25.04.2022, 16:24 | czytano: 1196

Zakopiańczyk odznaczony Medalem "Pro Patria"

Zakopiańczyk, druh Adam Zaleski został odznaczony Medalem „Pro Patria”. Odznaczenie przyznawane jest w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.
Medal „Pro Patria” przyznał Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Uroczystość miała miejsce w Warszawie w ramach obchodów związanych z 155. rocznicą powstania pierwszego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” na ziemiach polskich. Zakopiańskie Towarzystwo działa od 1984 roku, prowadząc m.in. Kino Sokół w Zakopanem.

23 kwietnia w Warszawie nastąpiło również odsłonięciem pomnika poświęconego poległym sokołom. Starania o jego renowację trwały od początku lat 90-tych. Z pomocą Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN odnowienia pomnika udało się dokonać pod koniec 2021 r., dzięki czemu w 100. rocznicę jego postawienia możliwe było jego ponowne odsłonięcie. Pomnik znajdujący się na warszawskim Bródnie został wzniesiony za środki i staraniem sokołów w 1922 r. W Muzeum Niepodległości, otwarta została wystawa pt. „Niepodległość po wielkopolsku”, która ukazuje rolę Sokołów w powstaniu wielkopolskim w 1918 r.

Źródło: Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" Gniazdo w Zakopanem, r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl