27.04.2022, 14:49 | czytano: 1452

EKO-majówka

W połowie maja w Rabce-Zdroju zorganizowany zostanie piknik kulturowo - ekologiczny. Będą gry terenowe, konkursy z nagrodami, występy na scenie, targi ekologiczne, degustacje, zajęcia dla dzieci i wiele wiele innych atrakcji. "Chcemy dać mieszkańcom rzetelną informację na temat działań podejmowanych przez powiat nowotarski w zakresie ochrony klimatu i środowiska i wysłać w Polskę jasny przekaz, że w powiecie ta tematyka jest tematem ważkim" - tłumaczą organizatorzy.
EKO-majówka zorganizowana zostanie 15 maja między godz. 14 a 18, w amfiteatrze rabczańskim.
W programie gra terenowa w wykonaniu zespołu Gry Terenowe Nowy Targ, bezpłatne wymiany ubrań i sadzonek, konkursy z nagrodami, prezentacje Teatru Kultureska z Krakowa oraz Studia Piosenki Young Stars z Raby Wyżnej, konkurs na EKO-MIEJSCE 2022 dla punktów gastronomicznych, targi ekologiczne, degustacje domowego jedzenia na biodegradowalnych naczyniach, spotkania z ekspertami z dziedziny wpływu zanieczyszczeń na człowieka, życia w duchu Zero Waste, alternatywnych źródeł energii, a także zajęcia rekreacyjne i rozwojowe dla dzieci, zbiórka problematycznych odpadów (zużyte baterie, żarówki, elektrośmieci, przeterminowane leki), czy zbiórka nakrętek.

Eko-majówka 2022 jest wydarzeniem kulturalnym o charakterze ekologicznym organizowanym w Rabce-Zdroju już po raz trzeci. W 2019 r. odbyła się na żywo, w 2021 w formie wydarzenia online. - W 2022 r, bazując na sprawdzonych formułach, proponujemy formę mieszaną, hybrydową – wydarzenie odbędzie się zarówno na żywo, jak i w Internecie. Ma na celu przybliżenie mieszkańcom tematyki ekologicznej i wzrost ich wrażliwości na ochronę środowiska i zmiany klimatu. Będzie skierowany do różnych grup wiekowych, zarówno rodzin z dziećmi, jaki i osób starszych. Będzie mówił o sprawach im bliskich, zarówno czystości powietrza, jak i dbania o wodę i ziemię, działań less waste, ekologicznych upraw i segregacji śmieci - mówią organizatorzy.

Równolegle do występów na scenie będzie działała też strefa targowa, gdzie zaprezentują się lokalni przedsiębiorcy i organizacje promujące proekologiczne rozwiązania w życiu codziennym. Będzie też stanowisko ekodoradcy, u którego mieszkańcy znajdą odpowiedzi na temat aktualnych możliwości dofinansowań do przejścia na zielone ciepło i energię. Wydarzenie będzie sposobem promocji lokalnych wytwórców, zarówno żywności, jak i rzemieślników. Będzie też okazją do wzmacniania działań wspólnotowych i wzajemnej pomocy – wymiany ubrań i sadzonek roślin, które idealnie wpisuje się w terminarz wiosennych porządków. W tej sekcji odbędą się też zajęcia dla dzieci z kreatywnego upcyklingu. Tutaj będzie też możliwość degustacji domowych wyrobów na biodegradowalnych naczyniach. Dostępna do zwiedzania będzie też wystawa edukacyjna dotycząca czystości powietrza.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Lokomotywa z Rabki-Zdroju we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Nowym Targu i Urzędem Miasta i Gminy Rabka-Zdrój.

opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl