29.04.2022, 09:59 | czytano: 2027

Finisaż wystawy "Na szkle malowane, igłą haftowane" (zdjęcia)

zdj. Marcin Szkodziński
Najdłuższa a zarazem ostatnia wystawa w obecnym budynku Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej w Kościelisku dobiega końca. Do końca kwietnia można jeszcze oglądać prace Zofii Majerczyk-Owczarek i jej uczniów.
Obrazy na szkle oraz haftowane gorsety powstały dzięki stypendium przyznanemu przez Ministra Kultury i Sztuki. W zeszłym roku, w 2021 byłą stypendystką Ministr Kultury i Sztuki. W ramach tego stypendium namalowałam te 50 obrazów, które tutaj są. Oprócz tego wyhaftowałąm sześć gorsetów - zaznacza Zofii Majerczyk-Owczarek.
Większość prac wykonanych na szkle przedstawia scenki o tematyce religijnej. Pojawiają się także obrazy przedstawiające zbójników, jednak to obrazy sakralne autorka uznaje jako oryginalną tematykę tego typu twórczości. Tradycyjne obrazy na szkle, to były obrazy sakralne. W XVIII i XIX wieku weszły obrazy o tematyce zbójnickiej, czyli obyczajowe. Teraz malowane są też weselne, natomiast tradycja, to obrazy święte na szkle - mówi autorka wystawy. Razem z pracami Zofii Majerczyk-Owczarek pojawiły się prace dzieci.

W ub. roku prowadzone były warsztaty z malowania na szkle, z których skorzystało 69 dzieci i dziesięć osób dorosłych. Namalowane zostały 103 obrazki na warsztatach. Nie ma dzisiaj ich wszystkich, jest tylko część, bo ta wystawa trwa od 5 grudnia. Część obrazków już została oddana uczniom, a pozostałe znajdują się jeszcze na wystawie - informuje Zofii Majerczyk-Owczarek. Finisaż wystawy "Na szkle malowane, igłą haftowane" odbył się w czwartek 28 kwietnia i jest to ostatnia wystawa w obecnym budynku GOKR w Kościelisku. Siedziba ośrodka ma zostać przeniesiona do remontowanego budynku Centrum Tradycji i Turystyki. Otwarcie nowej siedziby ma nastąpić w wakacje tego roku.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Może Cię zainteresować
komentarze
Piotr St29.04.2022, 12:01
Zojda - grtaulaje !
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl