04.05.2022, 18:18 | czytano: 1630

"Małe Bajania" rozstrzygnięte (zdjęcia)

W Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” odbył się 36. Przegląd Gminnych Zespołów Regionalnych „Małe Bajania” .
Przez cały dzień w Domu Ludowym słychać było radosny gwar dzieci i młodzieży przeplatający się z muzyką i śpiewem. Zarówno programy przygotowane przez zespoły, jak i indywidualne prezentacje spotkały się z oklaskami licznie zgromadzonej publiczności.
Komisja w składzie dr Dorota Majerczyk – etnomuzykolog, mgr Agnieszka Gąsienica-Giewont – etnolog oraz mgr Benedykt Kafel – etnograf oceniła 15 instrumentalistów, 3 muzyki, 16 śpiewaków solistów, 4 duety śpiewacze, 13 grup śpiewaczych i 9 programów zaprezentowanych przez zespoły regionalne z Podhala i Spisza. Do udziału w Festiwalu Folkloru Polskiego 56. „Sabałowych Bajaniach” w Bukowinie Tatrzańskiej jury wytypowało laureatów pierwszych miejsc z III i IV kategorii wiekowej poszczególnych konkursów.

WYNIKI:

W konkursie instrumentalistów:

I kategoria
 pierwszego miejsca nie przyznano:
 drugie miejsca otrzymują:
- Jan Buńda z zespołu „Orlynta”
- Maria Stasik ze szkółki z Bukowiny Tatrzańskiej
 trzeciego miejsca nie przyznano
 wyróżnienie otrzymuje:
- Maja Słaby ze szkółki z Jurgowa

II kategoria
 pierwszego miejsca nie przyznano:
 drugie miejsce otrzymuje:
- Dawid Kowal ze szkółki z Bukowiny Tatrzańskiej
 trzeciego miejsca nie przyznano

III kategoria
 pierwsze miejsce otrzymuje:
- Benedykt Koszarek ze szkółki z Bukowiny Tatrzańskiej
 drugie miejsce otrzymuje:
- Paweł Milon ze szkółki z Czarnej Góry
 trzeciego miejsca nie przyznano
 wyróżnienie otrzymuje:
- Andrzej Krupa z zespołu „Podhale Grupa Spiska”
- Julia Łapka ze szkółki z Bukowiny Tatrzańskiej

W konkursie muzyk:

II kategoria
 wyróżnienie otrzymuje:
- muzyka ze szkółki z Leśnicy-Gronia
(Patryk Chrobak, Hanna Gał, Anna Suchanowska, Daniel Klikuszowian)

III kategoria
 wyróżnienie otrzymuje:
- muzyka z zespołu „Podhale Grupa Spiska”
(Andrzej Krupa, Małgorzata Wojtas, Teresa Złahoda, Stanisław Krupa)

W konkursie śpiewu solowego:

I kategoria
 pierwsze miejsce otrzymuje:
- Jakub Gał z zespołu „Zawaternik”
 drugie miejsca otrzymują:
- Gabriela Stępel z zespołu „Orlynta”
- Magdalena Widlak z zespołu „Zyngierki Białcańskie”
- Klaudia Malec z zespołu „Zyngierki Białcańskie”
 trzecie miejsce otrzymuje:
- Anna Sarna z zespołu „Koce Łapki”
 wyróżnienie otrzymuje:
- Anna Dziadkowiec z zespołu „Zawaternik”

II kategoria
 pierwsze miejsce otrzymuje:
- Katarzyna Buńda z zespołu „Mali Białcanie”
 drugiego miejsca nie przyznano:
 trzecie miejsca otrzymują:
- Nadia Baran z zespołu „Mali Jurgowianie”
- Agnieszka Babiarz z zespołu „Mali Białcanie”
 wyróżnienie otrzymuje:
- Hanna Koszarek z zespołu „Mali Wiyrchowianie”

III kategoria
 pierwszego miejsca nie przyznano:
 drugie miejsca otrzymują:
- Karolina Majerczyk z zespołu „Mali Brzegowianie”
- Weronika Zubek z zespołu „Mali Brzegowianie”
- Magdalena Wilczek z zespołu „Ślebodni”
 trzecie miejsca otrzymują:
- Julia Budz z zespołu „Koce Łapki”
- Kinga Chlebek z zespołu „Ślebodni”

IV kategoria
 pierwszego miejsca nie przyznano:
 drugie miejsce otrzymuje:
- Katarzyna Głód z zespołu „Mali Wiyrchowianie”
 trzeciego miejsca nie przyznano
W konkursie duetów śpiewaczych:

I kategoria
 pierwsze miejsce otrzymuje:
- duet z zespołu „Zawaternik” (Anna Gał, Jakub Gał)
 drugie miejsce otrzymuje:
- duet z zespołu „Rzepiscanie” (Patrycja Hyżna, Julia Skupień)

II kategoria
 wyróżnienie otrzymuje:
- duet z zespołu „Mali Brzegowianie” (Maria Wojtanek, Anna Pietrzak)

IV kategoria
 pierwsze miejsce otrzymuje:
- duet z zespołu „Wiyrchowianie” (Renata Budrzeńska, Beata Mrowca)

W konkursie grup śpiewaczych:

I kategoria
 pierwsze miejsca otrzymują:
- grupa śpiewacza z zespołu „Mali Wiyrchowianie”
(Hanna Koszarek, Wiktoria Migiel, Julia Neupauer, Julia Wilczek, Maria Stasik)
- grupa śpiewacza z zespołu „Zyngierki Białcańskie”
(Natalia Bobak, Karolina Para, Marcelina Kowal, Anna Buńda, Maja Kikla, Katarzyna Remiasz)
 drugie miejsca otrzymują:
- grupa śpiewacza z zespołu „Orlynta”
(Hanna Łacek, Wiktoria Urbaniak, Weronika Pawlikowska, Barbara Twardowska, Kornelia Łowisz)
- grupa śpiewacza z zespołu „Zawaternik”
(Karolina Hornik, Milena Łaś, Julia Wilczek, Hanna Gał, Ewelina Zarębczan, Anna Dziadkowiec)
 trzecie miejsca otrzymują:
- grupa śpiewacza z zespołu „Orlynta”
(Zofia Stąpor, Zofia Witek, Aleksandra Litera, Agnieszka Litera, Małgorzata Haładyna)
- grupa śpiewacza z zespołu „Mali Jurgowianie”
(Karolina Lach, Wiktoria Półtorak, Maja Słaby)

III kategoria
 pierwsze miejsca otrzymują:
- grupa śpiewacza z zespołu „Ślebodni”
(Magdalena Wilczek, Kinga Chlebek, Paulina Szczepaniec, Anna Murzańska, Julia Gał, Angelika Wilczek)
- grupa śpiewacza z zespołu „Mali Wiyrchowianie”
(Weronika Dziedzic, Karolina Kramarz, Julia Łapka, Anna Budrzeńska, Anna Pluta, Katarzyna Wcisło)
 drugiego miejsca nie przyznano
 trzeciego miejsca nie przyznano

IV kategoria
 pierwsze miejsca otrzymują:
- grupa śpiewacza z zespołu „Wiyrchowianie”
(Julia Budz, Katarzyna Głód, Anna Pracuch, Honorata Koszarek, Karolina Stachurska, Anna Trybuła)
- grupa śpiewacza z zespołu „Białcanie”
(Maria Sieczka, Julia Bobak, Anastazja Bużek, Dominika Dyrczoń, Klaudia Rzepka)
 drugiego miejsca nie przyznano:
 trzecie miejsce otrzymuje:
- grupa śpiewacza z zespołu „Mali Białcanie”
(Adriana Kuchta, Alicja Korkosz, Oliwia Łacniak, Gabriela Bużek)
 wyróżnienie otrzymuje:
- grupa śpiewacza z zespołu „Rzepiscanie”
(Agnieszka Budz, Agnieszka Malec, Anna Malec, Anna Milan, Justyna Wacław)

Komisja Artystyczna wyróżniła zespoły:
 Dziecięcy Zespół Góralski „Zawaternik” z Leśnicy-Gronia – za pomysł, reżyserię programu, ciekawe zabawy i figle oraz dobre tańce i śpiewy;
 Zespół Góralski „Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej – za żywiołowość, bardzo dobre śpiewy oraz technikę taneczną ;
 Dziecięcy Zespół Góralski „Zyngierki Białcańskie” z Białki Tatrzańskiej – za kompozycję programu, bardzo dobre śpiewy i tańce;
 Dziecięcy Zespół Góralski „Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej – za wzorcowa kompozycję programu i jego spontaniczną realizację sceniczną, bardzo dobre
śpiewy i tańce;
 Dziecięcy Zespół Góralski „Orlynta” im. Anny Koszarek z Bukowiny Tatrzańskiej – za ciekawą konstrukcję programu, ładne i zróżnicowane stroje oraz dobre tańce;
 Dziecięcy Zespół Regionalny „Mali Jurgowianie” z Jurgowa – za różnorodność zabaw, ubiory dostosowane do wieku dzieci i dobrą muzykę;
 Zespół Regionalny „Małe Ciardasie” z Czarnej Góry-Zagóry – za tańce w formie zabawowej i dobrą muzykę;
 Zespół Regionalny „Ciardasie” z Czarnej Góry-Zagóry – za ukazanie tradycji spiskich w tańcu, śpiewie i muzyce;
 Zespół Regionalny „Rzepiscanie” z Rzepisk – za oryginalny pomysł, ciekawą jego realizację, dobre ubiory i śpiew.

Komisja z satysfakcją podkreśla dobry poziom prezentacji scenicznych. Wyrażamy radość z właściwego kierunku pracy kierowników i instruktorów z zespołów polegającego na powrocie w programach do folkloru dziecięcego, właściwego dobierania ubioru dla dzieci oraz coraz wyższego poziomu merytoryczno-artystycznego. Zachęcamy do udziału w konkursie muzyk w tradycyjnym składzie. Do udziału w Festiwalu Folkloru Polskiego 56. Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej typujemy laureatów pierwszych miejsc z kategorii III i IV poszczególnych konkursów.

Serdecznie dziękujemy organizatorom 36. Przeglądu Gminnych Zespołów Regionalnych „Małe Bajania 2022”, szczególnie pracownikom Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” na czele z dyrektorem Bartłomiejem Koszarkiem, za ogrom pracy, troskę okazywaną uczestnikom i wyjątkowo serdeczną atmosferę. Wyrażamy również podziękowanie Piotrowi Kurucowi za sprawne prowadzenie wydarzenia. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Gminnej Komisji ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, z której środków ufundowane zostały Nagrody Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska Pana Andrzeja Pietrzyka. Dziękujemy także sponsorom Przeglądu, Państwu Zofii i Romanowi Burkatom – Cukiernia BURKATY w Białce Tatrzańskiej, Termom Bukowina, Pani Marii Kuchcie Sołtys Wsi Bukowina Tatrzańska, Panu Andrzejowi Skupniowi – Zakopiańskie Centrum Hurtu Spożywczego „Brutal” w Zakopanem oraz Producentowi naturalnej wodymineralnej RODOWITA z Roztocza - podsumowuje jury.

Materiały prasowe, oprac. r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl