01.04.2022, 09:38 | czytano: 1364

Przed nami 7. Bieg po Oddech

Rozpoczęły się zapisy na 7. Bieg po Oddech, który odbędzie się 4 września br. w Zakopanem. Wersja wirtualna rusza dziś - 1 kwietnia. Od lat w biegu bierze udział Justyna Kowalczyk, ambasadorka Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą.
7. edycja biegu organizowanego przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą (PTWM) odbędzie się 4 września 2022 roku w Zakopanem oraz dla tych, którzy nie będą mogli przybyć do Zakopanego w wersji wirtualnej od 1 kwietnia do 2 września. Zapisy prowadzone są na stronie www.bieg.oddychaj.pl.
Dochód z imprezy, jak zawsze, zostanie w całości przeznaczony na realizację celów statutowych – pomoc dla chorych na mukowiscydozę, podopiecznych Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą.

Patronat honorowy nad wydarzeniem po raz kolejny objęli: Justyna Kowalczyk-Tekieli - mistrzyni olimpijska oraz Ambasadorka Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą i Kacper Tekieli - polski wspinacz, instruktor wspinaczki sportowej, a także Piotr Bąk – Starosta Tatrzański, Leszek Dorula - Burmistrz Miasta Zakopane, Krzysztof Michałkiewicz – Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Tegoroczny Bieg po oddech ma szczególny wymiar. Środowiska związane z tą skracającą życie i postępującą chorobą mają wiele powodów do radości, ponieważ 15 lutego br. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o refundacji trzech nowoczesnych terapii przyczynowych dla chorych na mukowiscydozę.

- To wielki krok ku jeszcze lepszej i kompleksowej opiece nad bardzo dużą grupą chorych na mukowiscydozę w Polsce – mówi Magdalena Czerwińska-Wyraz wiceprezes Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą.

- Decyzja o refundacji tych obecnie najnowocześniejszych leków dała poczucie, że otwiera się przed nami nowa karta, otwierają się drzwi do dorosłego życia dla naszych podopiecznych. Uwierzyliśmy, że nie są oni skazani na bolesną śmierć, że pójdą do szkół, będą się spełniać zawodowo i rozwijać swoje talenty, założą rodziny. Zaczną żyć oddychając pełną piersią, jak ich zdrowi rówieśnicy. Nie możemy jednocześnie ulec złudzeniu, że problemy chorych zostały ostatecznie rozwiązane – dodaje profesor Dorota Sands, prezes Polskiego Towarzystwa Mukowiscydozy.
W tym roku tradycyjnie można przebiec lub przejść 5-kilometrową trasę ulicami Zakopanego. Na każdego uczestnika zgłoszonego do 10 sierpnia br., czekać będą koszulki i wyjątkowe medale, a po biegu poczęstunek. W miasteczku biegowym odbędzie się charytatywny piknik rodzinny, a w nim zabawy i konkursy z nagrodami dla uczestników biegu i ich rodzin.

Dla wszystkich, którzy nie mogą 4 września przybyć do Zakopanego organizatorzy proponują wirtualną formułę biegu, która świetnie się sprawdziła w ubiegłych latach. Miedzy 1 kwietnia a 2 września 2022 można pobiec w dowolnym miejscu na świecie. Uczestnik sam decyduje gdzie i kiedy pobiegnie 5 km, dedykując swój udział chorym na mukowiscydozę - może przebiec ile sił w nogach, może zabrać kije do nordic-walking, dobrze się bawić i cieszyć mijanymi widokami. Ciekawą opcją jest zachęcenie swoich najbliższych – przyjaciół, sąsiadów i rodzinę, a także lokalnych biegaczy, by dołączyli do Biegu po Oddech.

mat. prasowy, s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl