27.05.2022, 14:51 | czytano: 4101

Koncert Hani Rybki przy sopockim molo (zdjęcia)

zdj. A. Joachimiak/ Zakopiańskie Centrum Kultury
W ramach wielkiej inauguracji sezonu letniego w Sopocie od rana trwa cykl imprez mających na celu przybliżenie mieszkańcom Trójmiasta oraz turystom ofertę Zakopanego. Dziś między innymi zorganizowano koncert Hani Rybki z Zespołem.
W południe na sopockim Molo zabrzmiała folkowa muzyka w wykonaniu Hani Rybki i jej Zespołu. To zapowiedź Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, który w sierpniu przyciągnie do Zakopanego rzeszę turystów z Polski i zagranicy.
- Występ w sopockiej Muszli Koncertowej był niezwykle inspirującym doświadczeniem. Publiczność przyjęła nas z dużą życzliwością i każdy z nas czuł przenikającą się energię: gór i morza. Teraz nie pozostaje mi nic innego, jak zaprosić wszystkich w sierpniu do Zakopanego, na tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, będący prestiżową i uznaną nie tylko w kraju, ale i zagranicą imprezą folklorystyczną. O jego randze świadczą liczby: w ciągu 50 lat uczestniczyło w nim blisko 600 zespołów z kilkudziesięciu krajów oraz ponad 200 grup polskich – mówi Hania Rybka, Dyrektor Artystycznego MFFiZG.

Dni festiwalowe, to w stolicy Tatr wyjątkowy okres. Uczestniczące w nim zespoły prezentują tradycyjny, nieprzetworzony folklor oraz zapomniane obrzędy. To jedyna w swoim rodzaju impreza, a zarazem atrakcyjna propozycja w ofercie turystycznej miasta.

Tegoroczną edycję festiwalu rozpocznie koncert pt. „Szalone skrzypce i muzyka świata „W krainie Barona Cygańskiego”” czyli Roby Lakatos z Orkiestrą Beetovenowską oraz Trebunie – Tutki, a na scenie swoją kulturę zaprezentują zespoły z: Rumunii, Bułgarii, Bośni, Turcji, Macedonii, Słowacji, Węgier, Grecji, Czech, Meksyku i Polski.

Festiwal od ponad pięćdziesięciu lat promuje polską kulturę ludową, podhalański folklor i jest wizytówką Zakopanego.
Innym muzycznym akcentem była premiera najnowszego teledysku zespołu Zakopower, który został stworzony we współpracy z miastem Zakopane i Zakopiańskim Centrum Kultury. Utwór nosi tytuł "Widzialne i niewidzialne".

Prezentujemy go raz jeszcze:


Zakopiańskie Centrum Promocji, opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Prrr28.05.2022, 22:33
To sie Hania dockała. Dyrektor artystycny Festiwalu ze hej, ha
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl