Jasny Pałac”, ul. Tetmajera 24 w Zakopanem.
Zeszłoroczna edycja konkursu zakończyła się sporym sukcesem, kiedy to wytypowani reprezentanci wyróżnili się podczas Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą zdobywając Złotą Basztę w kategorii śpiewak solista oraz I miejsce ex aequo w kategorii grupy śpiewacze.
Występy oceni specjalnie powołana w tym celu Komisja Artystyczna. Ocenie podlegać będą przede wszystkim: dobór melodii i tekstów gwarowych zgodnych z tradycją regionu, zachowanie właściwego stylu wykonawczego, zróżnicowanie repertuarowe, czystość brzmienia, ogólny wyraz artystyczny, a także tradycyjny strój.

Do udziału w przeglądzie Tatrzańska Agencja zachęca śpiewaków solistów, mistrzów z uczniami, ale też grupy śpiewacze z terenu Powiatu  Tatrzańskiego obejmującego gminy: Zakopane, Kościelisko, Bukowina Tatrzańska, Poronin, Biały Dunajec.  Celem konkursu „Góralskie Śpiywanie” jest kultywowanie oraz popularyzacja tradycji śpiewu ludowego, autentycznego repertuaru i stylu wykonawczego, a także dokumentacja bogactwa muzycznego górskich grup etnograficznych. Ponadto konkurs zakłada przegląd i kwalifikację najlepszych wykonawców do udziału w przeglądzie regionalnym, który wyłoni reprezentantów na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

W konkursie brać udział mogą jedynie osoby pełnoletnie, wyjątek stanowi kategoria mistrz i uczeń. Uczestników prosi się o złożenie kart zgłoszeniowych w nieprzekraczalnym terminie do 20 kwietnia 2022r.

Regulamin konkursu wraz z kartami zgłoszeniowymi znaleźć można na stronie www.tatry.pl.

Mat. prasowe, oprac. r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl