07.06.2022, 09:44 | czytano: 1148

Opera Komiczna w ramach Barokowych Eksploracji w Szczawnicy (zdjęcia)

zdj. Hieronim Makita
To wyjątkowe wydarzenie miało miejsce w ramach 12. edycji Barkowych Eksploracji w Szczawnicy na scenie Dworku Gościnnego, przyciągając rzesze melomanów oraz kuracjuszy, z różnych części Polski, którzy wytrwale walczyli o miejscówki, z przeczuciem że będzie to niezapomniany wieczór. Przekonanie, że Czesi i komedia to zawsze bardzo udany mariaż, znalazło tutaj swoje dobitne potwierdzenie.
Singspiel ”Wiejski targ” J.A.Bendy z 1775 r. - mistrzowsko napisany w stylu wczesnego klasycyzmu, z bogatą instrumentalizacją, do humorystycznego i pełnego dwuznaczności libretta autorstwa F.W.Gottera, porusza uniwersalne ówcześnie tematy relacji zamek - lud i wystawionej na próbę w tych okolicznościach miłości młodych ludzi oraz szczególnie żywy i obrosły legendami temat rekrutacji do pruskiej armii za czasów Fryderyka Wielkiego.
Dzieło zostało znakomicie zinterpretowane i wyreżyserowane przez Magdalenę Švecovą oraz poprowadzone muzycznie przez maestro Marka Štryncla, którego historyczna orkiestra Musica Florea Praha obchodzi w tym roku jubileusz 30-lecia swojej działalności.

Role główne, wymagające od artystów zarówno świetnych kwalifikacji wokalnych jak też aktorskich zostały przekonująco, a jednocześnie z lekkością i naturalnością wykreowane przez czeskich artystów młodego pokolenia.

Na szczególną uwagę zasługuje Doubravka Součková, która znalazła świetny sposób na rozegranie swojej postaci- młodej, uroczej, a jednak niepozbawionej charakteru Baruški. Z powodzeniem zaprezentowała też talent i wysoką kulturę wokalną, szczególnie w lirycznej, koloraturowej arii końcowej, przywołującej (w aspekcie poziomu wirtuozerii) skojarzenie ze słynną mozartowską arią Królowej nocy z „Czarodziejskiego fletu”.

Drugą postacią, która z pewnością na długo zapadła publiczności w pamięć jest Porucznik, rola mówiona, powierzona czeskiemu aktorowi Justinowi Svobodzie, który mistrzowsko wykreował bezpruderyjnego, nonszalackiego i rubasznego aż do granic groteski rekrutera, wykorzystującego swoją pozycję kuzyna Pana z zamku. Wielkie brawa także dla aktorów drugiego planu - tutaj Švecova znalazła bardzo trafny sposób na podtrzymanie energii spektaklu w momentach bardziej statycznych ale też nie omieszkała maksymalne wyzyskać scen komediowych m.in. pijatyki w pobliskiej karczmie. Do tego nie zabrakło pomysłowej interakcji z publicznością i humorystycznych wtrętów w języku polskim, a nawet odniesień do Szczawnicy i lokalnego piwa ze Szczawą.

Wielką wartością dodaną spektaklu jest historyczna oprawa całości z dbałością o kostiumy, rekwizyty oraz scenografię i światło - estetyczna uczta na przekór wszelkim przejawom kiczu wkradającym się dziś coraz częściej na operowe sceny.
Było to już ósmy spektakl przywieziony do Szczawnicy na Barokowe Eksploracje przez czeskich artystów. I choć niełatwe kulisy finansowania i skomplikowanej logistyki tego typu wydarzenia wymagają od organizatorów prawdziwej organizacyjnej ekwilibrystyki, mamy nadzieję na kontynuację tej unikatowej w skali całej Polski współpracy artystycznej.

Dyrektor artystyczny/koordynator Barokowych Eksploracji: Agnieszka Żarska.
Organizatorzy: stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny, Musica Florea Praha, współorganizacja: Pieniny SPA Resort, Centrum Kongresowe Dworek Gościnny w Szczawnicy.
Partner główny: Województwo Małopolskie. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Wsparcie finansowe: Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej, Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Szczawnicy; współpraca promocyjna: Czeskie Centrum w Warszawie, PKL Palenica.

mat. prasowy, s/ zdj. Hieronim Makita
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl