01.04.2022, 20:34 | czytano: 1161

RKS Ursus - krótki film o długiej historii sportu (film)

kadr z filmu
"Po długiej przerwie nadarzyła się okazja, by pochylić się nad RKS Ursus" - zapowiada swój kolejny film Bartłomiej Kuraś. Góral, który wybrał stolice na miejsce zamieszkania prezentuje ciekawostki i historie z Mazowsza. Filmy zaczął publikować dzięki namowom nowotarskich eksploratorów z grupy "Otwórz oczy, patrz", którzy na samej zachęcie nie poprzestali i nadal wspierają waksmundzianina.
RKS Ursus powstał w 1929 roku, świadczą o tym nie tylko odnalezione artykuły przedwojennych gazet z tego roku, ale także wypowiedź jednego z założycieli klubu –Stanisława Kacalaka „RKS Ursus powstał w 1929 r.
Ja wraz z Romanem Michałowskim, inż. Jerzym Dickmanem, Bolesławem Biskupskim i Stanisławem Rastawieckim jesteśmy członkami założycielami. Podpisy naszej piątki zostały złożone pod statutem naszego klubu w kancelarii notariusza Jamonta w Warszawie przy ul. Senatorskiej”. Pierwszym prezesem klubu był inż. Jerzy Dickman. Powodem błędnego oszacowania roku powstania klubu mogła być ludzka niepamięć, a być może niuanse polityczne. Klub został bowiem założony przez partię polityczną o obliczu lewicowym, choć wyraźnie stroniącą od komunistów.

Po długiej przerwie nadarzyła się okazja, by pochylić się nad RKS Ursus.
Wiedzieliście, że barwy traktorów powstały z herbu i barw dwóch klubów znajdujących się w Ursusie?
Czy ktoś z was wiedział, że RKS grał na boiskach poza Ursusem, ponieważ nie mieli własnego?
Wiedzieliście, że na nowym stadionie piłkarskim powstała kuźnia?
Czy znany wam był KS Czechowice?
Czy wiedzieliście, że RKS miał swoją konspiracyjną nazwę Varsovia?
Trochę odpowiedzi na powyższe pytania w filmie.

Natomiast to będzie tylko zarys historii klubu. Trzeba będzie poświęcić mu kilka, jak nie kilkanaście odcinków. Lekkoatletyka, boks, szachy, wędkarstwo, gimnastyka, piłka nożna, piłka siatkowa, piłka ręczna, tenis, kolarstwo...
Sporo sukcesów w każdej dziedzinie.Ale teraz czas się pochwalić i podziękować.
Jakoś filmów pójdzie w górę dzięki ludziom o wielkim sercu i dobroci.
Otóż Pan Radny Dariusz Grylak w swojej bezinteresowności zakupił na potrzeby filmów drona. Dzięki niemu będzie można spojrzeć z góry na miejsce w którym się znajdujemy oraz robić niezwykle ujęcia.
Pan Kacper Noworolnik zakupił mikrofon kierunkowy do polepszenia jakości dźwięku. Natomiast Otwórz oczy, patrz z Adamem Perchałem wypożyczyli mi kamerkę z możliwością podpięcia mikrofonu. Radości nie ma końca i wdzięczności. Dziękuję wam z całego serca.

Bartłomiej Kuraś

Partnerzy kanału:
@Podhale24.pl
@Bruśnica- z miłości do folkloru
@Nasza Historia
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl