13.05.2022, 21:31 | czytano: 1450

Historyczna wędrówka z Bartłomiejem Kurasiem (film)

Tym razem Bartek Kuraś przybliża historię katastrofy samolotu Żubr.
W końcu znalazłem!
7 XI 1936 r. rozbił się samolot bombowy PZL-30-B II Żubr. Zginęli: - pilot Jerzy Rzewnicki - technik Jerzy Szrajer oraz oficerowie rumuńscy: - mjr pil. Mihail Pantazi - kpt. inż. Roman Popescu. Oficerowie należeli do misji wojskowej, która miała przygotować zakup 24 Żubrów dla armii rumuńskiej.
Pierwszy projekt Żubra powstał w 1933 r. Miał to być dwusilnikowy samolot dla PLL LOT. Niestety, gdy przystąpiono do budowy prototypu LOT zakupił maszyny DC-2. Żubra przeprojektowano na bombowiec. Prototyp oblatano w marcu 1936 r. Miał on słabe osiągi, postanowiono zatem wymienić silniki o mocy 400 KM na silniki 680 KM. Nie wzmocniono jednak jego konstrukcji. To było przyczyną katastrofy 7 XI 1936.

Podczas lotu złamał się płat i samolot rozpadł się w powietrzu. Jego szczątki spadły na pola między Michałowicami a Ursusem. W 1938 r. w miejscu katastrofy ustawiono pomnik wykonany przez uczniów liceum przemysłowego im. Króla Karola w Bukareszcie. Wytyczoną tu póżniej ulicę nazwano - Rumuńska. Obecną formę pomnik zawdzięcza renowacji w 2011 r. z inicjatywy ambasady Rumunii i gminy Michałowice.Bartłomiej Kuraś
partnerzy:
Podhale24.pl
Bruśnica - z miłości do folkloru
Dariusz Grylak radny dzielnicy Ursus
nasza.historia.pl
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl