12.06.2022, 22:18 | czytano: 2068

Zakończył się XII Rajd Szlakami 1 PSP AK (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak
Na gorczańskich szlakach wokół Ochotnicy Górnej zorganizowany został trzydniowy XII rajd edukacyjny "Szlakami Żołnierzy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej". Podsumowaniem był niedzielny piknik patriotyczny.
Tegoroczna edycja rajdu odbyła się w Gorcach, gdzie funkcjonowały w czasie II wojny światowej struktury Obwodu AK Nowy Targ oraz działał IV batalion 1. PSP AK. Przez ten teren biegły również konspiracyjne szlaki kurierskie i przerzutowe.
Większość rajdowych zadań związana była z okresem 1939-1945, ale uczestnicy imprezy poznawali też historię Gorc i gminy Ochotnica.

Na zakończenie, w Ochotnicy Górnej - przygotowano piknik patriotyczny, z wystawą plenerową "Armia Krajowa", występami wokalnymi, stoiskami edukacyjnymi IPN o/Kraków, SRH AK w Słopnicach i Gminy Ochotnica Dolna. Nie zabrakło też potraw regionalnych. Uczestników rajdu i pikniku odwiedził marszałek małopolski Witold Kozłowski.

Organizatorami rajdu był Oddział IPN w Krakowie, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1. Pułk Strzelców Podhalańskich AK oraz wójt Ochotnicy.

opr.s/zdj. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
komentarze
Cudze głosicie swoich nie znacie19.06.2022, 07:25
A urządzili mogiłę niewinnej dziewczynie którą wojowie "Lamparta", na przełomie 1944/45 r., najpierw zmaltretowali a potem zastrzelili na Skałkach w Ochotnicy i leży ona tam pod ostrężynami po dziś dzień?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl